kdeconnect-kde - en to it translation catalogue (30 entries)

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an image]
en: Picture
it: Immagine

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an arbitrary attachment, resulting in something like "pdf file"]
en: %1 file
it: File %1

en: You: %1
it: Tu: %1

en: SMS Instant Messaging
it: Messaggistica istantanea SMS

en: (C) 2018-2022, KDE Connect Team
it: (C) 2018-2022, La squadra di KDE Connect

en: Select a device
it: Seleziona un dispositivo

en: id
it: ID

en: Send a message
it: Invia un messaggio

en: message
it: messaggio

en: Open with default
it: Apri con predefinita

en: No devices available
it: Nessun dispositivo disponibile

en: No new messages can be sent or received, but you can browse cached content
it: Non può essere inviato o ricevuto alcun messaggio, ma puoi sfogliare i contenuti in cache

en: Loading conversations from device. If this takes a long time, please wake up your device and then click Refresh.
it: Caricamento conversazioni dal dispositivo. Se l'operazione richiede molto tempo, riattiva il dispositivo e fai clic su Aggiorna.

en: Tip: If you plug in your device, it should not go into doze mode and should load quickly.
it: Suggerimento: se colleghi il dispositivo, non dovrebbe entrare in modalità Doze e dovrebbe caricarsi rapidamente.

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Choose recipient
it: Scegli destinatario

en: Cancel
it: Annulla

en: Search or start a conversation
it: Cerca o avvia una conversazione

en: Start new conversation
it: Avvia una nuova conversazione

[ctx: Placeholder message text when no messages are found]
en: No matches
it: Nessuna corrispondenza

en: Devices
it: Dispositivi

en: About
it: Informazioni

en: About KDE
it: Informazioni su KDE

en: Audio clip
it: Clip audio

en: Failed to send
it: Invio non riuscito

en: Max message size limit exceeded.
it: La dimensione massima del messaggio è stata superata.

en: Send a message…
it: Invia un messaggio…

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach an image or file
it: Allega un'immagine o un file

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear attachments
it: Cancella gli allegati

[ctx: @info:tooltip]
en: Send message
it: Invia il messaggio
