kdeconnect-kde - en to fi translation catalogue (31 entries)

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an image]
en: Picture
fi: Kuva

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an arbitrary attachment, resulting in something like "pdf file"]
en: %1 file
fi: %1-tiedosto

en: You: %1
fi: Sinä: %1

en: KDE Connect SMS
fi: KDE Connectin tekstiviestit

en: SMS Instant Messaging
fi: Tekstiviestipalvelu

en: © 2018–2025 KDE Connect Team
fi: © 2018–2025 KDE Connect -työryhmä

en: Select a device
fi: Valitse laite

en: Send a message
fi: Lähetä viesti

en: message
fi: viesti

en: Open with default
fi: Avaa oletusohjelmaan

en: No devices available
fi: Ei laitteita käytettävissä

en: No new messages can be sent or received, but you can browse cached content
fi: Uusia viestejä ei voi lähettää tai vastaanottaa, mutta voit selata välimuistin sisältöä

en: Loading conversations from device. If this takes a long time, please wake up your device and then click Refresh.
fi: Ladataan keskusteluja laitteelta. Jos tämä kestää pitkään, herätä laite ja napsauta Virkistä.

en: Tip: If you plug in your device, it should not go into doze mode and should load quickly.
fi: Vinkki: Jos kytket laitteesi, sen ei tulisi mennä valmiustilaan vaan latautua nopeasti.

en: Refresh
fi: Virkistä

en: Choose recipient
fi: Valitse vastaanottaja

en: Cancel
fi: Peru

en: Search or start a conversation
fi: Etsi tai aloita keskustelu

en: Start new conversation
fi: Aloita uusi keskustelu

[ctx: Placeholder message text when no messages are found]
en: No Matches
fi: Ei osumia

[ctx: @info:placeholder]
en: No Conversations
fi: Ei keskusteluja

en: Devices
fi: Laitteet

en: About
fi: Tietoa

en: About KDE
fi: Tietoa KDE:stä

en: Audio clip
fi: Äänileike

en: Failed to send
fi: Lähettäminen epäonnistui

en: Max message size limit exceeded.
fi: Viestin enimmäiskoko ylitetty.

en: Send a message…
fi: Lähetä viesti…

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach an image or file
fi: Liitä kuva tai tiedosto

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear attachments
fi: Tyhjennä liitteet

[ctx: @info:tooltip]
en: Send message
fi: Lähetä viesti
