spectacle - en to it translation catalogue (368 entries)

[ctx: @action in capture mode section]
en: Rectangular Region
it: Regione rettangolare

[ctx: @action in capture mode section]
en: All Screens (Scaled to same size)
it: Tutti gli schermi (ridimensionato alla stessa dimensione)

[ctx: @action in capture mode section]
en: Current Screen
it: Schermo attuale

[ctx: @action in capture mode section]
en: Active Window
it: Finestra attiva

[ctx: @action in capture mode section]
en: Select Window
it: Seleziona finestra

[ctx: @action in capture mode section]
en: Window Under Cursor
it: Finestra sotto il cursore

[ctx: @action in capture mode section]
en: All Screens
it: Tutti gli schermi

[ctx: @action in capture mode section]
en: Full Screen
it: Schermo intero

en: Capture the entire desktop (default)
it: Cattura l'intero desktop (predefinito)

en: Capture the current monitor
it: Cattura il monitor attuale

en: Capture the active window
it: Cattura la finestra attiva

en: Capture the window currently under the cursor, including parents of pop-up menus
it: Cattura la finestra attualmente sotto al cursore, incluse le finestre che contengono i menu a comparsa

en: Capture the window currently under the cursor, excluding parents of pop-up menus
it: Cattura la finestra attualmente sotto al cursore, escludendo le finestre che contengono i menu a comparsa

en: Capture a rectangular region of the screen
it: Cattura una regione rettangolare dello schermo

en: Record the screen using the given mode. Modes:
    - r, region
    - s, screen
    - w, window
it: Registra lo schermo usando la modalità fornita. Modalità: - r, regione
    - s, schermo
    - w, finestra

en: Launch Spectacle without taking a screenshot
it: Esegui Spectacle senza acquisire una schermata

en: Start in GUI mode (default)
it: Avvia in modalità grafica (predefinita)

en: Take a screenshot and exit without showing the GUI
it: Acquisisce una schermata ed esce senza mostrare l'interfaccia grafica

en: Start in DBus-Activation mode
it: Avvia in modalità attivazione di DBus

en: In background mode, do not pop up a notification when the screenshot is taken
it: In modalità background, non mostra finestre a comparsa di notifica quando acquisisce una schermata

en: In background mode, save image to specified file
it: In modalità background, invia l'immagine nel file specificato

en: In background mode, delay before taking the shot (in milliseconds)
it: In modalità background, attende prima di acquisire la schermata (in millisecondi)

en: In background mode, copy screenshot image to clipboard, unless -o is also used.
it: In modalità background, copia l'immagine della schermata negli appunti, a meno che non sia stato usato anche -o.

en: In background mode, copy screenshot file path to clipboard
it: In modalità background, copia il percorso del file della schermata negli appunti

en: Wait for a click before taking screenshot. Invalidates delay
it: Aspetta per un clic prima di acquisire una schermata. Annulla il tempo di attesa

en: Starts a new GUI instance of spectacle without registering to DBus
it: Avvia una nuova istanza grafica di spectacle non registrata su DBus

en: In background mode, include pointer in the screenshot
it: In modalità background, includi il puntatore nella schermata

en: In background mode, exclude decorations in the screenshot
it: In modalità background, escludi le decorazioni nella schermata

en: In background mode, exclude shadows in the screenshot
it: In modalità background, escludi le ombre nella schermata

en: Open and edit existing screenshot file
it: Apri e modifica il file della schermata esistente

en: QImageWriter cannot write image: %1
it: QImageWriter non può scrivere l'immagine: %1

[ctx: @info]
en: Cannot save screenshot because creating the directory failed:<nl/><filename>%1</filename>
it: Impossibile salvare la schermata perché la creazione della cartella non è riuscita:<nl/><filename>%1</filename>

en: Cannot save screenshot. Error while writing file.
it: Impossibile salvare la schermata. Errore durante la scrittura del file.

[ctx: @info]
en: Cannot save screenshot because creating the remote directory failed:<nl/><filename>%1</filename>
it: Impossibile salvare la schermata perché la creazione della cartella remota non è riuscita:<nl/><filename>%1</filename>

en: Cannot save screenshot. Error while writing temporary local file.
it: Impossibile salvare la schermata. Errore durante la scrittura del file temporaneo locale.

en: Unable to save image. Could not upload file to remote location.
it: Impossibile salvare l'immagine. Invio del file al sistema remoto non riuscito.

en: Cannot save screenshot. The save filename is invalid.
it: Impossibile salvare la schermata. Il file usato per salvarla non è valido.

en: Cannot save an empty screenshot image.
it: Impossibile salvare una schermata vuota.

[ctx: @info:shell]
en: Failed to export video: Temporary file URL must be an existing local file
it: Impossibile esportare il video: l'URL del file temporaneo deve essere un file locale esistente

[ctx: @info:shell]
en: Failed to export video: Output file URL must be a valid URL with a file name
it: Impossibile esportare il video: l'URL del file di destinazione deve essere un URL valido con un nome di file

[ctx: @info]
en: Unable to save recording. Could not move file to location: %1
it: Impossibile salvare la registrazione. Impossibile spostare il file alla posizione: %1

en: Printing failed. The printer failed to initialize.
it: Stampa non riuscita. La stampante non è si è inizializzata correttamente.

[ctx: filename placeholder description]
en: Day (1–31)
it: Giorno (1–31)

[ctx: filename placeholder description]
en: Day (01–31)
it: Giorno (01–31)

[ctx: filename placeholder description]
en: Day (short name)
it: Giorno (nome breve)

[ctx: filename placeholder description]
en: Day (long name)
it: Giorno (nome esteso)

[ctx: filename placeholder description]
en: Month (1–12)
it: Mese (1–12)

[ctx: filename placeholder description]
en: Month (01–12)
it: Mese (01–12)

[ctx: filename placeholder description]
en: Month (short name)
it: Mese (nome breve)

[ctx: filename placeholder description]
en: Month (long name)
it: Mese (nome esteso)

[ctx: filename placeholder description]
en: Year (2 digit)
it: Anno (2 cifre)

[ctx: filename placeholder description]
en: Year (4 digit)
it: Anno (4 cifre)

[ctx: filename placeholder description]
en: Hour (0–23)
it: Ora (0–23)

[ctx: filename placeholder description]
en: Hour (00–23)
it: Ora (00–23)

[ctx: filename placeholder description]
en: Hour (1–12)
it: Ora (1–12)

[ctx: filename placeholder description]
en: Hour (01–12)
it: Ora (01–12)

[ctx: filename placeholder description]
en: Minute (0–59)
it: Minuto (0–59)

[ctx: filename placeholder description]
en: Minute (00–59)
it: Minuto (00–59)

[ctx: filename placeholder description]
en: Second (0–59)
it: Secondo (0–59)

[ctx: filename placeholder description]
en: Second (00–59)
it: Secondo (00–59)

[ctx: filename placeholder description]
en: Millisecond (0–999)
it: Millisecondo (0–999)

[ctx: filename placeholder description]
en: Millisecond (000–999)
it: Millisecondo (000–999)

[ctx: filename placeholder description]
en: AM/PM or am/pm (localized)
it: AM/PM o am/pm (tradotto)

[ctx: filename placeholder description]
en: Timezone (short name)
it: Fuso orario (nome breve)

[ctx: filename placeholder description]
en: Timezone offset (±0000)
it: Scostamento del fuso orario (±0000)

[ctx: filename placeholder description]
en: Timezone offset (±00:00)
it: Scostamento del fuso orario (±00:00)

[ctx: filename placeholder description]
en: Timezone (long name)
it: Fuso orario (nome esteso)

[ctx: filename placeholder description]
en: Seconds since the Unix epoch
it: Secondi dall'epoca UNIX

[ctx: filename placeholder description]
en: Window Title
it: Titolo della finestra

[ctx: filename placeholder description]
en: Sequential numbering, padded by inserting additional '#' characters
it: Numerazione sequenziale, riempita inserendo ulteriori caratteri «#»

[ctx: @action accept selection]
en: Accept
it: Accetta

en: Stroke:
it: Tratto:

en: Stroke Width
it: Dimensione del tratto:

en: Stroke Color
it: Colore del tratto

en: Fill:
it: Riempimento:

en: Fill Color
it: Colore di riempimento

[ctx: @label:slider strength of effect]
en: Strength:
it: Intensità:

[ctx: @info:tooltip]
en: The strength of the effect.
it: L'intensità dell'effetto.

en: Font:
it: Carattere:

en: Font Color
it: Colore del carattere

en: Number:
it: Numero:

en: Number for number annotations
it: Numero per annotazioni numero

en: Shadow
it: Ombra

[ctx: @action:intoolbar no tool, to allow dragging]
en: None
it: Nessuno

[ctx: @action:intoolbar crop image tool]
en: Crop
it: Ritaglia

[ctx: @action:intoolbar select annotation tool]
en: Select
it: Seleziona

[ctx: @action:intoolbar freehand line tool]
en: Freehand
it: A mano libera

[ctx: @info:tooltip]
en: Shift: Snap to straight lines
it: Maiusc: aggancia alle linee dritte

[ctx: @action:intoolbar highlighter line tool]
en: Highlighter
it: Evidenziatore

[ctx: @action:intoolbar straight line tool]
en: Line
it: Linea

[ctx: @info:tooltip]
en: Shift: Snap to 45 degree increments
it: Maiusc: aggancia con incrementi di 45 gradi

[ctx: @action:intoolbar arrow line tool]
en: Arrow
it: Freccia

[ctx: @action:intoolbar rectangle tool]
en: Rectangle
it: Rettangolo

[ctx: @info:tooltip]
en: Shift: Snap to diagonal movements
    Control: Resize from center
it: Maiusc: aggancia ai movimenti diagonali
    Control: ridimensiona dal centro

[ctx: @action:intoolbar ellipse tool]
en: Ellipse
it: Ellisse

[ctx: @action:intoolbar pixelate tool]
en: Pixelate
it: Pixelato

[ctx: @action:intoolbar blur tool]
en: Blur
it: Sfocatura

[ctx: @action:intoolbar text tool]
en: Text
it: Testo

[ctx: @action:intoolbar number stamp tool]
en: Number
it: Numero

en: Cancel (%1 second) | Cancel (%1 seconds)
it[0]: Annulla (%1 secondo)
it[1]: Annulla (%1 secondi)

en: Take a new screenshot
it: Acquisisci una nuova schermata

[ctx: @title:group]
en: Screenshot Settings
it: Impostazioni schermate

[ctx: @info basic crop tool explanation]
en: Click and drag to make a selection.
it: Fai clic e trascina per definire una selezione.

en: Include mouse pointer
it: Includi il puntatore del mouse

en: Show the mouse cursor in the screenshot image.
it: Mostra il puntatore del mouse nella schermata.

en: Include window titlebar and borders
it: Includi la barra del titolo ed i bordi della finestra

en: Show the window title bar and border when taking a screenshot of a window.
it: Mostra la barra del titolo della finestra ed il bordo quando si acquisisce una schermata di una finestra.

en: Include window shadow
it: Includi l'ombra della finestra

en: Show the window shadow when taking a screenshot of a window.
it: Mostra l'ombra della finestra quando si acquisisce una schermata di una finestra.

en: Capture the current pop-up only
it: Cattura solo la finestra a comparsa attuale

en: Capture only the current pop-up window (like a menu, tooltip etc) when taking a screenshot of a window. If disabled, the pop-up is captured along with the parent window.
it: Cattura solo la finestra a comparsa attuale (un menu, un suggerimento, ecc) quando viene acquisita una schermata. Se l'opzione è disabilitata, la finestra a comparsa viene catturata assieme alla finestra che la contiene.

en: Quit after manual Save or Copy
it: Esci dopo il salvataggio o la copia manuali

en: Quit Spectacle after manually saving or copying the image.
it: Chiude Spectacle dopo aver salvato o copiato l'immagine manualmente.

en: Capture on click
it: Cattura al clic

en: Wait for a mouse click before capturing the screenshot image.
it: Aspetta un clic del mouse prima di catturare la schermata.

en: Delay:
it: Ritardo:

[ctx: @action]
en: Copy
it: Copia

[ctx: @action]
en: Copy Location
it: Copia posizione

[ctx: 0 second delay]
en: No Delay
it: Nessun ritardo

[ctx: Integer number of seconds]
en: %2 second | %2 seconds
it[0]: %2 secondo
it[1]: %2 secondi

[ctx: Decimal number of seconds]
en: %1 seconds
it: %1 secondi

en: Configure Spectacle…
it: Configura Spectacle…

en: Help
it: Aiuto

[ctx: @title:group]
en: Take a Screenshot:
it: Acquisisci una schermata:

[ctx: @title:group]
en: Options
it: Opzioni

[ctx: @title:group]
en: Make a Recording:
it: Registra:

[ctx: @title:tab]
en: Screenshot
it: Schermata

[ctx: @title:tab]
en: Recording
it: Registrazione

[ctx: @action edit screenshot]
en: Edit…
it: Modifica…

[ctx: @title:menu]
en: Export
it: Esporta

en: Open Default Screenshots Folder
it: Apri cartella predefinita delle schermate

[ctx: @action:button open screenshot in other application]
en: Other Application…
it: Altra applicazione…

en: Share
it: Condividi

[ctx: @action]
en: Export
it: Esporta

[ctx: @title:menu]
en: Help
it: Aiuto

[ctx: @action]
en: Help
it: Aiuto

[ctx: @action:button]
en: Open Containing Folder
it: Apri cartella contenitore

[ctx: @action:button]
en: Copy to Clipboard
it: Copia negli appunti

[ctx: @action:button close inline notification]
en: Close
it: Chiudi

en: New Screenshot
it: Nuova schermata

[ctx: @title:menu]
en: Screenshot Settings
it: Impostazioni schermate

[ctx: @option:check for screenshots]
en: Include mouse pointer
it: Includi il puntatore del mouse

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the mouse cursor in the screenshot image
it: Mostra il puntatore del mouse nella schermata

[ctx: @option:check]
en: Include window titlebar and borders
it: Includi la barra del titolo ed i bordi della finestra

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the window title bar, the minimize/maximize/close buttons, and the window border
it: Mostra la barra del titolo della finestra, i pulsanti di minimizzazione/massimizzazione/chiusura ed il bordo della finestra

[ctx: @option:check]
en: Include window shadow
it: Includi l'ombra della finestra

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the window shadow
it: Mostra l'ombra della finestra

[ctx: @option:check]
en: Capture the current pop-up only
it: Cattura solo la finestra a comparsa attuale

[ctx: @info:tooltip]
en: Capture only the current pop-up window (like a menu, tooltip etc).
    If disabled, the pop-up is captured along with the parent window
it: Cattura solo la finestra a comparsa attuale (un menu, un suggerimento, ecc).
    Se l'opzione è disabilitata, la finestra a comparsa viene catturata assieme alla finestra che la contiene

[ctx: @option:check]
en: Quit after manual Save or Copy
it: Esci dopo il salvataggio o la copia manuali

[ctx: @info:tooltip]
en: Quit Spectacle after manually saving or copying the image
it: Chiude Spectacle dopo aver salvato o copiato l'immagine manualmente

[ctx: @option:check]
en: Capture On Click
it: Acquisisci al clic

[ctx: @label:spinbox]
en: Delay:
it: Ritardo:

[ctx: @item 0 delay special value]
en: No Delay
it: Nessun ritardo

[ctx: @title:menu]
en: Recording Settings
it: Impostazioni registrazione

[ctx: @option:check for recordings]
en: Include mouse pointer
it: Includi il puntatore del mouse

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the mouse cursor in the recording
it: Mostra il puntatore del mouse nella registrazione

[ctx: @action]
en: Options
it: Opzioni

[ctx: @action start recording]
en: Record
it: Registra

[ctx: @title:menu]
en: Recording Modes
it: Modalità registrazione

[ctx: @action select new recording mode]
en: New Recording
it: Nuova registrazione

en: Show the mouse cursor in the screen recording.
it: Mostra il puntatore del mouse nella registrazione dello schermo.

en: Recording:
    %1
it: Registrazione:
    %1

en: Pause
it: Pausa

en: Play
it: Riproduci

en: Recording Settings
it: Impostazioni registrazione

en: Finish recording
it: Termina registrazione

[ctx: @action]
en: Save
it: Salva

[ctx: @action]
en: Save As…
it: Salva come…

[ctx: @title:menu]
en: Screenshot Modes
it: Modalità schermata

[ctx: @action select new screenshot mode]
en: New Screenshot
it: Nuova schermata

[ctx: @info crop tool explanation]
en: Click and drag to make a selection.
    Double click the selection to accept and crop.
    Right click to clear the selection.
it: Fai clic e trascina per creare una selezione.
    Doppio clic sulla selezione per accettarla e ritagliarla.
    Clic destro per annullare la selezione.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, launchActionSpectacleLabel)
en: When launching Spectacle:
it: All'esecuzione di Spectacle:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_launchAction)
en: Take rectangular screenshot
it: Acquisisci una schermata rettangolare

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_launchAction)
en: Take full screen screenshot
it: Acquisisci la schermata dell'intero schermo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_launchAction)
en: Use last-used capture mode
it: Usa l'ultima modalità di acquisizione usata

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_launchAction)
en: Do not take a screenshot automatically
it: Non acquisire automaticamente una schermata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, afterScreenshotLabel)
en: After taking a screenshot:
it: Dopo aver acquisito una schermata:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoSaveImage)
en: Save file to default folder
it: Salva il file nella cartella predefinita

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_clipboardGroup)
en: Do not copy anything
it: Non copiare nulla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_clipboardGroup)
en: Copy image to clipboard
it: Copia l'immagine negli appunti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_clipboardGroup)
en: Copy file location to clipboard
it: Copia posizione del file negli appunti

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, runningTitle)
en: While Spectacle is running
it: Mentre Spectacle è in esecuzione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, printKeyActionLabel)
en: Press screenshot key to:
it: Premi il tasto schermata per:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_printKeyRunningAction)
en: Take a new Screenshot
it: acquisire una nuova schermata

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_printKeyRunningAction)
en: Open a new Spectacle window
it: aprire una nuova finestra di Spectacle

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_printKeyRunningAction)
en: Return focus to Spectacle
it: restituire il fuoco a Spectacle

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, regionTitle)
en: Rectangular Region Selection
it: Selezione di regione rettangolare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, generalLabel)
en: General:
it: Generale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useLightMaskColor)
en: Use light background
it: Usa un colore di sfondo chiaro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useReleaseToCapture)
en: Accept on click-and-release
it: Accetta al clic-e-rilascio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show magnifier:
it: Mostra lente di ingrandimento:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_showMagnifier) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_rememberSelectionRect)
en: Never
it: Mai

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_showMagnifier) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_rememberSelectionRect)
en: Always
it: Sempre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_showMagnifier)
en: While holding Shift
it: Mentre si preme Shift

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rememberLabel)
en: Remember selected area:
it: Ricorda l'area selezionata:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_rememberSelectionRect)
en: Until Spectacle is closed
it: Finché Spectacle non viene chiuso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saveLocationLabel)
en: Save Location:
it: Dove salvare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qualityLabel)
en: Compression Quality:
it: Qualità di compressione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, imageCompressionQualityHelpLable)
en: For lossy image formats like JPEG
it: Per formati di immagine lossy (a perdita) come JPEG

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename:
it: Nome file:

[ctx: Preview of the user configured filename]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PreviewLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, previewLabel)
en: Preview:
it: Anteprima:

en: You can use the following placeholders in the filename, which will be replaced with actual text when the file is saved:
it: Puoi usare i seguenti segnaposti nel nome di file, che saranno sostituiti con il vero contenuto quando il file viene salvato:

en: To save to a sub-folder
it: Per salvare in una sotto-cartella

[ctx: show fewer filename placeholder templates]
en: Show Fewer
it: Mostra meno

[ctx: show more filename placeholder templates]
en: Show More
it: Mostra altro

[ctx: Settings category]
en: General
it: Generale

[ctx: Settings category]
en: Image Saving
it: Salvataggio immagine

[ctx: Settings category]
en: Video Saving
it: Salvataggio video

[ctx: Settings category]
en: Shortcuts
it: Scorciatoie

en: Shortcuts
it: Scorciatoie

note: i18n: ectx: label, entry (launchAction), group (General)
en: What to do when Spectacle is launched
it: Cosa fare quando Spectacle viene eseguito

note: i18n: ectx: label, entry (printKeyRunningAction), group (General)
en: What should happen if print key is pressed when Spectacle is already running
it: Quello che dovrebbe succedere alla pressione del tasto Stampa quando Spectacle è già in esecuzione

note: i18n: ectx: label, entry (autoSaveImage), group (General)
en: Save screenshot automatically after it is taken
it: Salva la schermata automaticamente dopo la sua acquisizione

note: i18n: ectx: label, entry (clipboardGroup), group (General) i18n: ectx: label, entry (showMagnifier), group (General)
en: Clipboard action which should be executed after the screenshot is taken
it: Azione degli appunti che deve essere eseguita dopo l'acquisizione di una schermata

note: i18n: ectx: label, entry (useLightMaskColor), group (General)
en: Whether to use a light color mask in the region selection dialog
it: Se usare una maschera di colori chiari nella finestra di selezione della regione

note: i18n: ectx: label, entry (useReleaseToCapture), group (General)
en: Whether the screenshot should be captured after selecting the region and releasing the mouse
it: Se la schermata debba essere acquisita dopo aver selezionato la regione e rilasciato il mouse

note: i18n: ectx: label, entry (rememberSelectionRect), group (General)
en: Remember the last rectangular region
it: Ricorda l'ultima regione rettangolare

note: i18n: ectx: label, entry (selectionRect), group (GuiConfig)
en: The last used region the user selected
it: L'ultima regione usata selezionata dall'utente

note: i18n: ectx: label, entry (captureOnClick), group (GuiConfig)
en: Take screenshot on click
it: Acquisisci una schermata al clic

note: i18n: ectx: label, entry (includePointer), group (GuiConfig)
en: Whether the mouse cursor is included in the screenshot
it: Se il puntatore del mouse debba essere incluso nella schermata

note: i18n: ectx: label, entry (videoIncludePointer), group (GuiConfig)
en: Whether the mouse cursor is included in the video
it: Se il puntatore del mouse debba essere incluso nel video

note: i18n: ectx: label, entry (includeDecorations), group (GuiConfig)
en: Whether the window decorations are included in the screenshot
it: Se le decorazioni della finestra debbano essere incluse nella schermata

note: i18n: ectx: label, entry (includeShadow), group (GuiConfig)
en: Whether the window shadow is included in the screenshot
it: Se l'ombra della finestra debba essere inclusa nella schermata

note: i18n: ectx: label, entry (transientOnly), group (GuiConfig)
en: Only capture the current pop up menu
it: Cattura solo il menu a comparsa attuale

note: i18n: ectx: label, entry (quitAfterSaveCopyExport), group (GuiConfig)
en: Quit after saving or copying an image
it: Chiude dopo aver salvato o copiato un'immagine

note: i18n: ectx: label, entry (captureDelay), group (GuiConfig)
en: Delay
it: Ritardo

note: i18n: ectx: label, entry (imageSaveLocation), group (ImageSave) i18n: ectx: label, entry (videoSaveLocation), group (VideoSave)
en: Default filename
it: Nome file predefinito

note: i18n: ectx: label, entry (imageCompressionQuality), group (ImageSave)
en: Compression quality for lossy file formats
it: Qualità di compressione per i formati di file con perdita di informazione

[ctx: translatable folder name]
en: Screenshots
it: Schermate

note: i18n: ectx: label, entry (preferredImageFormat), group (ImageSave)
en: Default save image format
it: Formato di salvataggio predefinito per le immagini

note: i18n: ectx: label, entry (imageFilenameTemplate), group (ImageSave)
en: The filename template used when saving screenshots
it: Il modello di nome di file usato per il salvataggio di schermate

[ctx: part of default image filename template]
en: Screenshot
it: Schermata

note: i18n: ectx: label, entry (lastImageSaveLocation), group (ImageSave) i18n: ectx: label, entry (lastVideoSaveLocation), group (VideoSave)
en: The path of the file saved last
it: Il percorso dell'ultimo file salvato

note: i18n: ectx: label, entry (lastImageSaveAsLocation), group (ImageSave) i18n: ectx: label, entry (lastVideoSaveAsLocation), group (VideoSave)
en: Last path used for "save as" action
it: Ultimo percorso usato per l'azione «Salva come»

note: i18n: ectx: label, entry (preferredVideoFormat), group (VideoSave)
en: Default video format
it: Formato predefinito per i video

note: i18n: ectx: label, entry (videoFilenameTemplate), group (VideoSave)
en: The filename template used when saving screencasts
it: Il modello di nome di file usato per il salvataggio di screencast

[ctx: translatable folder name]
en: Screencasts
it: Screencast

note: i18n: ectx: label, entry (annotationToolType), group (Annotations)
en: The last used annotation tool type
it: L'ultimo tipo di strumento annotazione usato

note: i18n: ectx: label, entry (freehandStrokeWidth), group (Annotations)
en: Stroke width for freehand annotation tool
it: Larghezza del tratto per strumento annotazione a mano libera

note: i18n: ectx: label, entry (highlighterStrokeWidth), group (Annotations)
en: Stroke width for highlighter annotation tool
it: Larghezza del tratto per strumento annotazione evidenziatore

note: i18n: ectx: label, entry (lineStrokeWidth), group (Annotations)
en: Stroke width for line annotation tool
it: Larghezza del tratto per strumento annotazione linea

note: i18n: ectx: label, entry (arrowStrokeWidth), group (Annotations)
en: Stroke width for arrow annotation tool
it: Larghezza del tratto per strumento annotazione freccia

note: i18n: ectx: label, entry (rectangleStrokeWidth), group (Annotations)
en: Stroke width for rectangle annotation tool
it: Larghezza del tratto per strumento annotazione rettangolo

note: i18n: ectx: label, entry (ellipseStrokeWidth), group (Annotations)
en: Stroke width for ellipse annotation tool
it: Larghezza del tratto per strumento annotazione ellisse

note: i18n: ectx: label, entry (freehandStrokeColor), group (Annotations)
en: Stroke color for freehand annotation tool
it: Colore del tratto per strumento annotazione a mano libera

note: i18n: ectx: label, entry (highlighterStrokeColor), group (Annotations)
en: Stroke color for highlighter annotation tool
it: Colore del tratto per strumento annotazione evidenziatore

note: i18n: ectx: label, entry (lineStrokeColor), group (Annotations)
en: Stroke color for line annotation tool
it: Colore del tratto per strumento annotazione linea

note: i18n: ectx: label, entry (arrowStrokeColor), group (Annotations)
en: Stroke color for arrow annotation tool
it: Colore del tratto per strumento annotazione freccia

note: i18n: ectx: label, entry (rectangleStrokeColor), group (Annotations)
en: Stroke color for rectangle annotation tool
it: Colore del tratto per strumento annotazione rettangolo

note: i18n: ectx: label, entry (ellipseStrokeColor), group (Annotations)
en: Stroke color for ellipse annotation tool
it: Colore del tratto per strumento annotazione ellisse

note: i18n: ectx: label, entry (rectangleFillColor), group (Annotations)
en: Fill color for rectangle annotation tool
it: Colore di riempimento per strumento annotazione rettangolo

note: i18n: ectx: label, entry (ellipseFillColor), group (Annotations)
en: Fill color for ellipse annotation tool
it: Colore di riempimento per strumento annotazione ellisse

note: i18n: ectx: label, entry (numberFillColor), group (Annotations)
en: Fill color for number annotation tool
it: Colore di riempimento per strumento annotazione numero

note: i18n: ectx: label, entry (blurStrength), group (Annotations)
en: The strength of the blur effect.
it: L'intensità dell'effetto di sfocatura.

note: i18n: ectx: label, entry (pixelateStrength), group (Annotations)
en: The strength of the pixelate effect.
it: L'intensità dell'effetto di pixelazione.

note: i18n: ectx: label, entry (textFont), group (Annotations)
en: Font for text annotations
it: Carattere per annotazioni di testo

note: i18n: ectx: label, entry (numberFont), group (Annotations)
en: Font for number annotations
it: Carattere per annotazioni di tipo numero

note: i18n: ectx: label, entry (textFontColor), group (Annotations) i18n: ectx: label, entry (numberFontColor), group (Annotations)
en: Font color for annotations
it: Colore carattere per annotazioni

note: i18n: ectx: label, entry (freehandShadow), group (Annotations)
en: Whether freehand annotation tool has a drop shadow
it: Se lo strumento annotazione a mano libera ha un'ombra a goccia

note: i18n: ectx: label, entry (lineShadow), group (Annotations)
en: Whether line annotation tool has a drop shadow
it: Se lo strumento annotazione linea ha un'ombra a goccia

note: i18n: ectx: label, entry (arrowShadow), group (Annotations)
en: Whether arrow annotation tool has a drop shadow
it: Se lo strumento annotazione freccia ha un'ombra a goccia

note: i18n: ectx: label, entry (rectangleShadow), group (Annotations)
en: Whether rectangle annotation tool has a drop shadow
it: Se lo strumento annotazione rettangolo ha un'ombra a goccia

note: i18n: ectx: label, entry (ellipseShadow), group (Annotations)
en: Whether ellipse annotation tool has a drop shadow
it: Se lo strumento annotazione ellisse ha un'ombra a goccia

note: i18n: ectx: label, entry (textShadow), group (Annotations)
en: Whether text annotation tool has a drop shadow
it: Se lo strumento annotazione testo ha un'ombra a goccia

note: i18n: ectx: label, entry (numberShadow), group (Annotations)
en: Whether number annotation tool has a drop shadow
it: Se lo strumento annotazione numero ha un'ombra a goccia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saveLocationLabel)
en: Save &Location:
it: Posizione di sa&lvataggio:

en: Take Screenshot:
it: Acquisisci una schermata:

en: Create new selection rectangle:
it: Crea un nuovo rettangolo di selezione:

en: Move selection rectangle:
it: Sposta il rettangolo di selezione:

en: Resize selection rectangle:
it: Ridimensiona il rettangolo di selezione:

en: Reset selection:
it: Annulla la selezione:

en: Cancel:
it: Annulla:

[ctx: Mouse action]
en: Release left-click
it: Rilascia il clic sinistro

[ctx: Mouse action]
en: Double-click
it: Doppio clic

[ctx: Keyboard action]
en: Enter
it: Invio

[ctx: Mouse action]
en: Drag outside selection rectangle
it: Trascina fuori dal rettangolo di selezione

[ctx: Keyboard action]
en: + Shift: Magnifier
it: + Maiusc: lente d'ingrandimento

[ctx: Mouse action]
en: Drag inside selection rectangle
it: Trascina dentro il rettangolo di selezione

[ctx: Keyboard action]
en: Arrow keys
it: Tasti freccia

[ctx: Keyboard action]
en: + Shift: Move in 1 pixel steps
it: + Maiusc: sposta in passi da 1 pixel

[ctx: Mouse action]
en: Drag handles
it: Maniglie di trascinamento

[ctx: Keyboard action]
en: Arrow keys + Alt
it: Tasti freccia + Alt

[ctx: Keyboard action]
en: + Shift: Resize in 1 pixel steps
it: + Maiusc: ridimensiona in passi da 1 pixel

[ctx: Mouse action]
en: Right-click
it: Clic destro

[ctx: Integer number of seconds]
en:  second |  seconds
it[0]:  secondo
it[1]:  secondi

[ctx: Decimal number of seconds]
en:  seconds
it:  secondi

[ctx: @title:window]
en: %1 second | %1 seconds
it[0]: %1 secondo
it[1]: %1 secondi

[ctx: @title:window Unsaved Screenshot]
en: Unsaved
it: Non salvata

en: Undo
it: Annulla

en: Redo
it: Rifai

en: Zoom:
it: Ingrandimento:

en: Image Zoom
it: Ingrandimento dell'immagine

[ctx: @info]
en: There was a problem sharing the image: %1
it: Si è verificato un problema durante la condivisione dell'immagine: %1

[ctx: @info]
en: The shared image link (<a href="%1">%1</a>) has been copied to the clipboard.
it: Il collegamento per condividere l'immagine (<a href="%1">%1</a>) è stato copiato negli appunti.

en: KDE Screenshot Utility
it: Accessorio di KDE per catturare schermate

en: On Wayland, Spectacle requires KDE Plasma's KWin compositor, which does not seem to be available. Use Spectacle on KDE Plasma, or use a different screenshot tool.
it: Con Wayland, Spectacle richiede il compositore KWin di KDE Plasma, che non sembra essere disponibile. Usa Spectacle con KDE Plasma, o usa un altro strumento per la cattura di schermate.

[ctx: @info]
en: Bad width for KWin screenshot: %1
it: Larghezza incorretta per la schermata da KWin: %1

[ctx: @info]
en: Bad height for KWin screenshot: %1
it: Altezza incorretta per la schermata da KWin: %1

[ctx: @info]
en: Bad format for KWin screenshot: %1
it: Formato incorretto per la schermata da KWin: %1

[ctx: @info]
en: Could not open file descriptor for reading KWin screenshot.
it: Impossibile aprire il descrittore di file per leggere la schermata da KWin.

[ctx: @info]
en: pipe2() failed for KWin screenshot: %1
it: Chiamata a pipe2() non riuscita per la schermata da KWin: %1

[ctx: @info]
en: KWin screenshot request failed:
    %1
it: Richiesta di schermata da KWin non riuscita:
    %1

[ctx: @info]
en: Potentially relevant information:
    %1
it: Informazioni potenzialmente rilevanti:
    %1

[ctx: @info]
en: Unsupported KWin screenshot type metadata: %1
it: Metadato «type» di schermata da KWin non supportato: %1

[ctx: @info]
en: Screen recording is not available on X11.
it: La registrazione della schermo non è disponibile in X11.

[ctx: @info]
en: KWin Screencasting is not available.
it: Lo screencast di KWin non è disponibile.

[ctx: @info:shell]
en: Failed to record: File URL is not a local file
it: Impossibile registrare: l'URL del file non è di un file locale

[ctx: @info]
en: The stream closed because the target screen changed in a way that disrupted the recording.
it: Il flusso si è chiuso perché lo schermo di destinazione è cambiato in un modo che ha rovinato la registrazione.

[ctx: @info]
en: The stream closed because the target window changed in a way that disrupted the recording.
it: Il flusso si è chiuso perché la finestra di destinazione è cambiata in un modo che ha rovinato la registrazione.

[ctx: @info]
en: The stream closed because a screen containing the target region changed in a way that disrupted the recording.
it: Il flusso si è chiuso perché uno schermo contenente la regione di destinazione è cambiato in un modo che ha rovinato la registrazione.

[ctx: @info:shell]
en: Failed to record: Temporary file URL is not a local file (%1)
it: Impossibile registrare: l'URL del file temporaneo non è di un file locale (%1)

[ctx: @info:shell]
en: Failed to record: Output file URL is not a local file (%1)
it: Impossibile registrare: l'URL del file di destinazione non è di un file locale (%1)

[ctx: @info:shell]
en: Failed to record: Unable to create folder (%1)
it: Impossibile registrare: impossibile creare la cartella (%1)

[ctx: @info:shell]
en: Screen recording canceled
it: Registrazione della schermo annullata

[ctx: @info:shell]
en: Window recording canceled
it: Registrazione della finestra annullata

[ctx: @info:shell]
en: Failed to select screen: %1
it: Selezione dello schermo non riuscita: %1

[ctx: @info:shell]
en: Failed to select window: %1
it: Selezione della finestra non riuscita: %1

[ctx: @info:shell]
en: Failed to select screen: No screen contained the mouse cursor position
it: Selezione dello schermo non riuscita: nessuno schermo contiene la posizione del puntatore del mouse

[ctx: @info:shell]
en: Failed to select window: No window found
it: Selezione della finestra non riuscita: nessuna finestra trovata

[ctx: @item recording mode]
en: Rectangular Region
it: Regione rettangolare

[ctx: @item recording mode]
en: Window
it: Finestra

[ctx: @item recording mode]
en: Full Screen
it: Schermo intero

[ctx: @action global shortcut]
en: Launch Spectacle
it: Esegui Spectacle

[ctx: @action global shortcut]
en: Capture Entire Desktop
it: Cattura intero desktop

[ctx: @action global shortcut]
en: Capture Current Monitor
it: Cattura monitor attuale

[ctx: @action global shortcut]
en: Capture Active Window
it: Cattura finestra attiva

[ctx: @action global shortcut]
en: Capture Rectangular Region
it: Cattura regione rettangolare

[ctx: @action global shortcut]
en: Capture Selected Window
it: Cattura finestra selezionata

[ctx: @action global shortcut]
en: Capture Window Under Cursor
it: Cattura finestra sotto il cursore

[ctx: @action global shortcut]
en: Start/Stop Screen Recording
it: Inizia/termina la registrazione dello schermo

[ctx: @action global shortcut]
en: Start/Stop Window Recording
it: Inizia/termina la registrazione della finestra

[ctx: @action global shortcut]
en: Start/Stop Region Recording
it: Inizia/termina la registrazione della regione

[ctx: @action global shortcut]
en: Launch Spectacle without capturing
it: Esegui Spectacle senza acquisire

[ctx: @info]
en: An error occurred while taking a screenshot.
it: Si è verificato un errore durante l'acquisizione di una schermata.

[ctx: @info:tooltip title for recording tray icon]
en: Spectacle is Recording
it: Spectacle sta registrando

[ctx: recording notification title]
en: Spectacle is Recording
it: Spectacle sta registrando

[ctx: recording notification message without shortcut]
en: To finish the recording, click the pulsing red System Tray icon.
it: Per terminare la registrazione fare clic sull'icona rossa e pulsante nel vassoio di sistema.

[ctx: recording notification message with shortcut]
en: To finish the recording, click the pulsing red System Tray icon or press <shortcut>%1</shortcut>.
it: Per terminare la registrazione fare clic sull'icona rossa e pulsante nel vassoio di sistema o premere <shortcut>%1</shortcut>.

[ctx: missing webp support notification title]
en: WebP support is missing.
it: Il supporto per WebP non è presente.

[ctx: missing webp support notification message]
en: Please install Qt Image Formats to get animated system tray icons for Spectacle, and then report this packaging issue to your distributor.
it: Installa Qt Image Formats per ottenere le icone animate per Spectacle per il vassoio di sistema, e segnala quindi questo problema con i pacchetti al distributore del software.

[ctx: recording notification title]
en: Spectacle is Finishing the Recording
it: Spectacle sta completando la registrazione

[ctx: recording notification message]
en: Please wait
it: Attendi

[ctx: @info:tooltip title for rendering tray icon]
en: Spectacle is Finishing the Recording
it: Spectacle sta completando la registrazione

[ctx: @info:tooltip subtitle for rendering tray icon]
en: Time recorded: %1
    Click to stop rendering early (this will lose data)
it: Durata della registrazione: %1
    Clic per terminare la resa prima (dei dati saranno persi)

[ctx: @info:tooltip subtitle for recording tray icon]
en: Time recorded: %1
    Click to finish recording
it: Durata della registrazione: %1
    Clic per terminare la registrazione

[ctx: @info]
en: An error occurred while attempting to record the screen.
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di registrare lo schermo.

[ctx: @info]
en: The screenshot was copied to the clipboard and saved as <link url="%1">%2</link>
it: La schermata è stata copiata negli appunti e salvata come <link url="%1">%2</link>

[ctx: @info]
en: The screenshot has been saved as <link url="%1">%2</link> and its location has been copied to clipboard
it: La schermata è stata salvata come <link url="%1">%2</link> e la sua posizione è stata copiata negli appunti

[ctx: @info]
en: The screenshot was saved as <link url="%1">%2</link>
it: La schermata è stata salvata come <link url="%1">%2</link>

[ctx: @info]
en: The screenshot has been copied to the clipboard.
it: La schermata è stata copiata negli appunti.

[ctx: @info]
en: The video has been saved as <link url="%1">%2</link> and its location has been copied to clipboard
it: Il video è stato salvato come <link url="%1">%2</link> e la sua posizione è stata copiata negli appunti

[ctx: @info]
en: The video was saved as <link url="%1">%2</link>
it: Il video è stato salvato come <link url="%1">%2</link>

[ctx: @info]
en: The video location has been copied to the clipboard.
it: La posizione del video è stata copiata negli appunti.

[ctx: @info]
note: i18nc because it doesn't work with the link replacement logic. Also see https://invent.kde.org/graphics/spectacle/-/merge_requests/432#note_1111125
en: QR Code found: %1
it: Codice QR trovato: %1

[ctx: @info]
en: Found QR code with binary content.
it: Trovato un codice QR con contenuto binario.

[ctx: @info:shell]
en: %1 is not a valid mode for --record
it: «%1» non una modalità valida per --record

en: A screenshot was saved as '%1' to '%2' and the file path of the screenshot has been saved to your clipboard.
it: La schermata è stata salvata come «%1» in «%2» ed il suo percorso è stata copiato negli appunti.

[ctx: Placeholder is filename]
en: A screenshot was saved as '%1' to your Pictures folder.
it: Una schermata è stata salvata come «%1» nella cartella delle immagini.

en: A screenshot was saved as '%1' to '%2'.
it: Una schermata è stata salvata come «%1» in «%2».

en: A screenshot was saved to your clipboard.
it: Una schermata è stata salvata negli appunti.

en: A recording was saved as '%1' to '%2' and the file path of the recording has been saved to your clipboard.
it: Una registrazione è stata salvata come «%1» in «%2» ed il suo percorso è stata copiato negli appunti.

[ctx: Placeholder is filename]
en: A recording was saved as '%1' to your Videos folder.
it: Una registrazione è stata salvata come «%1» nella cartella dei video.

en: A recording was saved as '%1' to '%2'.
it: Una registrazione è stata salvata come «%1» in «%2».

[ctx: Open the screenshot we just saved]
en: Open
it: Apri

en: Annotate
it: Annota

[ctx: @item:inlistbox Container/encoder]
en: Animated WebP (better than GIF)
it: WebP animato (migliore di GIF)

[ctx: @item:inlistbox Container/encoder]
en: GIF (compatible, but inefficient)
it: GIF (compatibile, ma inefficiente)
