kdeconnect-kde - en to de translation catalogue (28 entries)

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an image]
en: Picture
de: Bild

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an arbitrary attachment, resulting in something like "pdf file"]
en: %1 file
de: %1 Datei

en: You: %1
de: Sie: %1

en: KDE Connect SMS
de: KDE Connect-SMS

en: SMS Instant Messaging
de: SMS Instant-Messaging

en: (C) 2018-2022, KDE Connect Team
de: Copyright 2018-2022, KDE-Connect-Team

en: Select a device
de: Wählen Sie ein Gerät

en: id
de: Id

en: Send a message
de: Nachricht senden

en: message
de: Nachricht

en: Open with default
de: Mit Standard-Anwendung öffnen

en: Copy Message
de: Nachricht kopieren

en: Copy Selection
de: Auswahl kopieren

en: No devices available
de: Es sind keine Geräte verfügbar

en: No new messages can be sent or received, but you can browse cached content
de: Es können keine neuen Nachrichten gesendet oder empfangen werden, Sie können nur die gespeicherten Inhalte durchsehen

en: Refresh
de: Aktualisieren

en: Choose recipient
de: Empfänger auswählen

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Search or start conversation...
de: Unterhaltung suchen oder beginnen ...

en: New
de: Neu

en: Start new conversation
de: Neue Unterhaltung beginnen

[ctx: Placeholder message text when no messages are found]
en: No matches
de: Keine Übereinstimmungen

en: Devices
de: Geräte

en: About
de: Über

en: Audio clip
de: Audioclip

en: Failed to send
de: Senden ist fehlgeschlagen

en: Max message size limit exceeded.
de: Maximale Nachrichtengröße überschritten

en: Compose message
de: Nachricht erstellen
