kdeconnect-kde - en to eu translation catalogue (31 entries)

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an image]
en: Picture
eu: Irudia

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is a video]
en: Video
eu: Bideoa

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an arbitrary attachment, resulting in something like "pdf file"]
en: %1 file
eu: %1 fitxategia

en: You: %1
eu: Zu: %1

en: SMS Instant Messaging
eu: SMS bat-bateko mezularitza

en: © 2018–2025 KDE Connect Team
eu: © 2018-2025 KDE Connect taldea

en: Select a device
eu: Hautatu gailu bat

en: id
eu: IDa

en: Send a message
eu: Bidali mezu bat

en: message
eu: mezua

en: Open with default
eu: Ireki lehenetsitakoarekin

en: No devices available
eu: Ez dago gailu erabilgarririk

en: No new messages can be sent or received, but you can browse cached content
eu: Ezin da mezu berririk bidali edo jaso, baino cacheko edukia araka dezakezu

en: Loading conversations from device. If this takes a long time, please wake up your device and then click Refresh.
eu: Gailuko elkarrizketak zamatzen. Denbora luzea badarama, mesedez, esnatu zure gailua eta ondoren sakatu freskatu.

en: Tip: If you plug in your device, it should not go into doze mode and should load quickly.
eu: Argibidea: Zure gailua entxufatzen baduzu, ez litzateke lo arin moduan sartu behar eta azkar zamatu beharko luke.

en: Refresh
eu: Freskatu

en: Choose recipient
eu: Aukeratu hartzailea

en: Cancel
eu: Utzi

en: Search or start a conversation
eu: Bilatu edo abiatu elkarrizketa bat

en: Start new conversation
eu: Abiatu elkarrizketa berria

[ctx: Placeholder message text when no messages are found]
en: No matches
eu: Ez dago bat datorrenik

en: Devices
eu: Gailuak

en: About
eu: Honi buruz

en: About KDE
eu: KDEri buruz

en: Audio clip
eu: Audio klipa

en: Failed to send
eu: Bidaltzea huts egin du

en: Max message size limit exceeded.
eu: Mezuen gehienezko neurria gainditu da.

en: Send a message…
eu: Bidali mezua bat...

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach an image or file
eu: Erantsi irudi bat edo fitxategi bat

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear attachments
eu: Garbitu eranskinak

[ctx: @info:tooltip]
en: Send message
eu: Bidali mezua
