kdeconnect-kde - en to fr translation catalogue (26 entries)

en: Browse device
fr: Naviguer dans le périphérique

en: Send clipboard
fr: Envoyer un presse-papier

en: Ring device
fr: Faire sonner le périphérique

en: Get a photo
fr: Prendre une photo

en: Send a file/URL
fr: Envoyer un fichier / URL

en: SMS Messages...
fr: Messages SMS...

en: Run command
fr: Exécuter une commande

en: Add commands
fr: Ajouter des commandes

en: Launching
fr: Lancement

en: Launching daemon
fr: Lancement du démon

en: Waiting D-Bus
fr: En attente de D-Bus

en: Cannot connect to DBus
    KDE Connect will quit
fr: Impossible de se connecter à « D-Bus » 
    KDE Connect sera maintenant arrêté.

en: Cannot find kdeconnectd
fr: Impossible de trouver le programme « kdeconnectd »

en: Loading modules
fr: Chargement des modules

en: KDE Connect Indicator
fr: Indicateur de KDE Connect

en: KDE Connect Indicator tool
fr: Outil indicateur de KDE Connect

en: Configure...
fr: Configurer...

en: Pairing requests
fr: Demandes d'association

[ctx: Accept a pairing request]
en: Pair
fr: Appairer

en: Reject
fr: Rejeter

en: Quit
fr: Quitter

en: %1 device connected | %1 devices connected
fr[0]: %1 périphérique connecté
fr[1]: %1 périphériques connectés

en: No Battery
fr: Aucune batterie

en: Battery: %1% (Charging)
fr: Batterie : %1 % (en charge)

en: Battery: %1%
fr: Batterie : %1 %

[ctx: The fallback text to display in case the remote device does not have a cellular connection]
en: No Cellular Connectivity
fr: Aucune connectivité cellulaire
