KDE 4.4 - en to hu translation catalogue (20 entries)

en: KPackage QML application shell
hu: KPackage QML alkalmazáshéj

en: The unique name of the application (mandatory)
hu: Az alkalmazás egyedi neve (kötelező)

[ctx: @action:button]
en: Show Contextual Help
hu: Környezetfüggő súgó megjelenítése

[ctx: @info:whatsthis for a button]
en: Color button
hu: Színválasztó

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1. This button will open a color chooser dialog.
hu: A jelenlegi szín %1. Ez a gomb megnyit egy színválasztó ablakot.

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1.
hu: A jelenlegi szín %1.

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
hu: Bemenet

[ctx: No shortcut defined]
en: None
hu: Nincs

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+A: hold the Ctrl key and press A.
hu: Kattintson a gombra, majd adja meg a kívánt billentyűkombinációt.
    Példa Ctrl+A-ra: a Ctrl lenyomva tartása mellett nyomja le az A-t.

en: Reserved Shortcut
hu: Foglalt keresőazonosító

en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
hu: Az F12 foglalt billentyű a Windowsban, ezért nem használható globális billentyűparancsban.
    Válasszon más billentyűt.

en: Global Shortcut Shadowing
hu: Globális gyorsbillentyű-rejtés

en: The '%1' key combination is shadowed by following global actions:
hu: A(z) „%1” billentyűkombinációt elrejtik a következő globális műveletek:

en: Action '%1' in context '%2'
hu: Művelet: „%1”, kontextus: „%2”

en: The '%1' key combination shadows following global actions:
hu: A(z) „%1” billentyűkombináció a következő globális műveleteket rejti el:

en: Conflict with Standard Application Shortcut
hu: Ütközés egy alkalmazásbeli billentyűkombinációval

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
hu: A(z) „%1” billentyűkombináció már hozzá van rendelve a standard „%2” művelethez.
    Azt szeretné, hogy ez globális billentyűparancs is legyen?

en: Reassign
hu: Igen, az új

en: Invalid KPackage '%1'
hu: Érvénytelen KPackage: „%1”

en: No QML file provided
hu: Nincs megadva QML-fájl
