kdeconnect-kde - en to lv translation catalogue (32 entries)

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an image]
en: Picture
lv: Attēls

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an arbitrary attachment, resulting in something like "pdf file"]
en: %1 file
lv: %1 datne

en: You: %1
lv: Jūs: %1

en: KDE Connect SMS
lv: „KDE Connect“ īsziņas

en: SMS Instant Messaging
lv: Īsziņu sūtīšana

en: © 2018–2025 KDE Connect Team
lv: © 2018—2025 „KDE Connect“ komanda

en: Select a device
lv: Izvēlieties ierīci

en: id
lv: ID

en: Send a message
lv: Nosūtīt ziņojumu

en: message
lv: ziņojums

en: Open with default
lv: Atvērt pēc noklusējuma

en: No devices available
lv: Nav pieejamu ierīču

en: No new messages can be sent or received, but you can browse cached content
lv: Nav saņemti vai nosūtīti jauni ziņojumi, tomēr varat pārlūkot kešatmiņā uzkrāto saturu

en: Loading conversations from device. If this takes a long time, please wake up your device and then click Refresh.
lv: Ielādē sarunas no ierīces. Ja tas notiek pārāk ilgi, uzmodiniet savu ierīci un spiediet „Atsvaidzināt“.

en: Tip: If you plug in your device, it should not go into doze mode and should load quickly.
lv: Padoms: Ja iespraužat savu ierīci, tai nevajadzētu ieiet miega režīmā un vajadzētu ātri ielādēties.

en: Refresh
lv: Atsvaidzināt

en: Choose recipient
lv: Izvēlēties saņēmēju

en: Cancel
lv: Atcelt

en: Search or start a conversation
lv: Meklēt vai uzsākt sarunu

en: Start new conversation
lv: Sākt jaunu sarunu

[ctx: Placeholder message text when no messages are found]
en: No Matches
lv: Nav atbilstību

[ctx: @info:placeholder]
en: No Conversations
lv: Nav sarunu

en: Devices
lv: Ierīces

en: About
lv: Par

en: About KDE
lv: Par KDE

en: Audio clip
lv: Audio klips

en: Failed to send
lv: Neizdevās nosūtīt

en: Max message size limit exceeded.
lv: Ir pārsniegts maksimālais ziņas izmērs.

en: Send a message…
lv: Nosūtīt ziņojumu…

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach an image or file
lv: Pievienot attēlu vai datni

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear attachments
lv: Notīrīt piesaistnes

[ctx: @info:tooltip]
en: Send message
lv: Nosūtīt ziņojumu
