kdeconnect-kde - en to lt translation catalogue (33 entries)

[ctx: Caption/title for attachment download/save window]
en: Download attachment
lt: Atsisiųsti priedą

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an image]
en: Picture
lt: Paveikslas

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is a video]
en: Video
lt: Vaizdo įrašas

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an arbitrary attachment, resulting in something like "pdf file"]
en: %1 file
lt: %1 failas

en: You: %1
lt: Jūs: %1

en: SMS Instant Messaging
lt: SMS tikralaikiai pokalbiai

en: © 2018–2025 KDE Connect Team
lt: © 2018–2025 KDE Connect komanda

en: Select a device
lt: Pasirinkite įrenginį

en: Send a message
lt: Siųsti žinutę

en: message
lt: žinutė

en: Open with default
lt: Atverti naudojant numatytąją

en: Download attachment…
lt: Atsisiųsti priedą…

en: No devices available
lt: Nėra jokių prieinamų įrenginių

en: No new messages can be sent or received, but you can browse cached content
lt: Negalite išsiųsti ar gauti naujų žinučių, tačiau galite naršyti turinį iš podėlio

en: Loading conversations from device. If this takes a long time, please wake up your device and then click Refresh.
lt: Įkeliami pokalbiai iš įrenginio. Jeigu tai ilgai užtrunka, pažadinkite savo įrenginį, o tuomet spustelėkite „Įkelti iš naujo“.

en: Tip: If you plug in your device, it should not go into doze mode and should load quickly.
lt: Patarimas: Jei prijungsite savo įrenginį, jis neturėtų pereiti į užsnūdimo veikseną ir turėtų būti greičiau įkeltas.

en: Refresh
lt: Įkelti iš naujo

en: Choose recipient
lt: Pasirinkite gavėją

en: Cancel
lt: Atsisakyti

en: Search or start a conversation
lt: Ieškoti ar pradėti pokalbį

en: Start new conversation
lt: Pradėti naują pokalbį

[ctx: Placeholder message text when no messages are found]
en: No Matches
lt: Nėra atitikmenų

[ctx: @info:placeholder]
en: No Conversations
lt: Nėra pokalbių

en: Devices
lt: Įrenginiai

en: About
lt: Apie

en: About KDE
lt: Apie KDE

en: Audio clip
lt: Garso iškarpa

en: Failed to send
lt: Nepavyko išsiųsti

en: Max message size limit exceeded.
lt: Viršytas didžiausias žinutės dydis.

en: Send a message…
lt: Siųsti žinutę…

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach an image or file
lt: Pridėti paveikslą ar failą

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear attachments
lt: Išvalyti priedus

[ctx: @info:tooltip]
en: Send message
lt: Siųsti žinutę
