kdeconnect-kde - en to is translation catalogue (24 entries)

en: Browse device
is: Fletta í tæki

en: Ring device
is: Hringja í tæki

en: Get a photo
is: Sækja ljósmynd

en: Send a file/URL
is: Senda skrá/URL

en: SMS Messages...
is: SMS-skilaboð...

en: Run command
is: Keyra skipun

en: Add commands
is: Bæta við skipunum

en: Launching
is: Ræsing

en: Launching daemon
is: Ræsi vaktara (daemon)

en: Waiting D-Bus
is: Bíð eftir D-Bus

en: Cannot connect to DBus
    KDE Connect will quit
is: Get ekki tengst við DBus
    KDE Connect mun hætta

en: Cannot find kdeconnectd
is: Finn ekki kdeconnectd

en: Loading modules
is: Hleð inn einingum

en: KDE Connect Indicator
is: KDE Connect-vísir

en: KDE Connect Indicator tool
is: KDE Connect-vísir

en: Configure...
is: Grunnstilla...

en: Pairing requests
is: Pörunarbeiðnir

en: Reject
is: Hafna

en: Quit
is: Hætta

en: %1 device connected | %1 devices connected
is[0]: %1 tæki tengt
is[1]: %1 tæki tengd

en: No Battery
is: Engin rafhlaða

en: Battery: %1% (Charging)
is: Rafhlaða: %1% (í hleðslu)

en: Battery: %1%
is: Rafhlaða: %1%

[ctx: The fallback text to display in case the remote device does not have a cellular connection]
en: No Cellular Connectivity
is: Ekkert farsímamerki
