kdeconnect-kde - en to fr translation catalogue (29 entries)

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an image]
en: Picture
fr: Image

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is a video]
en: Video
fr: Vidéo

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an arbitrary attachment, resulting in something like "pdf file"]
en: %1 file
fr: Fichier %1

en: You: %1
fr: Vous :%1

en: %1: %2
fr: %1 : %2

en: KDE Connect SMS
fr: SMS par KDEConnect

en: SMS Instant Messaging
fr: Messagerie instantanée par SMS

en: (C) 2018-2022, KDE Connect Team
fr: (C) 2018-2022, L'équipe de KDEConnect

en: Select a device
fr: Sélectionnez un périphérique

en: Send a message
fr: Envoyer un message

en: Open with default
fr: Par défaut, ouvrir avec

en: Copy Message
fr: Copier le message

en: Copy Selection
fr: Copier la sélection

en: No devices available
fr: Aucun périphérique disponible

en: No new messages can be sent or received, but you can browse cached content
fr: Aucun nouveau message ne peut être envoyé ou reçu, mais vous pouvez consulter le contenu en cache

en: Loading conversations from device. If this takes a long time, please wake up your device and then click Refresh.
fr: Chargement des conversations à partir de l'appareil. Si cela prend beaucoup de temps, veuillez réveiller votre périphérique, puis cliquez sur « Rafraîchir ».

en: Tip: If you plug in your device, it should not go into doze mode and should load quickly.
fr: Astuce : si vous branchez votre périphérique, il ne devrait pas passer en mode de veille et devrait se charger rapidement.

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Choose recipient
fr: Choisir un destinataire

en: Cancel
fr: Annuler

en: Search or start a conversation
fr: Rechercher ou démarrer une conversation

en: Start new conversation
fr: Démarrer une nouvelle conversation

[ctx: Placeholder message text when no messages are found]
en: No matches
fr: Aucune correspondance

en: Devices
fr: Périphériques

en: About
fr: À propos

en: Audio clip
fr: Clip audio

en: Failed to send
fr: Échec de l'envoi

en: Max message size limit exceeded.
fr: Dépassement de la limite pour la taille maximale d'un message.

en: Compose message
fr: Composer un message
