kdeconnect-kde - en to is translation catalogue (26 entries)

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an image]
en: Picture
is: Mynd

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is a video]
en: Video
is: Myndskeið

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an arbitrary attachment, resulting in something like "pdf file"]
en: %1 file
is: %1-skrá

en: You: %1
is: Þú: %1

en: SMS Instant Messaging
is: SMS-skilaboð

en: (C) 2018-2022, KDE Connect Team
is: (C) 2018-2022, KDE Connect þróunarteymið

en: Select a device
is: Veldu tæki

en: id
is: auðkenni

en: Send a message
is: Senda skilaboð

en: message
is: skilaboð

en: Open with default
is: Opna með sjálfgefnu

en: No devices available
is: Engin tæki tiltæk

en: No new messages can be sent or received, but you can browse cached content
is: Ekki er hægt að taka á móti eða senda nein ný skilaboð, en þú getur skoðað geymt efni.

en: Loading conversations from device. If this takes a long time, please wake up your device and then click Refresh.
is: Hleð inn samtölum úr tæki. Ef þetta tekur langan tíma ættirðu að vekja tækið og smella á Endurhlaða.

en: Tip: If you plug in your device, it should not go into doze mode and should load quickly.
is: Ábending: Ef þú tengir tækið þitt ætti það ekki að sofna og ætti að hlaðast fljótt.

en: Refresh
is: Endurhlaða

en: Choose recipient
is: Velja viðtakanda

en: Cancel
is: Hætta við

en: Search or start a conversation
is: Leita eða hefja samtal

en: Start new conversation
is: Hefja nýtt samtal

[ctx: Placeholder message text when no messages are found]
en: No matches
is: Engar samsvaranir

en: Devices
is: Tæki

en: About
is: Um hugbúnaðinn

en: Audio clip
is: Hljóðklippa

en: Failed to send
is: Mistókst að senda

en: Max message size limit exceeded.
is: Stærð skilaboða fer fram úr hámarki.
