kdelibs4 - en to nn translation catalogue (23 entries)

en: KPackage QML application shell
nn: Skal for KPackage-QML-program

en: The unique name of the application (mandatory)
nn: Eintydig namn på programmet (obligatorisk)

[ctx: @action:button]
en: Show Contextual Help
nn: Vis emnehjelp

en: No items found
nn: Fann ingen element

[ctx: @info:whatsthis for a button]
en: Color button
nn: Fargeknapp

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1. This button will open a color chooser dialog.
nn: Gjeldande farge er %1. Denne knappen vil opna eit vindauge for val av ny farge.

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1.
nn: Gjeldande farge er %1.

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
nn: Inndata

[ctx: No shortcut defined]
en: None
nn: Ingen

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+A: hold the Ctrl key and press A.
nn: Trykk på knappen, og skriv så inn snarvegen du ønskjer å bruka.
    For eksempel for «Ctrl + A»: Hald inne «Ctrl»-tasten og trykk «A».

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear Key Sequence
nn: Tøm tastesekvens

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel Key Sequence Recording
nn: Avbryt snøggtast-registrering

en: Reserved Shortcut
nn: Reservert snarveg

en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
nn: «F12»-tasten er reservert på Windows, og kan derfor ikkje brukast som ein global snarveg.
    Vel ein annan snarvegtast.

en: Global Shortcut Shadowing
nn: Overstyring av global snøggtast

en: The '%1' key combination is shadowed by following global actions:
nn: Snøggtasten «%1» vert overstyrt av desse globale handlingane:

en: Action '%1' in context '%2'
nn: Handlinga «%1» i samanhengen «%2»

en: The '%1' key combination shadows following global actions:
nn: Snøggtasten «%1» overstyrer desse globale handlingane:

en: Conflict with Standard Application Shortcut
nn: Konflikt med standardprogramsnarveg

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
nn: Tastekombinasjonen «%1» er alt i bruk for standardhandlinga «%2», som nokre program brukar.
    Er du sikker på at du likevel vil bruka han som ein global snarveg?

en: Reassign
nn: Tilordna på nytt

en: Invalid KPackage '%1'
nn: Ugyldig KPackage «%1»

en: No QML file provided
nn: Manglar QML-fil
