spectacle - en to nb translation catalogue (370 entries)

[ctx: translatable folder name]
en: Screenshots
nb: Skjermbilder

[ctx: part of default image filename template]
en: Screenshot
nb: Skjermbilde

[ctx: translatable folder name]
en: Screencasts
nb: Skjermopptak

[ctx: part of default video filename template]
en: Screencast
nb: Skjermopptak

[ctx: @action in capture mode section]
en: Rectangular Region
nb: Skjermutsnitt

[ctx: @action in capture mode section]
en: All Screens (Scaled to same size)
nb: Alle skjermer (skalert til samme størrelse)

[ctx: @action in capture mode section]
en: Current Screen
nb: Gjeldende skjerm

[ctx: @action in capture mode section]
en: Active Window
nb: Aktivt vindu

[ctx: @action in capture mode section]
en: Select Window
nb: Velg vindu

[ctx: @action in capture mode section]
en: Window Under Cursor
nb: Vindu under musepeker

[ctx: @action in capture mode section]
en: All Screens
nb: Alle skjermene

[ctx: @action in capture mode section]
en: Full Screen
nb: Fullskjerm

en: Capture the entire desktop (default)
nb: Ta bilde av hele skrivebordet (standard)

en: Capture the current monitor
nb: Ta bilde av gjeldende skjerm

en: Capture the active window
nb: Ta bilde av aktivt vindu

en: Capture the window currently under the cursor, including parents of pop-up menus
nb: Ta bilde av vinduet under musepekeren, inkludert opphavsvindu for sprettoppmenyer

en: Capture the window currently under the cursor, excluding parents of pop-up menus
nb: Ta bilde av vinduet under musepekeren, men ikke av opphavsvindu for sprettoppmenyer

en: Capture a rectangular region of the screen
nb: Ta bilde av et utsnitt av skjermbildet

en: Record the screen using the given mode. Modes:
    - r, region
    - s, screen
    - w, window
nb: Gjør opptak av skjermbildet med valgt modus. Tilgjengelige moduser:
    - r, skjermutsnitt
    - s, skjerm
    - w, vindu

en: Launch Spectacle without taking a screenshot
nb: Kjør Spectacle uten å ta skjermbilde

en: Start in GUI mode (default)
nb: Start med grafisk grensesnitt (standard)

en: Take a screenshot and exit without showing the GUI
nb: Ta skjermbildet og avslutt uten å vise det grafiske grensesnittet

en: Start in DBus-Activation mode
nb: Start i DBus-aktiveringsmodus

en: In background mode, do not pop up a notification when the screenshot is taken
nb: I bakgrunnsmodus, ikke vis melding på skjermen når skjermbildet er tatt

en: In background mode, save image to specified file
nb: I bakgrunnsmodus, lagre bildet i spesifisert fil

en: In background mode, delay before taking the shot (in milliseconds)
nb: I bakgrunnsmodus med forsinkelse før skjermbildet blir tatt (i millisekund)

en: In background mode, copy screenshot image to clipboard, unless -o is also used.
nb: I bakgrunnsmodus, kopier skjermbildet til utklippstavlen, men mindre «-o» er brukt.

en: In background mode, copy screenshot file path to clipboard
nb: I bakgrunnsmodus, kopier filadressen til skjermbildet til utklippstavlen

en: Wait for a click before taking screenshot. Invalidates delay
nb: Vent på klikk før skjermbildet tas. Overstyrer angitt forsinkelse

en: Starts a new GUI instance of spectacle without registering to DBus
nb: Start et nytt Spectacle-vindu uten å registrere med DBus

en: In background mode, include pointer in the screenshot
nb: I bakgrunnsmodus, ikke ta med musepekeren i skjermbildet

en: In background mode, exclude decorations in the screenshot
nb: I bakgrunnsmodus, ikke ta med vinduspynt i skjermbildet

en: In background mode, exclude shadows in the screenshot
nb: I bakgrunnsmodus, ikke ta med skygger i skjermbildet

en: Open and edit existing screenshot file
nb: Åpne og rediger eksisterende skjermbildefil

[ctx: %1 is an error message]
en: QImageWriter cannot write image: %1
nb: QImageWriter kan ikke skrive bildet: %1

[ctx: @info]
en: Cannot save screenshot because creating the directory failed:<nl/><filename>%1</filename>
nb: Kan ikke lagre skjermbildet fordi det ikke gikk å opprette mappa:<nl/><filename>%1</filename>

en: Cannot save screenshot. Error while writing file.
nb: Kan ikke lagre skjermbildet. Feil ved skriving av fil.

[ctx: @info]
en: Cannot save screenshot because creating the remote directory failed:<nl/><filename>%1</filename>
nb: Kan ikke lagre skjermbildet fordi det ikke gikk å opprette fjernmapa:<nl/><filename>%1</filename>

en: Cannot save screenshot. Error while writing temporary local file.
nb: Kan ikke lagre skjermbildet. Feil ved skriving av midlertidig lokal fil.

en: Unable to save image. Could not upload file to remote location.
nb: Kan ikke lagre bildet. Feil ved opplasting av fila til eksternt område.

en: Cannot save screenshot. The save filename is invalid.
nb: Kan ikke lagre skjermbildet. Filnavnet er ugyldig.

en: Cannot save an empty screenshot image.
nb: Kan ikke lagre et tomt skjermbilde.

[ctx: @info:shell]
en: Failed to export video: Temporary file URL must be an existing local file
nb: Klarte ikke å eksportere video: Adressen til midlertidig fil må være en eksisterende lokal fil

[ctx: @info:shell]
en: Failed to export video: Output file URL must be a valid URL with a file name
nb: Klarte ikke å eksportere video: Adressen til utfil må være en gyldig adresse som innholder et filnavn

[ctx: @info, %1 is a file path]
en: Unable to save recording. Could not move file to location: %1
nb: Kan ikke lagre opptak. Klarte ikke flytte file til adressen: %1

en: Printing failed. The printer failed to initialize.
nb: Utkrift feilet. Skrivern klarte ikke å klargjøre.

[ctx: filename placeholder description]
en: Day (1–31)
nb: Dag (1–31)

[ctx: filename placeholder description]
en: Day (01–31)
nb: Dag (01–31)

[ctx: filename placeholder description]
en: Day (short name)
nb: Dag (kort navn)

[ctx: filename placeholder description]
en: Day (long name)
nb: Dag (langt navn)

[ctx: filename placeholder description]
en: Month (1–12)
nb: Måned (1–12)

[ctx: filename placeholder description]
en: Month (01–12)
nb: Måned (01–12)

[ctx: filename placeholder description]
en: Month (short name)
nb: Månad (kort navn)

[ctx: filename placeholder description]
en: Month (long name)
nb: Månad (langt navn)

[ctx: filename placeholder description]
en: Year (2 digit)
nb: Årstall (to siffer)

[ctx: filename placeholder description]
en: Year (4 digit)
nb: Årstall (fire siffer)

[ctx: filename placeholder description]
en: Hour (0–23)
nb: Time (0–23)

[ctx: filename placeholder description]
en: Hour (00–23)
nb: Time (00–23)

[ctx: filename placeholder description]
en: Hour (1–12)
nb: Time (1–12)

[ctx: filename placeholder description]
en: Hour (01–12)
nb: Time (01–12)

[ctx: filename placeholder description]
en: Minute (0–59)
nb: Minutt (0–59)

[ctx: filename placeholder description]
en: Minute (00–59)
nb: Minutt (00–59)

[ctx: filename placeholder description]
en: Second (0–59)
nb: Sekund (0–59)

[ctx: filename placeholder description]
en: Second (00–59)
nb: Sekund (00–59)

[ctx: filename placeholder description]
en: Millisecond (0–999)
nb: Millisekund (0–999)

[ctx: filename placeholder description]
en: Millisecond (000–999)
nb: Millisekund (000–999)

[ctx: filename placeholder description]
en: AM/PM or am/pm (localized)
nb: AM/PM eller am/pm (basert på språkversjon)

[ctx: filename placeholder description]
en: Timezone (short name)
nb: Tidssone (kort navn)

[ctx: filename placeholder description]
en: Timezone offset (±0000)
nb: Tidssoneforskyvning (±0000)

[ctx: filename placeholder description]
en: Timezone offset (±00:00)
nb: Tidssoneforskyvning (±00:00)

[ctx: filename placeholder description]
en: Timezone (long name)
nb: Tidssone (langt navn)

[ctx: filename placeholder description]
en: Seconds since the Unix epoch
nb: Sekunder siden starten på Unix-epoken

[ctx: filename placeholder description]
en: Window Title
nb: Vindustittel

[ctx: filename placeholder description]
en: Sequential numbering, padded by inserting additional '#' characters
nb: Sekvensiell tallfølge med innledende 0-er basert på antall #-tegn

[ctx: @action accept selection]
en: Accept
nb: Godta

en: Stroke:
nb: Strek:

[ctx: px: pixels]
note: i18n uses so it doesn't matter that much unless someone decides to set the locale for a specific part of spectacle in the future.
en: %1px | %1px
nb[0]: %1 piksel
nb[1]: %1 piksler

en: Stroke Width
nb: Strekbredde

en: Stroke Color
nb: Strekfarge

en: Fill:
nb: Fyll:

en: Fill Color
nb: Fyllfarge

[ctx: @label:slider strength of effect]
en: Strength:
nb: Styrke:

[ctx: @info:tooltip]
en: The strength of the effect.
nb: Styrke på effekten.

en: Font:
nb: Skrifttype:

[ctx: %2 font family, %3 font style name, %1 font point size]
en: %2 %3 %1pt | %2 %3 %1pts
nb[0]: %2 %3 %1 punkt
nb[1]: %2 %3 %1 punkter

[ctx: %2 font family %1 font point size]
en: %2 %1pt | %2 %1pts
nb[0]: %2 %1 punkt
nb[1]: %2 %1 punkter

en: Font Color
nb: Skriftfarge

en: Number:
nb: Tall:

en: Number for number annotations
nb: Antall for tallpåtegninger

en: Shadow
nb: Skygge

[ctx: @action:intoolbar no tool, to allow dragging]
en: None
nb: Ingen

[ctx: @action:intoolbar crop image tool]
en: Crop
nb: Beskjær

[ctx: @action:intoolbar select annotation tool]
en: Select
nb: Merk

[ctx: @action:intoolbar freehand line tool]
en: Freehand
nb: Frihåndslinje

[ctx: @info:tooltip]
en: Shift: Snap to straight lines
nb: Shift: Lås til rette linjer

[ctx: @action:intoolbar highlighter line tool]
en: Highlighter
nb: Merkepenn

[ctx: @action:intoolbar straight line tool]
en: Line
nb: Linje

[ctx: @info:tooltip]
en: Shift: Snap to 45 degree increments
nb: Shift: Lås til 45-gradersteg

[ctx: @action:intoolbar arrow line tool]
en: Arrow
nb: Pil

[ctx: @action:intoolbar rectangle tool]
en: Rectangle
nb: Rektangel

[ctx: @info:tooltip]
en: Shift: Snap to diagonal movements
    Control: Resize from center
nb: Shift: Lås til diagonale bevegelser
    Ctrl: Endre størrelse med midten som utgangspunkt

[ctx: @action:intoolbar pixelate tool]
en: Pixelate
nb: Pikseler

[ctx: @action:intoolbar blur tool]
en: Blur
nb: Uklar

[ctx: @action:intoolbar text tool]
en: Text
nb: Tekst

[ctx: @action:intoolbar number stamp tool]
en: Number
nb: Tall

[ctx: @action cancel selection]
en: Cancel
nb: Avbryt

en: Cancel (%1 second) | Cancel (%1 seconds)
nb[0]: Avbryt (%1 sekund)
nb[1]: Avbryt (%1 sekunder)

en: Take a new screenshot
nb: Ta nytt skjermbilde

[ctx: @title:group]
en: Screenshot Settings
nb: Innstillinger for skjermbilde

[ctx: @info basic crop tool explanation]
en: Click and drag to make a selection.
nb: Trykk og dra for å lage utvalg.

en: Include mouse pointer
nb: Inkluder musepekeren

en: Show the mouse cursor in the screenshot image.
nb: Vis musepekeren på skjermbildet.

en: Include window titlebar and borders
nb: Inkluder tittellinje og vindusrammer

en: Show the window title bar and border when taking a screenshot of a window.
nb: Vis tittellinje og vindusrammer ved skjermbilde av et vindu.

en: Include window shadow
nb: Inkluder vindusskygge

en: Show the window shadow when taking a screenshot of a window.
nb: Vis vindusskygge ved skjermbilde av et vindu.

en: Capture the current pop-up only
nb: Ta bare bilde av gjeldende sprettopp

en: Capture only the current pop-up window (like a menu, tooltip etc) when taking a screenshot of a window. If disabled, the pop-up is captured along with the parent window.
nb: Ta bare bilde av gjeldende sprettoppvindu (f.eks. en meny, hjelpebobler osv.) ved skjermbilde av et vindu. Hvis denne er avslått blir sprettoppvinduet med på skjermbilde sammen med opphavsvinduet.

en: Quit after manual Save or Copy
nb: Avslutt etter manuell lagring/kopiering

en: Quit Spectacle after manually saving or copying the image.
nb: Avslutt Spectacle etter manuell lagring eller kopiering av skjermbilde.

en: Capture on click
nb: Ta bilde med et museklikk

en: Wait for a mouse click before capturing the screenshot image.
nb: Vent på museklikk før skjermbildet tas.

en: Delay:
nb: Forsinkelse:

[ctx: @action]
en: Copy
nb: Kopier

[ctx: @action]
en: Copy Location
nb: Kopier adresse

[ctx: 0 second delay]
en: No Delay
nb: Ingen forsinkelse

[ctx: Integer number of seconds]
en: %2 second | %2 seconds
nb[0]: %2 sekund
nb[1]: %2 sekunder

[ctx: Decimal number of seconds]
en: %1 seconds
nb: %1 sekunder

en: Configure Spectacle…
nb: Sett opp Spectacle …

en: Help
nb: Hjelp

[ctx: @title:group]
en: Take a Screenshot:
nb: Ta et skjermbilde:

[ctx: @title:group]
en: Options
nb: Valg

[ctx: @title:group]
en: Make a Recording:
nb: Ta skjermopptak:

[ctx: @title:tab]
en: Screenshot
nb: Skjermbilde

[ctx: @title:tab]
en: Recording
nb: Skjermopptak

[ctx: @action edit screenshot]
en: Edit…
nb: Rediger …

[ctx: @title:menu]
en: Export
nb: Eksporter

en: Open Default Screenshots Folder
nb: Åpne standard skjermbildemappe

[ctx: @action:button open screenshot in other application]
en: Other Application…
nb: Annet program …

en: Share
nb: Del

[ctx: @action:menu]
en: Extract Text by Language
nb: Hent ut tekst basert på språk

en: OCR engine is not available.
nb: Tekstgjenkjenningsmotor er ikke tilgjengelig.

en: OCR is not available. Please install Tesseract OCR.
nb: Tekstgjenkjenning (OCR) er ikke tilgjengelig. Installer Tesseract OCR.

en: OCR engine is initializing…
nb: Tekstgjenkjenningsmotoren starter …

en: No OCR language data available.
nb: Fant ingen språkdata for tekstgjenkjenning (OCR)

[ctx: @action]
en: Export
nb: Eksporter

[ctx: @title:menu]
en: Help
nb: Hjelp

[ctx: @action]
en: Help
nb: Hjelp

[ctx: @action:button]
en: Open Containing Folder
nb: Åpne opphavsmappa

[ctx: @action:button]
en: Copy to Clipboard
nb: Kopier til utklippstavla

[ctx: @action:button close inline notification]
en: Close
nb: Lukk

en: New Screenshot
nb: Nytt skjermbilde

[ctx: @action]
en: Extract Text
nb: Hent ut tekst

[ctx: @title:menu]
en: Screenshot Settings
nb: Skjermbildeinnstillinger

[ctx: @option:check for screenshots]
en: Include mouse pointer
nb: Inkluder musepekeren

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the mouse cursor in the screenshot image
nb: Vis musepekeren i skjermbildet

[ctx: @option:check]
en: Include window titlebar and borders
nb: Ta med tittellinje og vindusramme

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the window title bar, the minimize/maximize/close buttons, and the window border
nb: Vis titellinge, minimer/maksimer/lukk-knappene og vindusrammen

[ctx: @option:check]
en: Include window shadow
nb: Inkluder vindusskygge

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the window shadow
nb: Vis vindusskyggen

[ctx: @option:check]
en: Capture the current pop-up only
nb: Ta bare bilde av gjeldende sprettopp

[ctx: @info:tooltip]
en: Capture only the current pop-up window (like a menu, tooltip etc).
    If disabled, the pop-up is captured along with the parent window
nb: Ta bare bilde av gjeldende sprettoppvindu (f.eks. en meny, hjelpebobler osv.).
    Hvis denne er avslått blir sprettoppvinduet med på skjermbilde sammen med opphavsvinduet.

[ctx: @option:check]
en: Quit after manual Save or Copy
nb: Avslutt etter manuell lagring/kopiering

[ctx: @info:tooltip]
en: Quit Spectacle after manually saving or copying the image
nb: Avslutt Spectacle etter manuell lagring eller kopiering av skjermbildet

[ctx: @option:check]
en: Capture On Click
nb: Ta bilde med et museklikk

[ctx: @label:spinbox]
en: Delay:
nb: Forsinkelse:

[ctx: @item 0 delay special value]
en: No Delay
nb: Ingen forsinkelse

[ctx: @title:menu]
en: Recording Settings
nb: Opptaksinnstillinger

[ctx: @option:check for recordings]
en: Include mouse pointer
nb: Inkluder musepekeren

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the mouse cursor in the recording
nb: Vis musepekeren i opptaket

[ctx: @action]
en: Options
nb: Valg

[ctx: @action start recording]
en: Record
nb: Ta opp

[ctx: @title:menu]
en: Recording Modes
nb: Opptaksmoduser

[ctx: @action select new recording mode]
en: New Recording
nb: Nytt opptak

en: Show the mouse cursor in the screen recording.
nb: Vis musepekeren i skjermopptaket

[ctx: Recording in progress, %1 is the length of the recording so far]
en: Recording:
    %1
nb: Tar opp:
    %1

en: Play
nb: Spill av

en: Recording Settings
nb: Opptaksinnstillinger

en: Finish recording
nb: Fullfør opptak

[ctx: @action]
en: Save
nb: Lagre

[ctx: @action]
en: Save As…
nb: Lagre som …

[ctx: @title:menu]
en: Screenshot Modes
nb: Skjermbildemoduser

[ctx: @action select new screenshot mode]
en: New Screenshot
nb: Nytt skjermbilde

[ctx: @info crop tool explanation]
en: Click and drag to make a selection.
    Double click the selection to accept and crop.
    Right click to clear the selection.
nb: Klikk og dra for å lage utvalg.
    Dobbeltklikk utvalgett for å godta og beskjære.
    Høyreklikk for å fjerne utvalget.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, launchActionSpectacleLabel)
en: When launching Spectacle:
nb: Når Spectacle blir startet:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_launchAction)
en: Take rectangular screenshot
nb: Ta bilde av skjermutsnitt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_launchAction)
en: Take full screen screenshot
nb: Ta bilde av hele skjermen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_launchAction)
en: Use last-used capture mode
nb: Bruk sist brukte metode

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_launchAction)
en: Do not take a screenshot automatically
nb: Ikke ta skjermbilde automatisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, afterScreenshotLabel)
en: After taking a screenshot:
nb: Etter skjermbildet er tatt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoSaveImage)
en: Save file to default folder
nb: Lagre fila til forhåndsdefinert mappe

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_clipboardGroup)
en: Do not copy anything
nb: Ikke kopier noe

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_clipboardGroup)
en: Copy image to clipboard
nb: Kopier bildet til utklippstavla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_clipboardGroup)
en: Copy file location to clipboard
nb: Kopier filadressen til utklippstavla

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, runningTitle)
en: While Spectacle is running
nb: Når Spectacle kjører

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, printKeyActionLabel)
en: Press screenshot key to:
nb: Trykk skjermbildeknappen for å:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_printKeyRunningAction)
en: Take a new Screenshot
nb: Ta nytt skjermbilde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_printKeyRunningAction)
en: Open a new Spectacle window
nb: Åpne nytt Spectacle-vindu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_printKeyRunningAction)
en: Return focus to Spectacle
nb: Fokuser på Spectacle

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, regionTitle)
en: Rectangular Region Selection
nb: Rektangulært utvalg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, generalLabel)
en: General:
nb: Generelt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useLightMaskColor)
en: Use light background
nb: Bruk lys bakgrunn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useReleaseToCapture)
en: Accept on click-and-release
nb: Godta ved klikk-og-slipp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show magnifier:
nb: Vis forstørrelsesrute:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_showMagnifier) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_rememberSelectionRect)
en: Never
nb: Aldri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_showMagnifier) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_rememberSelectionRect)
en: Always
nb: Alltid

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_showMagnifier)
en: While holding Shift
nb: Så lenge «Shift»-tasten holdes nede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rememberLabel)
en: Remember selected area:
nb: Husk merket område:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_rememberSelectionRect)
en: Until Spectacle is closed
nb: Til Spectacle blir lukket

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ocrTitle)
en: Text Recognition (OCR)
nb: Tekstgjenkjenning (OCR)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ocrLanguageLabel)
en: Languages for OCR:
nb: Språk for tekstgjenkjenning (OCR):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, closeAfterOcrLabel)
en: Text extraction:
nb: Tekstuthenting:

note: i18n: ectx: label, entry (closeAfterOcr), group (General) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_closeAfterOcr)
en: Close after extraction (skips auto-save)
nb: Lukk etter uthenting (hopper over autolagre)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, closeAfterOcrInfo)
en: Spectacle will close after text extraction and automatic saving will be skipped.
nb: Spectacle lukkes etter tekstuthenting og automatisk lagring blir hoppet over.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ocrUnavailableLabel)
en: OCR functionality is not available
nb: Tekstgjenkjenning (OCR) er ikke tilgjengelig

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, ocrInfoIcon)
en: Please install the required packages:
    • tesseract
    • tesseract language data (e.g., tesseract-ocr-eng for English)
nb: Installer de påkrevde pakkene:
    • tesseract
    • tesseract språkdata (f.eks., tesseract-ocr-nor for norsk)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saveLocationLabel)
en: Save Location:
nb: Lagre i:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qualityLabel)
en: Compression Quality:
nb: Bildekvalitet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, imageCompressionQualityHelpLable)
en: For lossy image formats like JPEG
nb: For filformat med kvalitetstap, som JPEG

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename:
nb: Filnavn:

[ctx: Preview of the user configured filename]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PreviewLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, previewLabel)
en: Preview:
nb: Forhåndsvisning:

en: You can use the following placeholders in the filename, which will be replaced with actual text when the file is saved:
nb: Du kan bruke følgende plassholdere i filnavnet. De blir byttet med faktisk tekst når filen lagres:

en: To save to a sub-folder
nb: For å lagre til en undermappe

[ctx: show fewer filename placeholder templates]
en: Show Fewer
nb: Vis færre

[ctx: show more filename placeholder templates]
en: Show More
nb: Vis flere

[ctx: Settings category]
en: General
nb: Generelt

[ctx: Settings category]
en: Image Saving
nb: Bildelagring

[ctx: Settings category]
en: Video Saving
nb: Videolagring

[ctx: Settings category]
en: Shortcuts
nb: Snarveier

en: Shortcuts
nb: Snarveier

note: i18n: ectx: label, entry (launchAction), group (General)
en: What to do when Spectacle is launched
nb: Hva som skal skje når Spectacle starter

note: i18n: ectx: label, entry (printKeyRunningAction), group (General)
en: What should happen if print key is pressed when Spectacle is already running
nb: Hva som kal skje når skjermbildeknappen trykkes og Spectacle allerede kjører

note: i18n: ectx: label, entry (autoSaveImage), group (General)
en: Save screenshot automatically after it is taken
nb: Lagre skjermbildet automatisk etter det er tatt

note: i18n: ectx: label, entry (clipboardGroup), group (General) i18n: ectx: label, entry (showMagnifier), group (General)
en: Clipboard action which should be executed after the screenshot is taken
nb: Utklippstavle-handling som skal utføres når skjermbildet er tatt

note: i18n: ectx: label, entry (useLightMaskColor), group (General)
en: Whether to use a light color mask in the region selection dialog
nb: Om det skal brukes en lys skjermbakgrunn i skjermutsnittvelgeren

note: i18n: ectx: label, entry (useReleaseToCapture), group (General)
en: Whether the screenshot should be captured after selecting the region and releasing the mouse
nb: Om skjermbildet skal tas med en gang museknappen slippes etter at utsnittet er gjort

note: i18n: ectx: label, entry (rememberSelectionRect), group (General)
en: Remember the last rectangular region
nb: Husk området for skjermutsnitt fra sist

note: i18n: ectx: label, entry (ocrLanguages), group (General)
en: Default languages for OCR text recognition
nb: Standardspråk for OCR tekstgjenkjenning

note: i18n: ectx: label, entry (selectionRect), group (GuiConfig)
en: The last used region the user selected
nb: Sist brukt område for skjermutsnitt

note: i18n: ectx: label, entry (captureOnClick), group (GuiConfig)
en: Take screenshot on click
nb: Ta skjermbilde ved klikk

note: i18n: ectx: label, entry (includePointer), group (GuiConfig)
en: Whether the mouse cursor is included in the screenshot
nb: Om musepekeren skal inkluderes i skjermbildet

note: i18n: ectx: label, entry (videoIncludePointer), group (GuiConfig)
en: Whether the mouse cursor is included in the video
nb: Om musepekeren skal inkluderes i videoen

note: i18n: ectx: label, entry (includeDecorations), group (GuiConfig)
en: Whether the window decorations are included in the screenshot
nb: Om vinduspynt skal inkluderes i skjermbildet

note: i18n: ectx: label, entry (includeShadow), group (GuiConfig)
en: Whether the window shadow is included in the screenshot
nb: Om vindusskygge skal inkluderes i skjermbildet

note: i18n: ectx: label, entry (transientOnly), group (GuiConfig)
en: Only capture the current pop up menu
nb: Ta bare bilde av gjeldende sprettoppmeny

note: i18n: ectx: label, entry (quitAfterSaveCopyExport), group (GuiConfig)
en: Quit after saving or copying an image
nb: Avslutt etter lagring og kopiering av et skjermbilde

note: i18n: ectx: label, entry (captureDelay), group (GuiConfig)
en: Delay
nb: Forsinkelse

note: i18n: ectx: label, entry (imageSaveLocation), group (ImageSave) i18n: ectx: label, entry (videoSaveLocation), group (VideoSave)
en: Default filename
nb: Standard filnavn

note: i18n: ectx: label, entry (imageCompressionQuality), group (ImageSave)
en: Compression quality for lossy file formats
nb: Komprimering for filformat med kvalitetstap

note: i18n: ectx: label, entry (preferredImageFormat), group (ImageSave)
en: Default save image format
nb: Standard filformat for lagring

note: i18n: ectx: label, entry (imageFilenameTemplate), group (ImageSave)
en: The filename template used when saving screenshots
nb: Filnavnmalen brukt ved lagring av skjermbilder

note: i18n: ectx: label, entry (lastImageSaveLocation), group (ImageSave) i18n: ectx: label, entry (lastVideoSaveLocation), group (VideoSave)
en: The path of the file saved last
nb: Adressen til den sist lagrede fila

note: i18n: ectx: label, entry (lastImageSaveAsLocation), group (ImageSave) i18n: ectx: label, entry (lastVideoSaveAsLocation), group (VideoSave)
en: Last path used for "save as" action
nb: Adressen sist brukt med «Lagre som»

note: i18n: ectx: label, entry (preferredVideoFormat), group (VideoSave)
en: Default video format
nb: Standard videoformat

note: i18n: ectx: label, entry (videoFilenameTemplate), group (VideoSave)
en: The filename template used when saving screencasts
nb: Filnavnmalen brukt ved lagring av skjermopptak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saveLocationLabel)
en: Save &Location:
nb: &Lagre i:

en: Take Screenshot:
nb: Ta skjermbilde:

en: Create new selection rectangle:
nb: Velg nytt utsnitt:

en: Move selection rectangle:
nb: Flytt utsnittet:

en: Resize selection rectangle:
nb: Endre størrelse på utsnittet:

en: Reset selection:
nb: Nullstill utsnittet:

en: Cancel:
nb: Avbryt:

[ctx: Mouse action]
en: Release left-click
nb: Slipp venstre museknapp

[ctx: Mouse action]
en: Double-click
nb: Dobbeltklikk

[ctx: Mouse action]
en: Drag outside selection rectangle
nb: Dra utenfor utsnittet

[ctx: Keyboard action]
en: + Shift: Magnifier
nb: + Shift: Vis forstørrelserute

[ctx: Mouse action]
en: Drag inside selection rectangle
nb: Dra inni utsnittet

[ctx: Keyboard action]
en: Arrow keys
nb: Piltastene

[ctx: Keyboard action]
en: + Shift: Move in 1 pixel steps
nb: + Shift: Flytt 1 piksel om gangen

[ctx: Mouse action]
en: Drag handles
nb: Dra i håndtakene

[ctx: Keyboard action]
en: Arrow keys + Alt
nb: Piltastene + Alt

[ctx: Keyboard action]
en: + Shift: Resize in 1 pixel steps
nb: + Shift: endre størrelse 1 piksel om gangen

[ctx: Mouse action]
en: Right-click
nb: Høyreklikk

[ctx: Integer number of seconds]
en:  second |  seconds
nb[0]:  sekund
nb[1]:  sekunder

[ctx: Decimal number of seconds]
en:  seconds
nb:  sekunder

[ctx: @title:window]
en: %1 second | %1 seconds
nb[0]: %1 sekund
nb[1]: %1 sekunder

[ctx: @title:window Unsaved Screenshot]
en: Unsaved
nb: Ulagret

en: Undo
nb: Angre

en: Redo
nb: Gjør om

en: Zoom:
nb: Vis større/mindre:

en: Image Zoom
nb: Bildeforstørring

[ctx: @info, %1 is the error message]
en: There was a problem sharing the image: %1
nb: Det oppstod et problem med å dele bildet: %1

[ctx: @info]
en: The shared image link (<a href="%1">%1</a>) has been copied to the clipboard.
nb: Lenka for det delte bildet (<a href="%1">%1</a>) er nå kopiert til utklippstavla.

en: KDE Screenshot Utility
nb: KDE-verktøy for skjermbilder

en: On Wayland, Spectacle requires KDE Plasma's KWin compositor, which does not seem to be available. Use Spectacle on KDE Plasma, or use a different screenshot tool.
nb: I Wayland krever Spectacle KDE Plasma sin KWin-sammensetter, som ikke er tilgjengelig. Bruk Spectacle i KDE Plasma eller bruk et annet skjermbildeverktøy.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Orientation and Script Detection
nb: Orientering og skriptoppdagelse

en: Math/Equation Detection
nb: Oppdagelse av matte/ligning

en: Orientation and Script Detection
nb: Orientering og skriptoppdagelse

[ctx: @info, %1 is the width]
en: Bad width for KWin screenshot: %1
nb: Ugyldig bredde for KWin-skjermbilde: %1

[ctx: @info, %1 is the height]
en: Bad height for KWin screenshot: %1
nb: Ugyldig høyde for KWin-skjermbilde: %1

[ctx: @info, %1 is a file format like 'png', 'jpg']
en: Bad format for KWin screenshot: %1
nb: Ugyldig format for KWin-skjermbilde: %1

[ctx: @info]
en: Could not open file descriptor for reading KWin screenshot.
nb: Klarte ikke å åpne filbeskriver for lesing av KWin-skjermbilde.

[ctx: @info, %1 is an error code]
en: pipe2() failed for KWin screenshot: %1
nb: pipe2() feilet for KWin-skjermbilde: %1

[ctx: @info, %1 is an error message]
en: KWin screenshot request failed:
    %1
nb: Forspørsel om KWin-skjermbilde feilet:
    %1

[ctx: @info]
en: Potentially relevant information:
    %1
nb: Potensielt relevant informasjon:
    %1

[ctx: @info]
en: Unsupported KWin screenshot type metadata: %1
nb: Ikke-støttet metadata for KWin-skjermbilde: %1

[ctx: @info]
en: Screen recording is not available on X11.
nb: Skjermopptak er ikke tilgjengelig i X11.

[ctx: @info]
en: KWin Screencasting is not available.
nb: Skjermopptak med KWin er ikke tilgjengelig.

[ctx: @info:shell]
en: Failed to record: File URL is not a local file
nb: Klarte ikke å gjøre opptak:  Filadressen er ikke en lokal fil

[ctx: @info]
en: The stream closed because the target screen changed in a way that disrupted the recording.
nb: Størmmen ble lukket fordi målskjermen ble endret på en måte som forstyrret opptaket.

[ctx: @info]
en: The stream closed because the target window changed in a way that disrupted the recording.
nb: Størmmen ble lukket fordi målvinduet ble endret på en måte som forstyrret opptaket.

[ctx: @info]
en: The stream closed because a screen containing the target region changed in a way that disrupted the recording.
nb: Størmmen ble lukket fordi en skjerm som innehold målutsnittet ble endret på en måte som forstyrret opptaket.

[ctx: @info:shell, %1 is the temporary URL]
en: Failed to record: Temporary file URL is not a local file (%1)
nb: Klarte ikke å gjøre opptak: Adressen til midlertidig fil er ikke en lokal fil (%1)

[ctx: @info:shell, %1 is the output file URL]
en: Failed to record: Output file URL is not a local file (%1)
nb: Klarte ikke å gjøre opptak:  Filadressen for utdata er ikke en lokal fil (%1)

[ctx: @info:shell, %1 is a directory path]
en: Failed to record: Unable to create folder (%1)
nb: Klarte ikke å gjøre opptak:  Kan ikke å opprette mappa (%1)

[ctx: @info:shell]
en: Screen recording canceled
nb: Skjermopptak avbrutt

[ctx: @info:shell]
en: Window recording canceled
nb: Vindusopptak avbrutt

[ctx: @info:shell, %1 is an error message]
en: Failed to select screen: %1
nb: Klarte ikke å velge skjerm: %1

[ctx: @info:shell, %1 is an error message]
en: Failed to select window: %1
nb: Klarte ikke å velge vindu: %1

[ctx: @info:shell]
en: Failed to select screen: No screen contained the mouse cursor position
nb: Klarte ikke velge skjerm: Ingen skjerm inneholdt musepekerposisjonen

[ctx: @info:shell]
en: Failed to select window: No window found
nb: Klarte ikke å velge vindu: Ingen vinduer funnet

[ctx: @item recording mode]
en: Rectangular Region
nb: Skjermutsnitt

[ctx: @item recording mode]
en: Window
nb: Vindu

[ctx: @item recording mode]
en: Full Screen
nb: Fullskjerm

[ctx: @action global shortcut]
en: Launch Spectacle
nb: Start Spectacle

[ctx: @action global shortcut]
en: Capture Entire Desktop
nb: Ta bilde av hele skrivebordet

[ctx: @action global shortcut]
en: Capture Current Monitor
nb: Ta bilde av gjeldende skjerm

[ctx: @action global shortcut]
en: Capture Active Window
nb: Ta bilde av aktivt vindu

[ctx: @action global shortcut]
en: Capture Rectangular Region
nb: Ta bilde av skjermutsnitt

[ctx: @action global shortcut]
en: Capture Selected Window
nb: Ta bilde av valgt vindu

[ctx: @action global shortcut]
en: Capture Window Under Cursor
nb: Ta bilde av vindu under musepekeren

[ctx: @action global shortcut]
en: Start/Stop Screen Recording
nb: Start/stopp skjermopptak

[ctx: @action global shortcut]
en: Start/Stop Window Recording
nb: Start/stopp opptak av vindu

[ctx: @action global shortcut]
en: Start/Stop Region Recording
nb: Start/stopp opptak av begrenset område

[ctx: @action global shortcut]
en: Launch Spectacle without capturing
nb: Start Spectacle uten å ta skjermbilde

[ctx: @info]
en: An error occurred while taking a screenshot.
nb: Det oppstod en feil ved forsøk på å ta skjermbilde.

[ctx: @info:tooltip title for recording tray icon]
en: Spectacle is Recording
nb: Spectacle tar opp

[ctx: recording notification title]
en: Spectacle is Recording
nb: Spectacle tar opp

[ctx: recording notification message without shortcut]
en: To finish the recording, click the pulsing red System Tray icon.
nb: Trykk på det pulserende røde ikonet i systemkurven for å fullføre opptaket.

[ctx: recording notification message with shortcut]
en: To finish the recording, click the pulsing red System Tray icon or press <shortcut>%1</shortcut>.
nb: Trykk på det pulserende røde ikonet i systemkurven eller trykk på <shortcut>%1</shortcut>  for å fullføre opptaket.

[ctx: missing webp support notification title]
en: WebP support is missing.
nb: Søtte for WebP mangler.

[ctx: missing webp support notification message]
en: Please install Qt Image Formats to get animated system tray icons for Spectacle, and then report this packaging issue to your distributor.
nb: Instakker «Qt Image Format»-biblioteket for å få animerte ikoner for Spectacle i systemkurven. Derette bør du melde om pakkefeil til de som står bak distribusjonen din.

[ctx: recording notification title]
en: Spectacle is Finishing the Recording
nb: Spectacle fullfører opptaket

[ctx: recording notification message]
en: Please wait
nb: Vent litt

[ctx: @info:tooltip title for rendering tray icon]
en: Spectacle is Finishing the Recording
nb: Spectacle fullfører opptaket

[ctx: @info:tooltip subtitle for rendering tray icon]
en: Time recorded: %1
    Click to stop rendering early (this will lose data)
nb: Opptakstid: %1
    Klikk for å stoppe sluttføringen tidlig (fører til datatap)

[ctx: @info:tooltip subtitle for recording tray icon]
en: Time recorded: %1
    Click to finish recording
nb: Opptakstid: %1
    Klikk for å fullføre opptaket

[ctx: @info]
en: An error occurred while attempting to record the screen.
nb: Det oppstod en feil ved forsøk på skjermopptak.

[ctx: @info]
en: The screenshot was copied to the clipboard and saved as <link url="%1">%2</link>
nb: Skjermbildet er kopiert til utklippstavla og lagret som <link url="%1">%2</link>

[ctx: @info]
en: The screenshot has been saved as <link url="%1">%2</link> and its location has been copied to clipboard
nb: Skjermbildet er lagret som <link url="%1">%2</link>, og denne filadressen er kopiert til utklippstavla.

[ctx: @info]
en: The screenshot was saved as <link url="%1">%2</link>
nb: Skjermbildet er lagret som <link url="%1">%2</link>

[ctx: @info]
en: The screenshot has been copied to the clipboard.
nb: Skjermbildet er kopiert til utklippstavla.

[ctx: @info]
en: The video has been saved as <link url="%1">%2</link> and its location has been copied to clipboard
nb: Videoen er lagret som <link url="%1">%2</link>, og denne filadressen er kopiert til utklippstavla.

[ctx: @info]
en: The video was saved as <link url="%1">%2</link>
nb: Videoen er lagret som <link url="%1">%2</link>

[ctx: @info]
en: The video location has been copied to the clipboard.
nb: Adressen til videofila er kopiert til utklippstavla.

[ctx: @info]
note: i18nc because it doesn't work with the link replacement logic. Also see https://invent.kde.org/graphics/spectacle/-/merge_requests/432#note_1111125
en: Code found: %1
nb: Kode funnet: %1

[ctx: @info]
en: Found QR code with binary content.
nb: Fant QR-kode med binært innhold.

[ctx: @info]
en: Text extraction failed
nb: Tekstuthenting feilet

[ctx: @info]
en: No text found in the image
nb: Fant ingen tekst i bildet

[ctx: @info]
en: Text extraction completed
nb: Tekstuthenting fullført

[ctx: @info:notification title]
en: Text Extracted
nb: Tekst uthentet

[ctx: @info The variables are language names, e.g. 'English and German']
en: %1 and %2
nb: %1 og %2

[ctx: @info:notification]
en: Text copied to clipboard.<nl/>Languages used: %1
nb: Tekst kopier til utklippstavla.<nl/>Språk som er brukt: %1

[ctx: @action:button]
en: Open in Text Editor
nb: Åpne i skriveprogram

[ctx: @info]
en: Please select a region before extracting text
nb: Velg område før uthenting av tekst

[ctx: @info]
en: OCR is not available.
nb: Tekstgjenkjenning (OCR) er ikke tilgjengelig.

[ctx: @info]
en: No screenshot available.
nb: Ingen skjermbilder tilgjengelige.

[ctx: @info]
en: Extracting text from image...
nb: Henter ut tekst fra bildet …

[ctx: @info:shell]
en: %1 is not a valid mode for --record
nb: %1 er ikke gyldig modus for «--record»

[ctx: %1 is the filename, %2 the path to the save location]
en: A screenshot was saved as '%1' to '%2' and the file path of the screenshot has been saved to your clipboard.
nb: Et skjermbilde er lagret som «%1» i «%2» og adressen til skjermbildet er lagret i utklippstavla.

[ctx: %1 is the filename]
en: A screenshot was saved as '%1' to your Pictures folder.
nb: Et skjermbilde er lagret som «%1» i «Bilder»-mappa di.

[ctx: %1 is the filename, %2 the path to the save location]
en: A screenshot was saved as '%1' to '%2'.
nb: Et skjermbilde er lagret som «%1» i «%2».

en: A screenshot was saved to your clipboard.
nb: Et skjermbilde er lagret til utklippstavla.

[ctx: %1 is the filename, %2 the path to the save location]
en: A recording was saved as '%1' to '%2' and the file path of the recording has been saved to your clipboard.
nb: Et opptak ble lagret som «%1» i «%2» og adressen til opptaket er lagret i utklippstavla.

[ctx: %1 is the filename]
en: A recording was saved as '%1' to your Videos folder.
nb: Et opptak ble lagret som «%1» i «Video»-mappa di.

[ctx: %1 is the filename, %2 the path to the save location]
en: A recording was saved as '%1' to '%2'.
nb: Et opptak ble lagret som «%1» i «%2».

[ctx: Open the screenshot we just saved]
en: Open
nb: Åpne

en: Annotate
nb: Legg til påtegninger

[ctx: @item:inlistbox Container/encoder]
en: Animated WebP (better than GIF)
nb: Animert WebP (bedre enn GIF)

[ctx: @item:inlistbox Container/encoder]
en: GIF (compatible, but inefficient)
nb: GIF (kompatibelt, men lite effektivt)
