kdeconnect-kde - en to pt translation catalogue (29 entries)

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an image]
en: Picture
pt: Imagem

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is a video]
en: Video
pt: Vídeo

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an arbitrary attachment, resulting in something like "pdf file"]
en: %1 file
pt: ficheiro %1

en: You: %1
pt: Você: %1

en: SMS Instant Messaging
pt: Mensagens Instantâneas de SMS

en: (C) 2018-2022, KDE Connect Team
pt: (C) 2018-2022, Equipa do KDE Connect

en: Select a device
pt: Seleccione um dispositivo

en: Send a message
pt: Enviar uma mensagem

en: message
pt: mensagem

en: Open with default
pt: Abrir com o predefinido

en: Copy Message
pt: Mensagem da Cópia

en: Copy Selection
pt: Copiar a Selecção

en: No devices available
pt: Não estão disponíveis dispositivos

en: No new messages can be sent or received, but you can browse cached content
pt: Não poderá enviar ou receber mensagens novas, mas poderá navegar no conteúdo em 'cache'

en: Loading conversations from device. If this takes a long time, please wake up your device and then click Refresh.
pt: A carregar as conversas do dispositivo. Se isto demorar bastante tempo, por favor reactive o seu dispositivo e depois carregue em Actualizar.

en: Tip: If you plug in your device, it should not go into doze mode and should load quickly.
pt: Dica: Se ligar o seu dispositivo, não deverá entrar no modo de economia e deverá carregar rapidamente.

en: Refresh
pt: Actualizar

en: Choose recipient
pt: Escolher o destinatário

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Search or start conversation...
pt: Procurar ou iniciar a conversa...

en: New
pt: Nova

en: Start new conversation
pt: Iniciar uma nova conversa

[ctx: Placeholder message text when no messages are found]
en: No matches
pt: Sem correspondências

en: Devices
pt: Dispositivos

en: About
pt: Acerca

en: Audio clip
pt: 'Clip' de áudio

en: Failed to send
pt: Não foi possível enviar

en: Max message size limit exceeded.
pt: Atingiu-se o tamanho máximo da mensagem.

en: Compose message
pt: Compor a mensagem
