kdelibs4 - en to fr translation catalogue (23 entries)

en: KPackage QML application shell
fr: Navigateur d'applications QML KPackage

en: The unique name of the application (mandatory)
fr: Le nom unique de l'application (obligatoire)

[ctx: @action:button]
en: Show Contextual Help
fr: Afficher l'aide contextuelle

en: No items found
fr: Aucun élément trouvé

[ctx: @info:whatsthis for a button]
en: Color button
fr: Bouton de couleur

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1. This button will open a color chooser dialog.
fr: La couleur courante est %1. Ce bouton ouvrira une boîte de dialogue de sélecteur de couleurs.

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1.
fr: La couleur courante est %1.

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
fr: Saisie

[ctx: No shortcut defined]
en: None
fr: Aucun

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+A: hold the Ctrl key and press A.
fr: Cliquez sur le bouton puis saisissez le raccourci comme vous le feriez dans le programme.
    Exemple pour Ctrl+A : maintenez enfoncée la touche Ctrl et appuyez sur la touche « A ».

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear Key Sequence
fr: Effacer la séquence de touches

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel Key Sequence Recording
fr: Annuler l'enregistrement de la séquence de touches

en: Reserved Shortcut
fr: Raccourci réservé

en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
fr: La touche F12 étant réservée sous Windows, il n'est pas possible de l'utiliser pour un raccourci global.
    Veuillez en choisir une autre.

en: Global Shortcut Shadowing
fr: Mise en cache des raccourcis globaux

en: The '%1' key combination is shadowed by following global actions:
fr: La combinaison de touches « %1 » est mise en cache, en suivant les actions globales :

en: Action '%1' in context '%2'
fr: Action « %1 » dans le contexte « %2 »

en: The '%1' key combination shadows following global actions:
fr: La combinaison de touches « %1 » est mise en cache, en suivant les actions globales :

en: Conflict with Standard Application Shortcut
fr: Conflit avec un raccourci d'application standard

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
fr: La combinaison de touches « %1 » est aussi employée pour l'action standard « %2 » que certaines applications utilisent.
    Voulez-vous vraiment l'employer comme raccourci global également ?

en: Reassign
fr: Réaffecter

en: Invalid KPackage '%1'
fr: KPackage « %1 » non valable

en: No QML file provided
fr: Aucun fichier QML fourni
