kdeconnect-kde - en to ar translation catalogue (43 entries)

en: KDE Connect
ar: كِيدِي المتّصل

en: (c) 2015, Aleix Pol Gonzalez
ar: © 2015 أليكس بول غونزاليس

en: Aleix Pol Gonzalez
ar: أليكس بول غونزاليس

en: Maintainer
ar: المصين

en: URL to share
ar: الربط للمشاركة

en: Unpair
ar: أزل الاقتران

en: Send Ping
ar: أرسل وخزة

en: Plugin Settings
ar: أوضاع البرنامج المساعد

en: Multimedia control
ar: تحكّمات الوسائط المتعدّدة

en: Remote input
ar: الدّخل البعيد

en: Presentation Remote
ar: متحكم العرض التقديمي

en: Lock
ar: اقفل

en: Unlock
ar: فكّ القفل

en: Find Device
ar: اعثر على جهاز

en: Run command
ar: نفّذ أمرًا

en: Send Clipboard
ar: أرسل الحافظة

en: Share File
ar: شارك ملف

en: Volume control
ar: تحكم بالصوت

en: This device is not paired
ar: الجهاز غير مقترن

[ctx: Request pairing with a given device]
en: Pair
ar: اقرن

en: Pair requested
ar: طُلب الاقتران

en: Accept
ar: اقبل

en: Reject
ar: ارفض

en: This device is not reachable
ar: الجهاز غير قابل الوصول

en: Please choose a file
ar: رجاءً اختر ملفا

[ctx: Title of the page listing the devices]
en: Devices
ar: الأجهزة

en: No devices found
ar: لم يُعثر على أجهزة

en: Remembered
ar: متذكَّرة

en: Available
ar: متوفّرة

en: Connected
ar: متّصل

en: Find devices...
ar: اعثر على أجهزة…

en: Settings
ar: إعدادات

en: Remote Control
ar: جهاز التحكم عن بعد

en: Press %1 or the left and right mouse buttons at the same time to unlock
ar: اضغط %1 أو زري الأيمن والأيسر للفأرة في نفس الوقت لفك القفل

en: Multimedia Controls
ar: تحكّمات الوسائط المتعدّدة

en: No players available
ar: لا تتوفر أي مشغلات

en: Enable Full-Screen
ar: مكن ملء الشاشة

en: Edit commands
ar: تحرير الأوامر

en: You can edit commands on the connected device
ar: يمكنك تحرير الأوامر على الجهاز المتصل

en: No commands defined
ar: لم يُحدّد إجراء

[ctx: @title:window]
en: Settings
ar: إعدادات

en: Device name
ar: اسم الجهاز

en: About KDE Connect
ar: عن كِيدِي المتّصل
