kdeconnect-kde - en to ga translation catalogue (35 entries)

[ctx: Caption/title for attachment download/save window]
en: Download attachment
ga: Íoslódáil an ceangaltán

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an image]
en: Picture
ga: Pictiúr

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is a video]
en: Video
ga: Físeán

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an arbitrary attachment, resulting in something like "pdf file"]
en: %1 file
ga: %1 comhad

en: You: %1
ga: Tusa: %1

en: KDE Connect SMS
ga: SMS KDE Connect

en: SMS Instant Messaging
ga: Teachtaireachtaí Meandaracha SMS

en: © 2018–2025 KDE Connect Team
ga: © 2018–2025 Foireann KDE Connect

en: Select a device
ga: Roghnaigh gléas

en: id
ga: aitheantas

en: Send a message
ga: Seol teachtaireacht

en: message
ga: teachtaireacht

en: Open with default
ga: Oscail le réamhshocrú

en: Download attachment…
ga: Íoslódáil an ceangaltán…

en: No devices available
ga: Níl aon fheistí ar fáil

en: No new messages can be sent or received, but you can browse cached content
ga: Ní féidir teachtaireachtaí nua a sheoladh ná a fháil, ach is féidir leat ábhar taisceáilte a bhrabhsáil

en: Loading conversations from device. If this takes a long time, please wake up your device and then click Refresh.
ga: Ag lódáil comhráite ón ngléas. Má thógann sé seo tamall fada, dúisigh do ghléas agus cliceáil Athnuaigh ansin.

en: Tip: If you plug in your device, it should not go into doze mode and should load quickly.
ga: Leid: Mura gcuireann tú isteach do ghléas, níor cheart go rachadh sé i mód codlata agus ba chóir go luchtódh sé go tapa.

en: Refresh
ga: Athnuachan

en: Choose recipient
ga: Roghnaigh faighteoir

en: Cancel
ga: Cealaigh

en: Search or start a conversation
ga: Cuardaigh nó tosaigh comhrá

en: Start new conversation
ga: Tosaigh comhrá nua

[ctx: Placeholder message text when no messages are found]
en: No Matches
ga: Gan aon Mheaitseálacha

[ctx: @info:placeholder]
en: No Conversations
ga: Gan Comhráite

en: Devices
ga: Gléasanna

en: About
ga: Maidir

en: About KDE
ga: Maidir le KDE

en: Audio clip
ga: Gearrthóg fuaime

en: Failed to send
ga: Theip ar sheoladh

en: Max message size limit exceeded.
ga: Sáraíodh uasteorainn mhéid an teachtaireachta.

en: Send a message…
ga: Seol teachtaireacht…

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach an image or file
ga: Ceangail íomhá nó comhad

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear attachments
ga: Glan na ceangaltáin

[ctx: @info:tooltip]
en: Send message
ga: Seol teachtaireacht
