kdeconnect-kde - en to is translation catalogue (36 entries)

en: Maintainer
is: Umsjónarmaður

en: URL to share
is: Slóð til að deila

en: Unpair
is: Afpara

en: Send Ping
is: Senda ping-beiðni

en: Plugin Settings
is: Stillingar tengiviðbótar

en: Multimedia control
is: Margmiðlunarstýring

en: Remote input
is: Fjartengt inntak

en: Presentation Remote
is: Kynningarfjarstýring

en: Lock
is: Læsa

en: Unlock
is: Aflæsa

en: Find Device
is: Finna tæki

en: Run command
is: Keyra skipun

en: Share File
is: Samnýta skrá

en: Volume control
is: Hljóðstyrkur

en: This device is not paired
is: Þetta tæki er ekki parað

en: Pair requested
is: Beðið um pörun

en: Accept
is: Samþykkja

en: Reject
is: Hafna

en: This device is not reachable
is: Þetta tæki er ekki aðgengilegt

en: Please choose a file
is: Veldu skrá

en: No devices found
is: Engin tæki fundust

en: Remembered
is: Geymt í minni

en: Available
is: Tiltækt

en: Connected
is: Tengt

en: Find devices...
is: Finna tæki...

en: Settings
is: Stillingar

en: Remote Control
is: Fjarstýring

en: Multimedia Controls
is: Margmiðlunarstýringar

en: No players available
is: Engir spilarar tiltækir

en: Enable Full-Screen
is: Virkja skjáfylli

en: Edit commands
is: Breyta skipunum

en: You can edit commands on the connected device
is: Þú getur breytt skipunum á tengda tækinu

en: No commands defined
is: Engar skipanir skilgreindar

[ctx: @title:window]
en: Settings
is: Stillingar

en: Device name
is: Heiti tækis

en: About KDE Connect
is: Um KDE Connect
