kdeconnect-kde - en to gl translation catalogue (30 entries)

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an image]
en: Picture
gl: Imaxe

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is a video]
en: Video
gl: Vídeo

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an arbitrary attachment, resulting in something like "pdf file"]
en: %1 file
gl: ficheiro %1

en: You: %1
gl: Vostede: %1

en: KDE Connect SMS
gl: SMS mediante KDE Connect

en: SMS Instant Messaging
gl: Mensaxaría instantánea mediante SMS

en: (C) 2018-2022, KDE Connect Team
gl: © 2018-2022 Equipo de KDE Connect

en: Select a device
gl: Seleccione un dispositivo

en: Send a message
gl: Enviar unha mensaxe

en: message
gl: mensaxe

en: Open with default
gl: Abrir coa predeterminada

en: Copy Message
gl: Copiar a mensaxe

en: Copy Selection
gl: Copiar a selección

en: No devices available
gl: Non hai dispositivos dispoñíbeis

en: No new messages can be sent or received, but you can browse cached content
gl: Non é posíbel enviar ou recibir novas mensaxes, pero pode examinar o contido da caché

en: Loading conversations from device. If this takes a long time, please wake up your device and then click Refresh.
gl: Cargando as conversas do dispositivo. Se tarda moito, prema Actualizar no dispositivo.

en: Tip: If you plug in your device, it should not go into doze mode and should load quickly.
gl: Consello: se enchufa o dispositivo, non debería poñerse en modo aforro e a carga debería ser rápida.

en: Refresh
gl: Actualizar

en: Choose recipient
gl: Escoller un destinatario

en: Cancel
gl: Cancelar

en: Search or start conversation...
gl: Buscar ou iniciar unha conversa…

en: New
gl: Nova

en: Start new conversation
gl: Iniciar unha nova conversa

[ctx: Placeholder message text when no messages are found]
en: No matches
gl: Non hai coincidencias

en: Devices
gl: Dispositivos

en: About
gl: Sobre

en: Audio clip
gl: Fragmento de son

en: Failed to send
gl: Non foi posíbel enviar

en: Max message size limit exceeded.
gl: Superouse o tamaño máximo para mensaxes.

en: Compose message
gl: Escribir unha mensaxe
