kdeconnect-plugins - en to ja translation catalogue (69 entries)

[ctx: device name: low battery]
en: %1: Low Battery
ja: %1: バッテリー残量低下

en: Battery at %1%
ja: バッテリーは %1% です

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Discovery Utilities
ja: 探索ユーティリティ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Sound to play:
ja: 再生するサウンド:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, soundFileRequester)
en: Select the sound to play
ja: 再生するサウンドを選択

en: Remote lock successful
ja: リモートロック成功

en: Remote lock failed
ja: リモートロック失敗

[ctx: @info:placeholder]
en: Reply to %1...
ja: %1 に返信...

en: Reply
ja: 返信

en: Send
ja: 送信

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SendReplyDialog)
en: Dialog
ja: ダイアログ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PauseMusicConfigUi)
en: Pause music plugin
ja: 音楽一時停止プラグイン

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Condition
ja: 条件

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rad_ringing)
en: Pause as soon as phone rings
ja: 着信後すぐに一時停止

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rad_talking)
en: Pause only while talking
ja: 通話中のみ一時停止

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Actions
ja: アクション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_pause)
en: Pause media players
ja: メディアプレーヤーを一時停止

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_mute)
en: Mute system sound
ja: システム音をミュート

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_resume)
en: Automatically resume media when call has finished
ja: 通話終了後にメディアを自動的に再開する

en: Schedule a shutdown
ja: シャットダウンをスケジュール

en: Shutdown now
ja: 今すぐシャットダウン

en: Cancel last shutdown
ja: 最後のシャットダウンをキャンセル

en: Schedule a reboot
ja: 再起動をスケジュール

en: Suspend
ja: サスペンド

en: Lock Screen
ja: スクリーンをロック

en: Say Hello
ja: 挨拶する

en: Shutdown
ja: シャットダウン

en: Reboot
ja: 再起動

en: Maximum Brightness
ja: 輝度を最大にする

en: Unlock Screen
ja: スクリーンをロック解除

en: Close All Vaults
ja: すべての Vault を閉じる

en: Forcefully Close All Vaults
ja: 強制的にすべての Vault を閉じる

en: Sample commands
ja: サンプルコマンド

en: Name
ja: 名前

en: Command
ja: コマンド

en: Phone is connected
ja: スマートフォンが接続済み

en: Blacklisted
ja: ブラックリスト

en: Name of a notifying application.
ja: 通知中のアプリケーション名

en: Synchronize notifications of an application?
ja: アプリケーションの通知を同期しますか？

en: Regular expression defining which notifications should not be sent.
    This pattern is applied to the summary and, if selected above, the body of notifications.
ja: 正規表現で定義されている送信されるべきでない通知
    上記で選択した場合、このパターンは通知全体に要約され適用されます。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
ja: 一般

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, check_persistent)
en: Synchronize only notifications with a timeout value of 0?
ja: タイムアウトの値が0の通知のみを同期しますか？

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_persistent)
en: Persistent notifications only
ja: 永続的な通知のみ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, check_body)
en: Append the notification body to the summary when synchronizing notifications?
ja: 通知を同期する際に、通知本文をまとめて追加しますか？

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_body)
en: Include body
ja: 本文を含める

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, check_icons)
en: Synchronize icons of notifying applications if possible?
ja: 可能であれば、通知しているアプリケーションのアイコンを同期しますか？

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_icons)
en: Synchronize icons
ja: アイコンを同期

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, spin_urgency)
en: <html><head/><body><p>Minimum urgency level of the notifications</p></body></html>
ja: <html><head/><body><p>重要性の低い通知</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Synchronize only notifications with the given urgency level.
ja: 緊急性のある通知のみを同期する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimum urgency level
ja: 緊急性低

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Applications
ja: アプリケーション

en: Failed to start sshfs
ja: sshfs の開始に失敗

en: sshfs process crashed
ja: sshfs のプロセスがクラッシュしました

en: Unknown error in sshfs
ja: sshfs の不明なエラー

en: Error when accessing filesystem. sshfs finished with exit code %0
ja: ファイルシステムへのアクセス中にエラーが発生しました。sshfs が終了コード %0 で終了しました

en: Failed to mount filesystem: device not responding
ja: ファイルシステムのマウントに失敗: デバイスが応答していません

en: Cannot handle SFTP protocol. Apologies for the inconvenience
ja: SFTP プロトコルがハンドルできません

en: All files
ja: 全ファイル

en: Camera pictures
ja: カメラの画像

en: &percnt;1 in the path will be replaced with the specific device name.
ja: &percnt; 1つのパスは、特定のデバイス名に置換されます

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ShareConfigUi)
en: Share plugin settings
ja: プラグイン設定を共有する

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Receiving
ja: 受信中

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Save files in:
ja: ファイルの保存先:

en: Could not share file
ja: ファイル共有ができません

en: %1 does not exist
ja: %1は存在しません。

en: unknown number
ja: 不明な番号

en: Incoming call from %1
ja: %1からの着信

en: Missed call from %1
ja: %1からの不在着信

en: Mute Call
ja: 呼び出しをミュート
