kdelibs4 - en to pt translation catalogue (23 entries)

en: KPackage QML application shell
pt: Consola de aplicações QML do KPackage

en: The unique name of the application (mandatory)
pt: O nome único da aplicação (obrigatório)

[ctx: @action:button]
en: Show Contextual Help
pt: Mostrar a Ajuda de Contexto

en: No items found
pt: Nenhum item encontrado

[ctx: @info:whatsthis for a button]
en: Color button
pt: Botão de cor

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1. This button will open a color chooser dialog.
pt: A cor actual é a %1. Este botão irá abrir uma janela de selecção de cores.

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1.
pt: A cor actual é %1.

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
pt: Entrada

[ctx: No shortcut defined]
en: None
pt: Nenhum

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+A: hold the Ctrl key and press A.
pt: Carregue no botão, depois introduza a combinação de teclas que deseja no programa.
    Exemplo para o Ctrl+A: mantenha carregada a tecla Ctrl e depois carregue em A.

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear Key Sequence
pt: Limpar a Sequência de Teclas

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel Key Sequence Recording
pt: Cancelar a Gravação da Sequência de Teclas

en: Reserved Shortcut
pt: Atalho Reservado

en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
pt: A tecla F12 está reservada no Windows e não pode ser usada como atalho global.
    Por favor, escolha outra qualquer.

en: Global Shortcut Shadowing
pt: Inibição do Atalho Global

en: The '%1' key combination is shadowed by following global actions:
pt: A combinação de teclas '%1' está inibida pelas seguintes acções globais:

en: Action '%1' in context '%2'
pt: Acção '%1' no contexto '%2'

en: The '%1' key combination shadows following global actions:
pt: A combinação de teclas '%1' inibe as seguintes acções globais:

en: Conflict with Standard Application Shortcut
pt: Conflito com o Atalho-Padrão da Aplicação

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
pt: A combinação de teclas '%1' já foi atribuída à acção global "%2", que é usada por algumas aplicações.
    Deseja mesmo usá-la também como um atalho global?

en: Reassign
pt: Atribuir de Novo

en: Invalid KPackage '%1'
pt: KPackage Inválido '%1'

en: No QML file provided
pt: Não foi indicado nenhum ficheiro QML
