kdeconnect-kde - en to it translation catalogue (67 entries)

en: © 2015–2025 KDE Connect Team
it: © 2015–2025 la squadra di KDE Connect

[ctx: @info:shell]
en: Device id to open the app in
it: ID dispositivo per aprire l'applicazione

[ctx: @info:shell]
en: Configuration module to show, requires --device to be set.
it: Per visualizzare il modulo di configurazione, è necessario impostare --device.

[ctx: command line description]
en: Replace an existing instance
it: Sostituisci un'istanza esistente

en: URL to share
it: URL da condividere

en: Unpair
it: Disassocia

en: Send Ping
it: Invia ping

en: Plugin Settings
it: Impostazioni delle estensioni

[ctx: @title:group device page section header]
en: Actions
it: Azioni

[ctx: @title:group device page section header]
en: Controls
it: Controlli

[ctx: @title:group device page section header]
en: Information
it: Informazioni

en: Multimedia control
it: Controllo multimediale

en: Remote input
it: Impulso remoto

en: Run command
it: Esegui comando

en: Presentation Remote
it: Presentazione remota

en: Volume control
it: Controllo volume

en: SMS Messages
it: Messaggi SMS

en: Lock
it: Blocca

en: Unlock
it: Sblocca

en: Find Device
it: Trova dispositivo

en: Send Clipboard
it: Invia appunti

en: Share File
it: Condividi file

en: Browse this device
it: Sfoglia questo dispositivo

en: Stop virtual monitor session
it: Interrompi la sessione del monitor virtuale

en: Use device as an external monitor
it: Utilizza il dispositivo come monitor esterno

en: Address: %1 via %2
it: Indirizzo: %1 tramite %2

en: This device is not paired.
it: Questo dispositivo non è associato.

[ctx: Request pairing with a given device]
en: Pair
it: Associa

en: Pair requested
    Key:
it: Associazione richiesta
    Chiave:

en: Accept
it: Accetta

en: Reject
it: Rifiuta

en: This device is not reachable
it: Questo dispositivo non è raggiungibile

en: Please choose a file
it: Scegli un file

en: Devices
it: Dispositivi

[ctx: @action:button]
en: Refresh
it: Aggiorna

[ctx: @action:button accessible]
en: Refresh Devices
it: Aggiorna dispositivi

en: Remembered
it: Memorizzati

en: Available
it: Disponibili

en: Connected
it: Connessi

en: No devices found
it: Nessun dispositivo trovato

[ctx: @action:button]
en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings
it: Impostazioni

en: Remote Control
it: Controllo remoto

en: Press %1 or the left and right mouse buttons at the same time to unlock
it: Premi %1 o il tasto destro e sinistro del mouse contemporaneamente per sbloccare

[ctx: @action:button accessible]
en: Left Click
it: Clic sinistro

[ctx: @action:button accessible]
en: Middle Click
it: Clic centrale

[ctx: @action:button accessible]
en: Right Click
it: Clic destro

en: Multimedia Controls
it: Controlli multimediali

en: No players available
it: Nessun lettore disponibile

en: Configure plugin
it: Configura l'estensione

en: Enable Full-Screen
it: Abilita schermo intero

[ctx: @action:button accessible]
en: Previous Slide
it: Diapositiva precedente

[ctx: @action:button accessible]
en: Next Slide
it: Diapositiva successiva

en: Edit commands
it: Modifica comandi

en: You can edit commands on the connected device
it: Puoi modificare i comandi sul dispositivo connesso

en: No commands defined
it: Nessun comando definito

[ctx: @title:window]
en: Settings
it: Impostazioni

en: Device name
it: Nome dispositivo

[ctx: @title:group]
en: Backends
it: Motori

en: About KDE Connect
it: Informazioni su KDE Connect

en: About KDE
it: Informazioni su KDE

en: Close
it: Chiudi

[ctx: @title]
en: No Device Selected
it: Nessun dispositivo selezionato

[ctx: @info]
en: Make sure to install KDE Connect on your other devices.
it: Assicurati di installare KDE Connect sugli altri tuoi dispositivi.

[ctx: @title:context]
en: KDE Connect Android App
it: Applicazione KDE Connect per Android

[ctx: @title:context]
en: KDE Connect iOS App
it: Applicazione KDE Connect per iOS

en: If you are having problems, visit the <a href="https://userbase.kde.org/KDEConnect"><span style=" text-decoration: underline;">KDE Connect Community wiki</span></a> for help.
it: Se riscontri problemi, visita il <a href="https://userbase.kde.org/KDEConnect"><span style=" text-decoration: underline;">wiki della comunità di KDE Connect</span></a> per ricevere assistenza.
