kdeconnect-kde - en to id translation catalogue (29 entries)

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an image]
en: Picture
id: Gambar

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an arbitrary attachment, resulting in something like "pdf file"]
en: %1 file
id: %1 berkas

en: You: %1
id: Anda: %1

en: KDE Connect SMS
id: SMS KDE Connect

en: SMS Instant Messaging
id: Perpesanan Instan SMS

en: (C) 2018-2022, KDE Connect Team
id: (C) 2018-2022, Tim KDE Connect

en: Select a device
id: Pilih peranti

en: Send a message
id: Kirim sebuah pesan

en: message
id: perpesanan

en: Open with default
id: Buka dengan default

en: Copy Message
id: Salin Pesan

en: Copy Selection
id: Salin Seleksi

en: No devices available
id: Tidak ada peranti yang tersedia

en: No new messages can be sent or received, but you can browse cached content
id: Tidak ada pesan baru yang bisa dikirim atau diterima, tetapi kamu busa menelusuri konten yang ter-cache

en: Loading conversations from device. If this takes a long time, please wake up your device and then click Refresh.
id: Memuat obrolan dari peranti. Jika ini memakan waktu terlalu lama, silakan bangunkan peranti Anda dan kemudian klik Segarkan.

en: Tip: If you plug in your device, it should not go into doze mode and should load quickly.
id: Kiat: Jika Anda mengisi daya peranti, itu seharusnya tidak menuju ke mode tidur dan seharusnya memuat secara cepat.

en: Refresh
id: Segarkan

en: Choose recipient
id: Pilih penerima

en: Cancel
id: Batal

en: Search or start conversation...
id: Cari atau mulai obrolan baru...

en: New
id: Baru

en: Start new conversation
id: Mulai obrolan baru

[ctx: Placeholder message text when no messages are found]
en: No matches
id: Tidak ada yang cocok

en: Devices
id: Peranti

en: About
id: Tentang

en: Audio clip
id: Klip audio

en: Failed to send
id: Gagal mengirim

en: Max message size limit exceeded.
id: Maksimal batas ukuran pesan terlampaui.

en: Compose message
id: Ubah pesan
