kdelibs4 - en to fi translation catalogue (23 entries)

en: KPackage QML application shell
fi: KPackagen QML-sovelluskuori

en: The unique name of the application (mandatory)
fi: Sovelluksen yksilöllinen nimi (pakollinen)

[ctx: @action:button]
en: Show Contextual Help
fi: Näytä kontekstiohje

en: No items found
fi: Kohteita ei löytynyt

[ctx: @info:whatsthis for a button]
en: Color button
fi: Väripainike

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1. This button will open a color chooser dialog.
fi: Nykyinen väri on %1. Tämä painike avaa värivalintaikkunan.

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1.
fi: Nykyinen väri on %1.

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
fi: Yhdistelmä

[ctx: No shortcut defined]
en: None
fi: Ei asetettu

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+A: hold the Ctrl key and press A.
fi: Napsauta painiketta ja paina sen jälkeen haluamasi pikanäppäin.
    Esim. Ctrl+A:lle: paina Ctrl-näppäintä, sitten paina A.

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear Key Sequence
fi: Tyhjennä näppäinyhdistelmä

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel Key Sequence Recording
fi: Peru näppäinyhdistelmän nauhoitus

en: Reserved Shortcut
fi: Varattu pikanäppäin

en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
fi: F12-näppäin on Windowsissa varattu, joten sitä ei voi käyttää työpöydänlaajuisena pikanäppäimenä.
    Valitse toinen pikanäppäin.

en: Global Shortcut Shadowing
fi: Pikanäppäin peittyy

en: The '%1' key combination is shadowed by following global actions:
fi: Näppäinyhdistelmän ”%1” peittävät seuraavat järjestelmänlaajuiset toiminnot:

en: Action '%1' in context '%2'
fi: Toiminto ”%1” kontekstissa ”%2”

en: The '%1' key combination shadows following global actions:
fi: Näppäinyhdistelmä ”%1” peittää seuraavat järjestelmänlaajuiset toiminnot:

en: Conflict with Standard Application Shortcut
fi: Ristiriita sovelluksen vakiopikanäppäimen kanssa

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
fi: Näppäinyhdistelmä %1 on jo vakiotoiminnon %2 käytössä.
    Haluatko varmasti käyttää näppäinyhdistelmää myös työpöydänlaajuisena pikanäppäimenä?

en: Reassign
fi: Sijoita uudelleen

en: Invalid KPackage '%1'
fi: Virheellinen KPackage ”%1”

en: No QML file provided
fi: QML-tiedostoa ei annettu
