kdelibs4 - en to tr translation catalogue (23 entries)

en: KPackage QML application shell
tr: KPackage QML uygulama kabuğu

en: The unique name of the application (mandatory)
tr: Uygulamanın benzersiz adı (zorunlu)

[ctx: @action:button]
en: Show Contextual Help
tr: Bağlamsal Yardımı Göster

en: No items found
tr: Öge bulunamadı

[ctx: @info:whatsthis for a button]
en: Color button
tr: Renk düğmesi

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1. This button will open a color chooser dialog.
tr: Geçerli renk %1. Bu düğme bir renk seçici açacak.

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1.
tr: Geçerli renk %1.

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
tr: Girdi

[ctx: No shortcut defined]
en: None
tr: Hiçbiri

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+A: hold the Ctrl key and press A.
tr: Düğmeye tıklayın, ardından kısayol düğmelerine basın.
    Kontrol+A örneği için: Kontrol düğmesine basılı tutun ve A düğmesine basın.

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear Key Sequence
tr: Düğme Sıralamasını Temizle

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel Key Sequence Recording
tr: Düğme Sıralaması Kaydını Temizle

en: Reserved Shortcut
tr: Ayrılmış Kısayol

en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
tr: F12 kısayolu Windows üzerinde önceden atanmış olduğundan genel kısayol olarak kullanılamaz.
    Lütfen başka bir düğme seçin.

en: Global Shortcut Shadowing
tr: Global Kısayol Gölgeleme

en: The '%1' key combination is shadowed by following global actions:
tr: '%1' düğme kombinasyonu, aşağıdaki global eylemler tarafından gölgelendi:

en: Action '%1' in context '%2'
tr: '%2' bağlamında '%1' eylemi

en: The '%1' key combination shadows following global actions:
tr: '%1' düğme kombinasyonu, aşağıdaki global eylemleri gölgeliyor:

en: Conflict with Standard Application Shortcut
tr: Standart Uygulama Kısayolu ile Çakışma

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
tr: '%1' düğme kombinasyonu zaten başka bir uygulamanın "%2" eylemine ayrılmıştı.
    Bu kombinasyonu şu anki eylem için yeniden atamak ister misiniz?

en: Reassign
tr: Yeniden Ata

en: Invalid KPackage '%1'
tr: Geçersiz KPackage '%1'

en: No QML file provided
tr: QML dosyası sağlanmadı
