kdeconnect-plugins - en to da translation catalogue (57 entries)

[ctx: device name: low battery]
en: %1: Low Battery
da: %1: Lavt batteri

en: Battery at %1%
da: Batteri på %1%

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Discovery Utilities
da: Opdagelsesværktøjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Sound to play:
da: Lyd som skal spilles:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, soundFileRequester)
en: Select the sound to play
da: Vælg den lyd der skal spilles

en: Reply
da: Svar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PauseMusicConfigUi)
en: Pause music plugin
da: Plugin til at sætte musik på pause

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Condition
da: Betingelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rad_ringing)
en: Pause as soon as phone rings
da: Sæt på pause når telefonen ringer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rad_talking)
en: Pause only while talking
da: Sæt kun på pause når der tales

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Actions
da: Handlinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_pause)
en: Pause media players
da: Sæt medieafspillere på pause

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_mute)
en: Mute system sound
da: Sæt systemlyde på lydløs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_resume)
en: Automatically resume media when call has finished
da: Genoptag automatisk medie når opkald er afsluttet

en: Suspend
da: Suspendér

en: Lock Screen
da: Lås skærmen

en: Maximum Brightness
da: Maksimal lysstyrke

en: Unlock Screen
da: Lås skærmen op

en: Close All Vaults
da: Luk alle sikkerhedsbokse

en: Forcefully Close All Vaults
da: Gennemtving lukning af alle sikkerhedsbokse

en: Sample commands
da: Sample-kommandoer

en: Name
da: Navn

en: Command
da: Kommando

en: Phone is connected
da: Telefonen er tilsluttet

en: Blacklisted
da: Sortlistet

en: Name of a notifying application.
da: Navn på et program der bekendtgør noget.

en: Synchronize notifications of an application?
da: Synkronisér bekendtgørelser fra et program?

en: Regular expression defining which notifications should not be sent.
    This pattern is applied to the summary and, if selected above, the body of notifications.
da: Regulært udtryk som definerer hvilke bekendtgørelser der ikke skal sendes.
    Dette mønster anvendes på resumeet, og hvis valgt ovenfor også på bekendtgørelsernes brødtekst.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
da: Generelt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, check_persistent)
en: Synchronize only notifications with a timeout value of 0?
da: Synkronisér kun bekendtgørelser med et tidsudløb på 0?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_persistent)
en: Persistent notifications only
da: Kun vedvarende bekendtgørelser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, check_body)
en: Append the notification body to the summary when synchronizing notifications?
da: Tilføj bekendtgørelsesbrødteksten til resumeet når bekendtgørelser synkroniseres?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_body)
en: Include body
da: Medtag brødtekst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, check_icons)
en: Synchronize icons of notifying applications if possible?
da: Synkronisér ikoner for programmer der bekendtgør hvis muligt?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_icons)
en: Synchronize icons
da: Synkronisér ikoner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, spin_urgency)
en: <html><head/><body><p>Minimum urgency level of the notifications</p></body></html>
da: <html><head/><body><p>Mindste alvorlighedsgrad for bekendtgørelserne</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Synchronize only notifications with the given urgency level.
da: Synkronisér kun bekendtgørelser med det givne niveau af alvor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimum urgency level
da: Mindste niveau af alvor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Applications
da: Programmer

en: Failed to start sshfs
da: Kunne ikke starte sshfs

en: sshfs process crashed
da: sshfs-processen gik ned

en: Unknown error in sshfs
da: Ukendt fejl i sshfs

en: Error when accessing filesystem. sshfs finished with exit code %0
da: Fejl ved tilgang til filsystemet. sshfs afsluttedes med exitkode %0

en: Failed to mount filesystem: device not responding
da: Kunne ikke montere filsystemet: Enheden svarer ikke

en: Cannot handle SFTP protocol. Apologies for the inconvenience
da: Kan ikke håndtere SFTP-protokollen. Beklager ulejligheden

en: All files
da: Alle filer

en: Camera pictures
da: Kamerabilleder

en: &percnt;1 in the path will be replaced with the specific device name.
da: &percnt;1 i stien vil blive erstattet med det specifikke enhedsnavn.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ShareConfigUi)
en: Share plugin settings
da: Indstilling af deling-plugin

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Receiving
da: Modtager

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Save files in:
da: Gem filer i:

en: Could not share file
da: Kunne ikke dele fil

en: %1 does not exist
da: %1 findes ikke

en: unknown number
da: ukendt nummer

en: Incoming call from %1
da: Indkommende opkald fra %1

en: Missed call from %1
da: Ubesvaret opkald fra %1

en: Mute Call
da: Sæt opkald på lydløs
