kdeconnect-plugins - en to it translation catalogue (81 entries)

[ctx: device name: low battery]
en: %1: Low Battery
it: %1: livello basso batteria

en: Battery at %1%
it: Batteria al %1%

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ClipboardConfigUi)
en: Clipboard plugin
it: Estensione degli appunti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_1)
en: Automatic synchronization
it: Sincronizzazione automatica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_autoshare)
en: Automatically share the clipboard from this device
it: Condividi automaticamente gli appunti da questo dispositivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_password)
en: Including passwords (as marked by password managers)
it: Incluse le password (come contrassegnate dai gestori di password)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Discovery Utilities
it: Strumenti di rilevamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Sound to play:
it: Suono da riprodurre:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, soundFileRequester)
en: Select the sound to play
it: Seleziona il suono da riprodurre

en: Remote lock successful
it: Blocco remoto avvenuto

en: Remote lock failed
it: Blocco non riuscito

[ctx: @title Users select this to control the current media player when we can't detect a specific player name like VLC]
en: Current Player
it: Lettore attuale

[ctx: @action:button]
en: Reply
it: Rispondi

[ctx: @info:placeholder]
en: Reply to %1...
it: Rispondi a %1...

en: Send
it: Invia

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SendReplyDialog)
en: Dialog
it: Finestra

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PauseMusicConfigUi)
en: Pause music plugin
it: Estensione Sospendi musica

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Condition
it: Condizione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rad_ringing)
en: Pause as soon as phone rings
it: Sospendi non appena il telefono squilla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rad_talking)
en: Pause only while talking
it: Sospendi solo durante la conversazione

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Actions
it: Azioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_pause)
en: Pause media players
it: Sospendi i lettori multimediali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_mute)
en: Mute system sound
it: Silenzia il sistema sonoro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_resume)
en: Automatically resume media when call has finished
it: Riprendi automaticamente gli elementi multimediali al termine della chiamata

en: Schedule a shutdown
it: Pianifica uno spegnimento

en: Shutdown now
it: Spegni ora

en: Cancel last shutdown
it: Annulla l'ultimo spegnimento

en: Schedule a reboot
it: Pianifica un riavvio

en: Suspend
it: Sospendi

en: Lock Screen
it: Blocca schermo

en: Say Hello
it: Saluta

en: Shutdown
it: Spegni

en: Reboot
it: Riavvia

en: Maximum Brightness
it: Luminosità massima

en: Unlock Screen
it: Sblocca schermo

en: Close All Vaults
it: Chiudi tutte le casseforti

en: Forcefully Close All Vaults
it: Chiudi forzatamente tutte le casseforti

en: Sample commands
it: Comandi di esempio

en: Export
it: Esporta

en: Import
it: Importa

en: Name
it: Nome

en: Command
it: Comando

en: Export Commands
it: Esporta comandi

en: Import Commands
it: Importa comandi

en: Phone is connected
it: Il telefono è connesso

en: Blacklisted
it: Nella lista nera

en: Name of a notifying application.
it: Nome di un'applicazione di notifica.

en: Synchronize notifications of an application?
it: Vuoi sincronizzare le notifiche di un'applicazione?

en: Regular expression defining which notifications should not be sent.
    This pattern is applied to the summary and, if selected above, the body of notifications.
it: Espressione regolare che definisce quali notifiche non dovrebbero essere inviate.
    Questo modello è applicato al sommario e, se selezionato in precedenza, al corpo delle notifiche.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
it: Generale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, check_persistent)
en: Synchronize only notifications with a timeout value of 0?
it: Vuoi sincronizzare solo le notifiche con un valore di timeout pari a 0?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_persistent)
en: Persistent notifications only
it: Solo notifiche persistenti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, check_body)
en: Append the notification body to the summary when synchronizing notifications?
it: Vuoi aggiungere il corpo delle notifiche al sommario quando sincronizzi le notifiche?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_body)
en: Include body
it: Includi il corpo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, check_icons)
en: Synchronize icons of notifying applications if possible?
it: Vuoi sincronizzare, se possibile, le icone delle applicazioni che notificano?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_icons)
en: Synchronize icons
it: Sincronizza le icone

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, spin_urgency)
en: <html><head/><body><p>Minimum urgency level of the notifications</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Livello di urgenza minimo delle notifiche</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Synchronize only notifications with the given urgency level.
it: Sincronizza solo le notifiche con il livello di urgenza specificato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimum urgency level
it: Livello di urgenza minimo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Applications
it: Applicazioni

en: Failed to start sshfs
it: Avvio di sshfs non riuscito

en: sshfs process crashed
it: Il processo sshfs si è chiuso in modo inatteso

en: Unknown error in sshfs
it: Errore sconosciuto in sshfs

en: Error when accessing filesystem. sshfs finished with exit code %0
it: Errore durante l'accesso al filesystem. sshfs è stato terminato con codice di uscita %0

en: Failed to mount filesystem: device not responding
it: Montaggio del filesystem non riuscito: il dispositivo non risponde

en: Cannot handle SFTP protocol. Apologies for the inconvenience
it: Impossibile gestire il protocollo SFTP. Ci scusiamo per l'inconveniente

en: All files
it: Tutti i file

en: Camera pictures
it: Immagini della fotocamera

en: &percnt;1 in the path will be replaced with the specific device name.
it: &percnt;1 nel percorso sarà sostituito con il nome specifico del dispositivo.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ShareConfigUi)
en: Share plugin settings
it: Impostazioni estensione Condivisione

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Receiving
it: Ricezione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Save files in:
it: Salva i file in:

[ctx: @info Some piece of text was received from a connected device]
en: Shared text from %1 copied to clipboard
it: Testo condiviso da %1 copiato negli appunti

[ctx: @action:button Edit text with default text editor]
en: Open in Text Editor
it: Apri nell'editor di testo

[ctx: @action:button Open URL with default app]
en: Open Link
it: Apri collegamento

en: Could not share file
it: Impossibile condividere il file

en: %1 does not exist
it: %1 non esiste

en: unknown number
it: numero sconosciuto

en: Incoming call from %1
it: Chiamata in ingresso da %1

en: Missed call from %1
it: Chiamata persa da %1

en: Mute Call
it: Silenzia chiamata
