kdeconnect-kde - en to hu translation catalogue (34 entries)

[ctx: Caption/title for attachment download/save window]
en: Download attachment
hu: Melléklet letöltése

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an image]
en: Picture
hu: Kép

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is a video]
en: Video
hu: Videó

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an arbitrary attachment, resulting in something like "pdf file"]
en: %1 file
hu: %1 fájl

en: You: %1
hu: Ön: %1

en: SMS Instant Messaging
hu: SMS azonnali üzenetküldés

en: © 2018–2025 KDE Connect Team
hu: © A KDE Connect fejlesztői, 2018-2025.

en: Select a device
hu: Válasszon ki egy eszközt

en: id
hu: azonosító

en: Send a message
hu: Üzenet küldése

en: message
hu: üzenet

en: Open with default
hu: Megnyitás az alapértelmezettel

en: Download attachment…
hu: Melléklet letöltése…

en: No devices available
hu: Nem érhetők el eszközök

en: No new messages can be sent or received, but you can browse cached content
hu: Nem küldhetők vagy fogadhatók új üzenetek, de böngészheti a gyorsítótárazott tartalmat

en: Loading conversations from device. If this takes a long time, please wake up your device and then click Refresh.
hu: Beszélgetések betöltése az eszközről. Ha ez sok időt vesz igénybe, ébressze fel az eszközt, és kattintson a Frissítésre.

en: Tip: If you plug in your device, it should not go into doze mode and should load quickly.
hu: Tipp: ha csatlakoztatja eszközét, az nem lép alvó módba, és gyorsabban betöltődik.

en: Refresh
hu: Frissítés

en: Choose recipient
hu: Címzett kiválasztása

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Search or start a conversation
hu: Beszélgetés keresése vagy indítása

en: Start new conversation
hu: Új beszélgetés

[ctx: Placeholder message text when no messages are found]
en: No Matches
hu: Nincs találat

[ctx: @info:placeholder]
en: No Conversations
hu: Nincsenek beszélgetések

en: Devices
hu: Eszközök

en: About
hu: Névjegy

en: About KDE
hu: A KDE névjegye

en: Audio clip
hu: Hangfelvétel

en: Failed to send
hu: Sikertelen küldés

en: Max message size limit exceeded.
hu: Maximális üzenetméret túllépve.

en: Send a message…
hu: Üzenet küldése…

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach an image or file
hu: Kép vagy fájl csatolása

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear attachments
hu: Mellékletek törlése

[ctx: @info:tooltip]
en: Send message
hu: Üzenet küldése
