kdeconnect-kde - en to nl translation catalogue (31 entries)

[ctx: Caption/title for attachment download/save window]
en: Download attachment
nl: Bijlage downloaden

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an image]
en: Picture
nl: Afbeelding

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an arbitrary attachment, resulting in something like "pdf file"]
en: %1 file
nl: %1 bestand

en: You: %1
nl: U: %1

en: © 2018–2025 KDE Connect Team
nl: © 2018-2025, team van KDE Connect

en: Select a device
nl: Een apparaat selecteren

en: Send a message
nl: Een bericht verzenden

en: message
nl: bericht

en: Open with default
nl: Met standaard openen

en: Download attachment…
nl: Bijlage downloaden…

en: No devices available
nl: Geen apparaten beschikbaar

en: No new messages can be sent or received, but you can browse cached content
nl: Geen nieuwe berichten kunnen verzonden of ontvangen worden, maar u kunt in de inhoud van de cache bladeren

en: Loading conversations from device. If this takes a long time, please wake up your device and then click Refresh.
nl: Conversaties van apparaat laden. Als dit lang duurt, maak uw apparaat actief en klik daarna op Vernieuwen.

en: Tip: If you plug in your device, it should not go into doze mode and should load quickly.
nl: Tip: als u uw apparaat inplugt, zou het niet in modus slapen moeten gaan en zou snel moeten laden.

en: Refresh
nl: Vernieuwen

en: Choose recipient
nl: Ontvanger kiezen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Search or start a conversation
nl: Zoeken of een conversatie beginnen

en: Start new conversation
nl: Nieuwe conversatie beginnen

[ctx: Placeholder message text when no messages are found]
en: No Matches
nl: Geen overeenkomsten

[ctx: @info:placeholder]
en: No Conversations
nl: Geen conversaties

en: Devices
nl: Apparaten

en: About
nl: Info over

en: About KDE
nl: Over KDE

en: Audio clip
nl: Audioclip

en: Failed to send
nl: Verzenden is mislukt

en: Max message size limit exceeded.
nl: Limiet voor maximale grootte van bericht overschreden.

en: Send a message…
nl: Een bericht verzenden…

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach an image or file
nl: Een afbeelding of bestand bijvoegen

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear attachments
nl: Bijlagen wissen

[ctx: @info:tooltip]
en: Send message
nl: Bericht verzenden
