kdeconnect-kde - en to fr translation catalogue (40 entries)

en: Maintainer
fr: Mainteneur

en: URL to share
fr: URL à partager

en: Unpair
fr: Dissocier

en: Send Ping
fr: Envoyer un « Ping »

en: Plugin Settings
fr: Configuration du module externe

en: Multimedia control
fr: Contrôle multimédia

en: Remote input
fr: Saisie à distance

en: Presentation Remote
fr: Présentation à distance

en: Lock
fr: Verrouiller

en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: Find Device
fr: Trouver l'appareil

en: Run command
fr: Exécuter une commande

en: Send Clipboard
fr: Envoyer un presse-papier

en: Share File
fr: Partager un fichier

en: Volume control
fr: Contrôle du volume

en: This device is not paired
fr: Ce périphérique est non associé

[ctx: Request pairing with a given device]
en: Pair
fr: Appairer

en: Pair requested
fr: Association demandée

en: Accept
fr: Accepter

en: Reject
fr: Rejeter

en: This device is not reachable
fr: Ce périphérique est injoignable

en: Please choose a file
fr: Veuillez choisir un fichier

[ctx: Title of the page listing the devices]
en: Devices
fr: Périphériques

en: No devices found
fr: Aucun périphérique trouvé

en: Remembered
fr: Mémorisé

en: Available
fr: Disponible

en: Connected
fr: Connecté

en: Find devices...
fr: Trouver les périphériques...

en: Settings
fr: Configuration

en: Remote Control
fr: Contrôle à distance

en: Press %1 or the left and right mouse buttons at the same time to unlock
fr: Appuyez sur %1 ou sur les boutons gauche et droit de la souris en même temps pour déverrouiller le système.

en: Multimedia Controls
fr: Contrôles multimédia

en: No players available
fr: Aucun lecteur disponible

en: Enable Full-Screen
fr: Activer le mode plein écran

en: Edit commands
fr: Modifier les commandes

en: You can edit commands on the connected device
fr: Vous pouvez modifier les commandes sur l'appareil connecté

en: No commands defined
fr: Aucune commande définie

[ctx: @title:window]
en: Settings
fr: Configuration

en: Device name
fr: Nom du périphérique

en: About KDE Connect
fr: À propos de KDE Connect
