kdeconnect-kde - en to cs translation catalogue (53 entries)

en: (c) 2015, Aleix Pol Gonzalez
cs: (C) 2015 Aleix Pol Gonzalez

en: Maintainer
cs: Správce

en: URL to share
cs: URL ke sdílení

en: Unpair
cs: Zrušit párování

en: Send Ping
cs: Poslat ping

en: Plugin Settings
cs: Nastavení modulů

[ctx: @title:group device page section header]
en: Actions
cs: Činnosti

[ctx: @title:group device page section header]
en: Controls
cs: Ovládání

en: Multimedia control
cs: Ovládání multimédií

en: Remote input
cs: Vzdálený vstup

en: Run command
cs: Spustit příkaz

en: Presentation Remote
cs: Ovladač prezentace

en: Volume control
cs: Ovládání hlasitosti

en: Lock
cs: Uzamknout

en: Unlock
cs: Odemknout

en: Find Device
cs: Najít zařízení

en: Send Clipboard
cs: Poslat schránku

en: Share File
cs: Sdílet soubor

[ctx: Request pairing with a given device]
en: Pair
cs: Spárovat

en: Pair requested
    Key:
cs: Bylo vyžádáno párování
    Klíč:

en: Accept
cs: Přijmout

en: Reject
cs: Odmítnout

en: This device is not reachable
cs: Toto zařízení je nedostupné

en: Please choose a file
cs: Prosím, vyberte soubor

en: Devices
cs: Zařízení

[ctx: @action:button]
en: Refresh
cs: Obnovit

en: Remembered
cs: Zapamatovaná

en: Available
cs: Dostupná

en: Connected
cs: Připojená

en: No devices found
cs: Nebyla nalezena žádná zařízení

en: Settings
cs: Nastavení

en: Remote Control
cs: Dálkové ovládání

en: Press %1 or the left and right mouse buttons at the same time to unlock
cs: Pro odemčení stiskněte %1 nebo levé a pravé tlačítko myši najednou

en: Multimedia Controls
cs: Ovládání multimédií

en: No players available
cs: Nejsou dostupné žádné přehrávače

en: Configure plugin
cs: Nastavit modul

en: Enable Full-Screen
cs: Povolit celou obrazovku

en: Edit commands
cs: Upravit příkazy

en: You can edit commands on the connected device
cs: Můžete upravit příkazy na připojeném zařízení

en: No commands defined
cs: Nebyly zadány žádné příkazy

[ctx: @title:window]
en: Settings
cs: Nastavení

en: Device name
cs: Název zařízení

[ctx: @title:group]
en: Backends
cs: Podpůrné vrstvy

[ctx: @info KDE Connect provider name]
en: Network
cs: Síť

en: About KDE Connect
cs: O aplikaci KDE Connect

en: About KDE
cs: O prostředí KDE

[ctx: @title]
en: No Device Selected
cs: Žádné zařízení nebylo vybráno

[ctx: @info]
en: Make sure to install KDE Connect on your other devices.
cs: Ujistěte se, že máte KDE Connect na ostatních zařízeních.

[ctx: @title:context]
en: KDE Connect Android App
cs: Aplikace KDE Connect pro Android

[ctx: Android Application Store]
en: Play Store
cs: Obchod Play

[ctx: @title:context]
en: KDE Connect iOS App
cs: Aplikace KDE Connect pro iOS

en: Apple Store
cs: Obchod Apple

en: If you are having problems, visit the <a href="https://userbase.kde.org/KDEConnect"><span style=" text-decoration: underline;">KDE Connect Community wiki</span></a> for help.
cs: Pokud máte problémy, hledejte pomoc na <a href="https://community.kde.org/KDEConnect"><span style=" text-decoration: underline; ">Wiki komunity KDE Connect</span></a>.
