kdeconnect-kde - en to da translation catalogue (60 entries)

en: © 2015–2025 KDE Connect Team
da: © 2015–2025 KDE Connect-holdet

[ctx: @info:shell]
en: Device id to open the app in
da: Enhedsid til at åbne appen i

[ctx: @info:shell]
en: Configuration module to show, requires --device to be set.
da: Konfigurationsmodul at vise, kræver --enhed for at blive indstillet.

[ctx: command line description]
en: Replace an existing instance
da: Erstat en eksisterende instans

en: URL to share
da: URL, der skal deles

en: Unpair
da: Fjern parring

en: Send Ping
da: Send ping

en: Plugin Settings
da: Plugin-indstillinger

[ctx: @title:group device page section header]
en: Actions
da: Handlinger

[ctx: @title:group device page section header]
en: Controls
da: Kontroller

en: Multimedia control
da: Multimediekontrol

en: Remote input
da: Eksternt input

en: Run command
da: Kør kommando

en: Presentation Remote
da: Præsentationsfjernbetjening

en: Volume control
da: Lydstyrkekontrol

en: Lock
da: Lås

en: Unlock
da: Lås op

en: Find Device
da: Find enhed

en: Send Clipboard
da: Send udklipsholder

en: Share File
da: Del fil

en: Browse this device
da: Gennemse denne enhed

en: Stop virtual monitor session
da: Stop virtuel skærm-session

en: Use device as an external monitor
da: Brug enhed som ekstern skærm

en: This device is not paired.
da: Denne enhed er ikke parret.

[ctx: Request pairing with a given device]
en: Pair
da: Par

en: Pair requested
    Key:
da: Anmodet om parring
    Nøgle:

en: Accept
da: Acceptér

en: Reject
da: Afvis

en: This device is not reachable
da: Enheden kan ikke nås

en: Please choose a file
da: Vælg venligst en fil

en: Devices
da: Enheder

[ctx: @action:button]
en: Refresh
da: Genopfrisk

[ctx: @action:button accessible]
en: Refresh Devices
da: Genopfrisk enheder

en: Remembered
da: Husket

en: Available
da: Tilgængelig

en: Connected
da: Forbundet

en: No devices found
da: Ingen enheder fundet

en: Settings
da: Indstillinger

en: Remote Control
da: Fjernbetjening

en: Press %1 or the left and right mouse buttons at the same time to unlock
da: Tryl %1 eller på venstre og højre museknapper på samme tid for at låse op

[ctx: @action:button accessible]
en: Left Click
da: Venstreklik

[ctx: @action:button accessible]
en: Middle Click
da: Midterklik

[ctx: @action:button accessible]
en: Right Click
da: Højreklik

en: Multimedia Controls
da: Multimediekontroller

en: No players available
da: Ingen afspillere tilgængelige

en: Configure plugin
da: Indstil plugin

en: Enable Full-Screen
da: Aktivér fuldskærm

en: Edit commands
da: Redigér kommandoer

en: You can edit commands on the connected device
da: Du kan redigere kommandoer på den forbundne enhed

en: No commands defined
da: Ingen kommadoer defineret

[ctx: @title:window]
en: Settings
da: Indstillinger

en: Device name
da: Enhedsnavn

[ctx: @info KDE Connect provider name]
en: Network
da: Netværk

en: About KDE Connect
da: Om KDE Connect

en: About KDE
da: Om KDE

[ctx: @title]
en: No Device Selected
da: Ingen enhed valgt

[ctx: @info]
en: Make sure to install KDE Connect on your other devices.
da: Sørg for at installere KDE Connect på dine andre enheder.

[ctx: Android Application Store]
en: Play Store
da: Play Butik

[ctx: @title:context]
en: KDE Connect iOS App
da: KDE Connect IOS App

en: If you are having problems, visit the <a href="https://userbase.kde.org/KDEConnect"><span style=" text-decoration: underline;">KDE Connect Community wiki</span></a> for help.
da: Hvis du har problemer, kan du finde hjælp på <a href="https://userbase.kde.org/KDEConnect"><span style=" text-decoration: underline;">KDE Connect Community-Wikien</span></a>.
