kdeconnect-kde - en to id translation catalogue (24 entries)

en: Browse device
id: Telusuri peranti

en: Ring device
id: Deringkan peranti

en: Get a photo
id: Dapatkan foto

en: Send a file/URL
id: Kirim file/URL

en: SMS Messages...
id: Perpesanan SMS...

en: Run command
id: Jalankan perintah

en: Add commands
id: Tambahkan perintah

en: Launching
id: Menluncurkan

en: Launching daemon
id: Meluncurkan daemon

en: Waiting D-Bus
id: Menunggu D-Bus

en: Cannot connect to DBus
    KDE Connect will quit
id: Tidak bisa konek ke DBus
    KDE Connect akan berhenti

en: Cannot find kdeconnectd
id: Tidak bisa menemukan kdeconnectd

en: Loading modules
id: Memuat modul-modul

en: KDE Connect Indicator
id: Indikator KDE Connect

en: KDE Connect Indicator tool
id: Alat Indikator KDE Connect

en: Configure...
id: Konfigurasikan...

en: Pairing requests
id: Permintaan persandingan

en: Reject
id: Apkir

en: Quit
id: Berhenti

en: %1 device connected | %1 devices connected
id[0]: %1 peranti terkoneksi
id[1]: %1 peranti terkoneksi

en: No Battery
id: Tanpa Baterai

en: Battery: %1% (Charging)
id: Baterai: %1 (Mengecas)

en: Battery: %1%
id: Baterai: %1%

[ctx: The fallback text to display in case the remote device does not have a cellular connection]
en: No Cellular Connectivity
id: Tidak Ada Konektifitas Seluler
