kdelibs4 - en to sv translation catalogue (23 entries)

en: KPackage QML application shell
sv: KPackage QML-programskal

en: The unique name of the application (mandatory)
sv: Programmets unika namn (krävs)

[ctx: @action:button]
en: Show Contextual Help
sv: Visa sammanhangsberoende hjälp

en: No items found
sv: Inga objekt hittades

[ctx: @info:whatsthis for a button]
en: Color button
sv: Färgknapp

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1. This button will open a color chooser dialog.
sv: Aktuell färg är %1. Knappen visar en färgväljardialogruta.

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1.
sv: Aktuell färg är %1.

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
sv: Inmatning

[ctx: No shortcut defined]
en: None
sv: Ingen

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+A: hold the Ctrl key and press A.
sv: Klicka på knappen, och skriv därefter in genvägen som du skulle göra i programmet.
    Exempel för Ctrl+A: Håll nere Ctrl-tangenten och tryck på A.

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear Key Sequence
sv: Rensa tangentsekvens

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel Key Sequence Recording
sv: Avbryt inspelning av tangentsekvens

en: Reserved Shortcut
sv: Reserverad genväg

en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
sv: Tangenten F12 är reserverad på Windows, och kan inte användas som global snabbtangent.
    Välj en annan tangent.

en: Global Shortcut Shadowing
sv: Skuggning av globala genvägar

en: The '%1' key combination is shadowed by following global actions:
sv: Tangentkombinationen '%1' skuggas av följande globala åtgärder:

en: Action '%1' in context '%2'
sv: Åtgärd '%1' i sammanhang '%2'

en: The '%1' key combination shadows following global actions:
sv: Tangentkombinationen '%1' skuggar följande globala åtgärder:

en: Conflict with Standard Application Shortcut
sv: Konflikt med standardsnabbtangenter för program

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
sv: Tangentkombinationen '%1' används också för standardåtgärden "%2" som vissa program använder.
    Vill du verkligen också använda den som global snabbtangent?

en: Reassign
sv: Ändra tilldelning

en: Invalid KPackage '%1'
sv: Ogiltigt KPackage '%1'

en: No QML file provided
sv: Ingen QML-fil tillhandahållen
