spectacle - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (63 entries)

en: Cannot save screenshot. Error while writing file.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da sačuvam snimak. Greška pri upisivanju fajla.

en: Cannot save screenshot. Error while writing temporary local file.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da sačuvam snimak. Greška pri upisivanju privremenog lokalnog fajla.

en: Unable to save image. Could not upload file to remote location.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da sačuvam snimak. Ne mogu da otpremim fajl na udaljenu lokaciju.

en: Cannot save screenshot. The save filename is invalid.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da sačuvam snimak. Ime fajla za upisivanje nije dobro.

en: Cannot save an empty screenshot image.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da sačuvam prazan snimak.

en: Printing failed. The printer failed to initialize.
sr@ijekavianlatin: Štampanje nije uspelo. Štampač ne može da se pripremi.

en: More Online Services
sr@ijekavianlatin: Više servisa na vezi

en: Please wait...
sr@ijekavianlatin: Sačekajte...

en: KIPI plugin from library %1 failed to load
sr@ijekavianlatin: KIPI priključak iz biblioteke %1 ne može da se učita.

en: No KIPI plugins available
sr@ijekavianlatin: Nema dostupnih KIPI priključaka

en: Share
sr@ijekavianlatin: Podeli

en: Image Size: %1x%2 pixels
sr@ijekavianlatin: Veličina slike: %1×%2 piksela

en: Copy the current screenshot image to the clipboard.
sr@ijekavianlatin: Kopiraj trenutni snimak u klipbord

en: There was a problem sharing the image: %1
sr@ijekavianlatin: Problem pri deljenju slike: %1

en: Image shared
sr@ijekavianlatin: Slika podeljena

en: The screenshot has been copied to the clipboard.
sr@ijekavianlatin: Snimak je kopiran u klipbord.

en: <b>Capture Mode</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Režim hvatanja</b>

en: Full Screen (All Monitors)
sr@ijekavianlatin: ceo ekran (svi monitori)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, regionTitle)
en: Rectangular Region
sr@ijekavianlatin: pravougaona zona

en: Current Screen
sr@ijekavianlatin: trenutni ekran

en: Active Window
sr@ijekavianlatin: aktivni prozor

en: Window Under Cursor
sr@ijekavianlatin: prozor pod pokazivačem

en: No Delay
sr@ijekavianlatin: bez zastoja

en: On Click
sr@ijekavianlatin: Na klik

en: Wait for a mouse click before capturing the screenshot image
sr@ijekavianlatin: Sačekaj na klik mišem pre hvatanja snimka ekrana

en: Area:
sr@ijekavianlatin: Zona:

en: Delay:
sr@ijekavianlatin: Zastoj:

en: Include mouse pointer
sr@ijekavianlatin: Uključi pokazivač miša

en: Show the mouse cursor in the screenshot image
sr@ijekavianlatin: Prikaži pokazivač miša u snimku ekrana

en: Include window titlebar and borders
sr@ijekavianlatin: Uključi naslov i ivice prozora

en: Show the window title bar, the minimize/maximize/close buttons, and the window border
sr@ijekavianlatin: Prikaži naslovnu traku prozora, dugmad za minimizovanje/maksimizovanje/zatvaranje i ivice prozora

en: Capture the current pop-up only
sr@ijekavianlatin: Uhvati samo trenutni iskakač

en: Take a New Screenshot
sr@ijekavianlatin: Uhvati novi snimak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useLightMaskColour)
en: Use light background
sr@ijekavianlatin: Koristi svetlu pozadinu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename:
sr@ijekavianlatin: Ime fajla:

en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

en: Save
sr@ijekavianlatin: Upisivanje

[ctx: %1 is collection name, %2 is image count in collection]
en: %1 (%2 image) | %1 (%2 images)
sr@ijekavianlatin[0]: %1 (%2 slika)
sr@ijekavianlatin[1]: %1 (%2 slike)
sr@ijekavianlatin[2]: %1 (%2 slika)
sr@ijekavianlatin[3]: %1 (%2 slika)

en: Taken with Spectacle
sr@ijekavianlatin: snimljeno Spectacleom

en: KDE Screenshot Utility
sr@ijekavianlatin: KDE‑ova alatka za snimke ekrana

en: (C) 2015 Boudhayan Gupta
sr@ijekavianlatin: © 2015, Budhajan Gupta

en: Screenshot capture canceled or failed
sr@ijekavianlatin: Hvatanje snimka otkazano ili propalo

[ctx: The entire screen area was captured, heading]
en: Full Screen Captured
sr@ijekavianlatin: Snimljen ceo ekran

[ctx: The current screen was captured, heading]
en: Current Screen Captured
sr@ijekavianlatin: Snimljen trenutni ekran

[ctx: The active window was captured, heading]
en: Active Window Captured
sr@ijekavianlatin: Snimljen aktivni prozor

[ctx: The window under the mouse was captured, heading]
en: Window Under Cursor Captured
sr@ijekavianlatin: Snimljen prozor pod pokazivačem

[ctx: A rectangular region was captured, heading]
en: Rectangular Region Captured
sr@ijekavianlatin: Snimljena pravougaona zona

[ctx: Placeholder is filename]
en: A screenshot was saved as '%1' to your Pictures folder.
sr@ijekavianlatin: Snimak je sačuvan kao „%1“ u vašoj fascikli slika.

en: A screenshot was saved as '%1' to '%2'.
sr@ijekavianlatin: Snimak je sačuvan kao „%1“ u „%2“.

[ctx: Open the screenshot we just saved]
en: Open
sr@ijekavianlatin: Otvori

en: Capture the entire desktop (default)
sr@ijekavianlatin: Snimi celu površ (podrazumevano)

en: Capture the current monitor
sr@ijekavianlatin: Snimi trenutni monitor

en: Capture the active window
sr@ijekavianlatin: Snimi aktivni prozor

en: Capture the window currently under the cursor, including parents of pop-up menus
sr@ijekavianlatin: Snimi prozor trenutno pod pokazivačem, uključujući roditelje iskačućih menija

en: Capture the window currently under the cursor, excluding parents of pop-up menus
sr@ijekavianlatin: Snimi prozor trenutno pod pokazivačem, bez roditelja iskačućih menija

en: Capture a rectangular region of the screen
sr@ijekavianlatin: Uhvati pravougaonu zonu ekrana

en: Start in GUI mode (default)
sr@ijekavianlatin: Pokreni sa grafičkim sučeljem (podrazumevano)

en: Take a screenshot and exit without showing the GUI
sr@ijekavianlatin: Uhvati snimak i napusti bez prikazivanja sučelja

en: Start in DBus-Activation mode
sr@ijekavianlatin: Pokreni sa aktiviranjem preko D‑Busa

en: In background mode, do not pop up a notification when the screenshot is taken
sr@ijekavianlatin: U pozadinskom režimu, ne izbacuj obaveštenje kada se uhvati snimak

en: In background mode, save image to specified file
sr@ijekavianlatin: U pozadinskom režimu, sačuvaj sliku u zadati fajl

en: In background mode, delay before taking the shot (in milliseconds)
sr@ijekavianlatin: U pozadinskom režimu, zastoj pre hvatanja snimka (u milisekundama)

en: Wait for a click before taking screenshot. Invalidates delay
sr@ijekavianlatin: Sačekaj klik pre hvatanja snimka (potiskuje zastoj)
