kdelibs4 - en to ar translation catalogue (23 entries)

en: KPackage QML application shell
ar: صدفة تطبيقات «حزمتك» لِ‍QML

en: The unique name of the application (mandatory)
ar: اسم التطبيق الفريد (إلزامي)

[ctx: @action:button]
en: Show Contextual Help
ar: اعرض المساعدة السياقية

en: No items found
ar: لم يُعثر على عناصر

[ctx: @info:whatsthis for a button]
en: Color button
ar: زر لون

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1. This button will open a color chooser dialog.
ar: اللون الحالي %1. هذا الزر سيفتح حواري اختيار اللون.

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1.
ar: اللون الحالي %1.

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
ar: الدخل

[ctx: No shortcut defined]
en: None
ar: بلا

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+A: hold the Ctrl key and press A.
ar: انقر الزر ثمّ أدخل الاختصار الذي تريد في البرنامج.
    فمثلًا إن أردت Ctrl+A: أبقِ مفتاح Ctrl مضغوطًا واضغط A.

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear Key Sequence
ar: تمسح تسلسل المفاتيح

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel Key Sequence Recording
ar: ألغِ تسجيل تسلسل المفاتيح

en: Reserved Shortcut
ar: اختصار محجوز

en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
ar: مفتاح F12 محجوز في «وندوز»، لذا لا يمكن استخدامه كاختصار عمومي.
    رجاءً اختر غيره.

en: Global Shortcut Shadowing
ar: حجب الاختصارات العامة

en: The '%1' key combination is shadowed by following global actions:
ar: مجموعة المفاتيح '%1' محجوبة بواسطة الإجراءات العامة التالية:

en: Action '%1' in context '%2'
ar: الإجراء '%1' في سياق '%2'

en: The '%1' key combination shadows following global actions:
ar: مجموعة المفاتيح '%1' تحجب الإجراءات العامة التالية:

en: Conflict with Standard Application Shortcut
ar: تضارب مع اختصار تطبيق قياسي

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
ar: تجميعة الأزرار ’%1‘ يستخدمها الإجراء القياسي ”%2“ أيضًا، والذي تستخدمه بعض التطبيقات.
    أمتأكّد من استخدامه كاختصار عمومي أيضًا؟

en: Reassign
ar: أعد التعيين

en: Invalid KPackage '%1'
ar: حزمة غير صالحة '%1'

en: No QML file provided
ar: لا يوجد ملف QML
