kdeconnect-kde - en to hu translation catalogue (70 entries)

[ctx: device name: low battery]
en: %1: Low Battery
hu: %1: kis töltöttségű akku

en: Battery at %1%
hu: Akkumulátor %1%-on

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Discovery Utilities
hu: Felderítő segédprogramok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Sound to play:
hu: Lejátszandó hang:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, soundFileRequester)
en: Select the sound to play
hu: Válassza ki a lejátszandó hangot

en: Remote lock successful
hu: Sikeres távoli zárolás

en: Remote lock failed
hu: Sikertelen távoli zárolás

[ctx: @action:button]
en: Reply
hu: Válasz

[ctx: @info:placeholder]
en: Reply to %1...
hu: Válasz erre: %1…

en: Reply
hu: Válasz

en: Send
hu: Küldés

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SendReplyDialog)
en: Dialog
hu: Párbeszéd

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PauseMusicConfigUi)
en: Pause music plugin
hu: Zene szüneteltetése bővítmény

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Condition
hu: Feltétel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rad_ringing)
en: Pause as soon as phone rings
hu: Szünet, amint a telefon csengeni kezd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rad_talking)
en: Pause only while talking
hu: Szünet csak beszéd közben

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Actions
hu: Műveletek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_pause)
en: Pause media players
hu: Zenelejátszók szüneteltetése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_mute)
en: Mute system sound
hu: Rendszerhang némítésa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_resume)
en: Automatically resume media when call has finished
hu: Automatikus folytatás a hívás befejeződésekor

en: Schedule a shutdown
hu: Leállítás ütemezése

en: Shutdown now
hu: Leállítás most

en: Cancel last shutdown
hu: Legutolsó leállítás megszakítása

en: Schedule a reboot
hu: Újraindítás ütemezése

en: Suspend
hu: Felfüggesztés

en: Lock Screen
hu: Képernyő zárolása

en: Say Hello
hu: Mondd, hogy helló

en: Shutdown
hu: Leállítás

en: Reboot
hu: Újraindítás

en: Maximum Brightness
hu: Maximális fényerő

en: Unlock Screen
hu: Képernyő feloldása

en: Close All Vaults
hu: Összes tár bezárása

en: Forcefully Close All Vaults
hu: Összes tár kényszerített bezárása

en: Sample commands
hu: Mintaparancsok

en: Name
hu: Név

en: Command
hu: Parancs

en: Phone is connected
hu: Telefon csatlakoztatva

en: Blacklisted
hu: Feketelistázott

en: Name of a notifying application.
hu: Az értesítő alkalmazás neve.

en: Synchronize notifications of an application?
hu: Szinkronizálja egy alkalmazás értesítéseit?

en: Regular expression defining which notifications should not be sent.
    This pattern is applied to the summary and, if selected above, the body of notifications.
hu: Reguláris kifejezés, amely meghatározza, hogy mely értesítéseket nem szabad elküldeni.
    Ez a minta az összefoglalóra és - ha fentebb be van jelölve - az értesítések törzsére kerül alkalmazásra.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
hu: Általános

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, check_persistent)
en: Synchronize only notifications with a timeout value of 0?
hu: Csak a 0 értékű időkorlátos értesítéseket szinkronizálja?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_persistent)
en: Persistent notifications only
hu: Csak állandó értesítések

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, check_body)
en: Append the notification body to the summary when synchronizing notifications?
hu: Hozzáfűzze az értesítés törzsét az összegzéshez értesítések szinkronizálásakor?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_body)
en: Include body
hu: Törzs belefoglalása

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, check_icons)
en: Synchronize icons of notifying applications if possible?
hu: Szinkronizálja az értesítő alkalmazás ikonját, ha lehetséges?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_icons)
en: Synchronize icons
hu: Ikonok szinkronizálása

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, spin_urgency)
en: <html><head/><body><p>Minimum urgency level of the notifications</p></body></html>
hu: <html><head/><body><p>Az értesítések minimális sürgősségi szintje</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Synchronize only notifications with the given urgency level.
hu: Csak a megadott sürgősségi szintű értesítések szinkronizálása.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimum urgency level
hu: Minimális sürgősségi szint

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Applications
hu: Alkalmazások

en: Failed to start sshfs
hu: Nem sikerült elindítani az sshfs-t

en: sshfs process crashed
hu: Az sshfs folyamat összeomlott

en: Unknown error in sshfs
hu: Ismeretlen hiba az sshfs-ben

en: Error when accessing filesystem. sshfs finished with exit code %0
hu: Hiba a fájlrendszer elérésekor. Az sshfs %0 kilépési kóddal tért vissza

en: Failed to mount filesystem: device not responding
hu: Nem sikerült csatolni a fájlrendszert: az eszköz nem válaszol

en: Cannot handle SFTP protocol. Apologies for the inconvenience
hu: Nem sikerült kezelni az SFTP protokolt. Elnézést a kényelmetlenségért

en: All files
hu: Minden fájl

en: Camera pictures
hu: Fényképek

en: &percnt;1 in the path will be replaced with the specific device name.
hu: A(z) &percnt;1 az elérési útban az adott eszköznévvel lesz helyettesítve.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ShareConfigUi)
en: Share plugin settings
hu: Megosztás bővítmény beállításai

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Receiving
hu: Fogadás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Save files in:
hu: Fájlok mentése ide:

en: Could not share file
hu: Nem sikerült megosztani fájlt

en: %1 does not exist
hu: %1 nem létezik

en: unknown number
hu: ismeretlen szám

en: Incoming call from %1
hu: Bejövő hívás: %1

en: Missed call from %1
hu: Nem fogadott hívás: %1

en: Mute Call
hu: Hívás némítása
