kdeconnect-kde - en to hu translation catalogue (52 entries)

en: KDE Connect CLI tool
hu: KDE Connect parancssori segédprogram

en: (C) 2015 Aleix Pol Gonzalez
hu: (c) Aleix Pol Gonzalez, 2015.

en: List all devices
hu: Összes eszköz listázása

en: List available (paired and reachable) devices
hu: Látható (párosított és elérhető) eszközök listázása

en: Make --list-devices or --list-available print only the devices id, to ease scripting
hu: A --list-devices vagy a --list-available csak az eszközazonosítókat írja ki, megkönnyítve a szkriptelést

en: Make --list-devices or --list-available print only the devices name, to ease scripting
hu: A --list-devices vagy a --list-available csak az eszközök nevét írja ki, megkönnyítve a szkriptelést

en: Make --list-devices or --list-available print only the devices id and name, to ease scripting
hu: A --list-devices vagy a --list-available csak az eszközök azonosítóját és nevét írja ki, megkönnyítve a szkriptelést

en: Search for devices in the network and re-establish connections
hu: Eszközök keresése a hálózaton és a kapcsolatok visszaállítása

en: Request pairing to a said device
hu: Párosítás kérése a megadott eszközhöz

en: Find the said device by ringing it.
hu: A megadott eszköz keresése a csengetésével.

en: Stop pairing to a said device
hu: Párosítás leállítása a megadott eszközzel

en: Sends a ping to said device
hu: Ping küldése a megadott eszköznek

en: Same as ping but you can set the message to display
hu: Ugyanaz, mint a ping, de megadható a megjelenítendő üzenet

en: message
hu: üzenet

en: Share a file/URL to a said device
hu: Fájl/URL megosztása a megadott eszközzel

en: Share text to a said device
hu: Szöveg megadása a megadott eszközzel

en: Display the notifications on a said device
hu: Értesítések megjelenítése a megadott eszközön

en: Lock the specified device
hu: A megadott eszköz zárolása

en: Unlock the specified device
hu: A megadott eszköz feloldása

en: Sends an SMS. Requires destination
hu: SMS küldése. Cél megadása szükséges

en: Phone number to send the message
hu: Telefonszám az üzenet küldéséhez

en: phone number
hu: telefonszám

en: File urls to send attachments with the message (can be passed multiple times)
hu: Fájl URL-ek az üzenettel együtt küldött mellékletekhez (többször is átadható)

en: file urls
hu: fájl URL-ek

en: Device ID
hu: Eszközazonosító

en: Device Name
hu: Eszköznév

en: Get encryption info about said device
hu: Titkosítási információk beszerzése a megadott eszközről

en: Lists remote commands and their ids
hu: Távoli parancsok és azonosítóik listázása

en: Executes a remote command by id
hu: Távoli parancs végrehajtása azonosító alapján

en: Sends keys to a said device
hu: Kulcsok küldése a megadott eszköznek

en: Display this device's id and exit
hu: Eszköz azonosítójának megjelenítése és kilépés

en: Open the connected device's camera and transfer the photo
hu: A csatlakoztatott eszköt kamerájának megnyitása és a fénykép átvitele

en: (paired and reachable)
hu: (párosítva és elérhető)

en: (reachable)
hu: (elérhető)

en: (paired)
hu: (párosítva)

en: 1 device found | %1 devices found
hu[0]: 1 eszköz található
hu[1]: %1 eszköz található

en: No devices found
hu: Nem találhatók eszközök

en: (unpaired)
hu: (nincs párosítva)

en: No device specified: Use -d <Device ID> or -n <Device Name> to specify a device. 
    Device ID's and names may be found using "kdeconnect-cli -l" 
    View complete help with --help option
hu: Nincs megadva eszköz: Használja a -d <Eszközazonosító> vagy -n <Eszköznév> kapcsolót eszköz megadásához.
    Az eszközazonosítókat és neveket a „kdeconnect-cli -l” paranccsal listázhatja
    Bővebb leírásért lásd a súgót a --help kapcsolóval

en: Shared %1
hu: %1 megosztva

en: Shared text: %1
hu: Megosztott szöveg: %1

[ctx: device has requested to lock peer device]
en: Requested to lock %1.
hu: %1 zárolása kérve.

[ctx: device has requested to unlock peer device]
en: Requested to unlock %1.
hu: %1 feloldása kérve.

en: waiting for device...
hu: várakozás eszközre…

en: Device not found
hu: Az eszköz nem található

en: Already paired
hu: Már párosított

en: Pair requested
hu: Párosítás kérve

en: Already not paired
hu: Már nincs párosítva

en: Unpaired
hu: Párosítatlan

en: error: should specify the SMS's recipient by passing --destination <phone number>
hu: hiba: az SMS címzettjét meg kell adni a --destination <telefonszám> átadásával

en: Please specify a filename for the photo
hu: Adja meg a fénykép fájlnevét

en: Nothing to be done
hu: Nincs tennivaló
