spectacle - en to ie translation catalogue (108 entries)

en: Capture the entire desktop (default)
ie: Capturar li tot Pupitre (predefinit)

en: Capture the current monitor
ie: Capturar li actual monitor

en: Capture the active window
ie: Capturar li activ fenestre

en: Capture a rectangular region of the screen
ie: Capturar un rectangulari region del ecran

en: QImageWriter cannot write image: %1
ie: QImageWriter ne successat scrir un image: %1

[ctx: @info]
en: Cannot save screenshot because creating the directory failed:<nl/><filename>%1</filename>
ie: Ne successat gardar li captura pro que li creation del fólder ne successat:<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Cannot save screenshot because creating the remote directory failed:<nl/><filename>%1</filename>
ie: Ne successat gardar li captura pro que li creation del lontan fólder ne successat:<nl/><filename>%1</filename>

en: Cannot save an empty screenshot image.
ie: Gardar un vacui image es ínpossibil.

en: Printing failed. The printer failed to initialize.
ie: Printation ne successat. Li printator ne successat inicialisar se.

en: Font:
ie: Fonde:

en: Font Color
ie: Color de funde

en: Cancel (%1 second) | Cancel (%1 seconds)
ie[0]: Anullar (%1 seconde)
ie[1]: Anullar (%1 secondes)

en: Take a new screenshot
ie: Fa un nov captura

en: Include mouse pointer
ie: Includer li apuntator del mus

en: Include window titlebar and borders
ie: Includer li borde e li barra de titul de fenestre

en: Include window shadow
ie: Includer li ombre de fenestre

en: Capture the current pop-up only
ie: Capturar solmen li actual menú

en: Quit after manual Save or Copy
ie: Surtir pos manual gardation o copiation

en: Capture on click
ie: Capturar pos un clic

en: Delay:
ie: Retarde:

[ctx: 0 second delay]
en: No Delay
ie: Sin retarde

[ctx: Integer number of seconds]
en: %2 second | %2 seconds
ie[0]: %2 seconde
ie[1]: %2 secondes

[ctx: Decimal number of seconds]
en: %1 seconds
ie: %1 secondes

en: Configure Spectacle…
ie: Configurar Spectacle…

en: Help
ie: Auxilie

[ctx: @title:group]
en: Take a Screenshot:
ie: Capturar li ecran:

[ctx: @title:group]
en: Options
ie: Parametres

[ctx: @title:group]
en: Make a Recording:
ie: Far un registration:

[ctx: @title:tab]
en: Screenshot
ie: Captura del ecran

[ctx: @title:tab]
en: Recording
ie: Registration

en: Share
ie: Partir

en: New Screenshot
ie: Nov captura

en: Recording:
    %1
ie: Registration: %1

en: Pause
ie: Pausar

en: Play
ie: Reproducter

en: Recording Settings
ie: Parametres de registration

en: Finish recording
ie: Finir registration

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, launchActionSpectacleLabel)
en: When launching Spectacle:
ie: Al inicie de Spectacle:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_launchAction)
en: Take full screen screenshot
ie: Capter li tot ecran

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_launchAction)
en: Use last-used capture mode
ie: Usat li ultim usat mode

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_launchAction)
en: Do not take a screenshot automatically
ie: Ne capter li ecran automaticmen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, afterScreenshotLabel)
en: After taking a screenshot:
ie: Pos captura del ecran:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoSaveImage)
en: Save file to default folder
ie: Gardar it al fólder predefinit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_clipboardGroup)
en: Do not copy anything
ie: Ne copiar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_clipboardGroup)
en: Copy image to clipboard
ie: Copiar li image al Paperiere

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_clipboardGroup)
en: Copy file location to clipboard
ie: Copiar li localisation de file al Paperiere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, printKeyActionLabel)
en: Press screenshot key to:
ie: Li taste de captura del ecran:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_printKeyRunningAction)
en: Take a new Screenshot
ie: Fa un nov caption

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_printKeyRunningAction)
en: Open a new Spectacle window
ie: Aperte un nov fenestre de Spectacle

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_printKeyRunningAction)
en: Return focus to Spectacle
ie: Retorna li foco al Spectacle

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, regionTitle)
en: Rectangular Region Selection
ie: Selection de un rectangulari region

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useLightMaskColor)
en: Use light background
ie: Usar lucid funde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show magnifier:
ie: Monstrar un lupe:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_showMagnifier) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_rememberSelectionRect)
en: Never
ie: Nequande

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_showMagnifier) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_rememberSelectionRect)
en: Always
ie: Sempre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rememberLabel)
en: Remember selected area:
ie: Memorar li selectet region:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_rememberSelectionRect)
en: Until Spectacle is closed
ie: Ante li clusion de Spectacle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saveLocationLabel)
en: Save Location:
ie: Loc a gardar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qualityLabel)
en: Compression Quality:
ie: Qualitá de compression:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename:
ie: Nómine de file:

[ctx: Preview of the user configured filename]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PreviewLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, previewLabel)
en: Preview:
ie: Previder:

en: To save to a sub-folder
ie: Por gardar a un sub-fólder

[ctx: Settings category]
en: Shortcuts
ie: Rapid-tastes

en: Shortcuts
ie: Rapid-tastes

note: i18n: ectx: label, entry (rememberSelectionRect), group (General)
en: Remember the last rectangular region
ie: Memorar li ultim usat rectangulari region

note: i18n: ectx: label, entry (captureOnClick), group (GuiConfig)
en: Take screenshot on click
ie: Capter li ecran pos un clic

note: i18n: ectx: label, entry (transientOnly), group (GuiConfig)
en: Only capture the current pop up menu
ie: Capturar solmen li actual menú

note: i18n: ectx: label, entry (captureDelay), group (GuiConfig)
en: Delay
ie: Retarde

note: i18n: ectx: label, entry (imageSaveLocation), group (ImageSave) i18n: ectx: label, entry (videoSaveLocation), group (VideoSave)
en: Default filename
ie: Nómine de file predefinit

[ctx: translatable folder name]
en: Screenshots
ie: Capturas

note: i18n: ectx: label, entry (preferredImageFormat), group (ImageSave)
en: Default save image format
ie: Formate predefinit de image

[ctx: part of default image filename template]
en: Screenshot
ie: Captura

note: i18n: ectx: label, entry (preferredVideoFormat), group (VideoSave)
en: Default video format
ie: Formate predefinit de video

[ctx: translatable folder name]
en: Screencasts
ie: Registrationes

[ctx: part of default video filename template]
en: Screencast
ie: Registration

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saveLocationLabel)
en: Save &Location:
ie: &Loc a gardar:

en: Take Screenshot:
ie: Capturar li ecran:

en: Move selection rectangle:
ie: Mover li rectangul de selection:

en: Resize selection rectangle:
ie: Redimensionar li rectangul de selection:

en: Cancel:
ie: Anullar:

[ctx: Mouse action]
en: Double-click
ie: Duplic clic

[ctx: Keyboard action]
en: + Shift: Magnifier
ie: +Shift: Lupe

[ctx: Keyboard action]
en: Arrow keys
ie: Flechett-tastes

[ctx: Keyboard action]
en: Arrow keys + Alt
ie: Flechett-tastes + Alt

[ctx: Mouse action]
en: Right-click
ie: Dextri clic

[ctx: Integer number of seconds]
en:  second |  seconds
ie[0]:  seconde
ie[1]:  secondes

[ctx: Decimal number of seconds]
en:  seconds
ie:  secondes

[ctx: @title:window]
en: %1 second | %1 seconds
ie[0]: %1 seconde
ie[1]: %1 secondes

[ctx: @title:window Unsaved Screenshot]
en: Unsaved
ie: Íngardat

en: Undo
ie: Defar

en: Redo
ie: Refar

en: Zoom:
ie: Scale:

en: KDE Screenshot Utility
ie: Utensile de captura del ecran de KDE

[ctx: @info:shell]
en: Failed to select screen: %1
ie: Ne successat selecter un ecran: %1

[ctx: @info:shell]
en: Failed to select window: %1
ie: Ne successat selecter un fenestre: %1

[ctx: @item recording mode]
en: Rectangular Region
ie: Rectangulari region

[ctx: @item recording mode]
en: Window
ie: Fenestre

[ctx: @item recording mode]
en: Full Screen
ie: Plen-ecran

[ctx: @info:tooltip title for recording tray icon]
en: Spectacle is Recording
ie: Spectacle registra

[ctx: recording notification title]
en: Spectacle is Recording
ie: Spectacle registra

[ctx: @info:tooltip subtitle for recording tray icon]
en: Time recorded: %1
    Click to finish recording
ie: Ja registrat: %1 Fa un clic por finir

[ctx: @info:shell]
en: %1 is not a valid mode for --record
ie: %1 ne es un valid mode por --record

[ctx: Placeholder is filename]
en: A screenshot was saved as '%1' to your Pictures folder.
ie: Li captura sta gardat quam «%1» a vor fólder de images.

en: A screenshot was saved as '%1' to '%2'.
ie: Li captura sta gardat quam «%1» a «%2».

[ctx: Placeholder is filename]
en: A recording was saved as '%1' to your Videos folder.
ie: Li registration sta gardat quam «%1» a vor fólder Videos.

en: A recording was saved as '%1' to '%2'.
ie: Li captura sta gardat quam «%1» a «%2».

[ctx: Open the screenshot we just saved]
en: Open
ie: Aperter

en: Annotate
ie: Anotar
