kdeconnect-kde - en to cs translation catalogue (27 entries)

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an image]
en: Picture
cs: Obrázek

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an arbitrary attachment, resulting in something like "pdf file"]
en: %1 file
cs: %1 soubor

en: You: %1
cs: Vy: %1

en: SMS Instant Messaging
cs: Chat přes SMS

en: (C) 2018-2022, KDE Connect Team
cs: (C) 2018-2022, Tým KDE Connect

en: Select a device
cs: Zvolte zařízení

en: Send a message
cs: Poslat správu

en: message
cs: zpráva

en: Open with default
cs: Otevřít pomocí výchozího

en: Copy Message
cs: Kopírovat zprávu

en: Copy Selection
cs: Zkopírovat výběr

en: No devices available
cs: Žádná dostupná zařízení

en: No new messages can be sent or received, but you can browse cached content
cs: Nebyly odeslány ani přijaty nové zprávy, ale můžete procházet uložený obsah

en: Loading conversations from device. If this takes a long time, please wake up your device and then click Refresh.
cs: Načítání rozhovorů ze zařízení. Pokud trvá dlouho, prosím probuďte zařízení a klikněte na Obnovit.

en: Tip: If you plug in your device, it should not go into doze mode and should load quickly.
cs: Tip: Pokud připojíte zařízení, neměli byste přejít do režimu doze a rychle jej načíst.

en: Refresh
cs: Obnovit

en: Choose recipient
cs: Zvolte příjemce

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Search or start a conversation
cs: Hledat nebo začít konverzaci

en: Start new conversation
cs: Spustit nový rozhovor

[ctx: Placeholder message text when no messages are found]
en: No matches
cs: Žádné shody

en: Devices
cs: Zařízení

en: About
cs: O aplikaci

en: Audio clip
cs: Audio klip

en: Failed to send
cs: Nelze odeslat

en: Max message size limit exceeded.
cs: Byl překročen limit velikosti zprávy.

en: Compose message
cs: Napsat zprávu
