kdeconnect-kde - en to pt_BR translation catalogue (30 entries)

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an image]
en: Picture
pt_BR: Imagem

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is a video]
en: Video
pt_BR: Vídeo

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an arbitrary attachment, resulting in something like "pdf file"]
en: %1 file
pt_BR: arquivo %1

en: You: %1
pt_BR: Você: %1

en: SMS Instant Messaging
pt_BR: Mensagens instantâneas de SMS

en: (C) 2018-2022, KDE Connect Team
pt_BR: (C) 2018-2022, Equipe do KDE Connect

en: Select a device
pt_BR: Selecione um dispositivo

en: id
pt_BR: ID

en: Send a message
pt_BR: Enviar uma mensagem

en: message
pt_BR: mensagem

en: Open with default
pt_BR: Abrir com o padrão

en: Copy Message
pt_BR: Copiar mensagem

en: Copy Selection
pt_BR: Copiar seleção

en: No devices available
pt_BR: Nenhum dispositivo disponível

en: No new messages can be sent or received, but you can browse cached content
pt_BR: Nenhuma nova mensagem poderá ser enviada ou recebida, mas você poderá navegar pelo conteúdo em cache

en: Loading conversations from device. If this takes a long time, please wake up your device and then click Refresh.
pt_BR: Carregando conversas do dispositivo. Isto pode levar algum tempo, acorde seu dispositivo e clique em Atualizar.

en: Tip: If you plug in your device, it should not go into doze mode and should load quickly.
pt_BR: Dica: Se você conectar seu dispositivo, ele não deverá entrar no modo de descanso e deverá carregar rapidamente.

en: Refresh
pt_BR: Atualizar

en: Choose recipient
pt_BR: Escolher destinatário

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Search or start conversation...
pt_BR: Pesquisar ou iniciar conversa...

en: New
pt_BR: Novo

en: Start new conversation
pt_BR: Iniciar nova conversa

[ctx: Placeholder message text when no messages are found]
en: No matches
pt_BR: Nenhuma ocorrência

en: Devices
pt_BR: Dispositivos

en: About
pt_BR: Sobre

en: Audio clip
pt_BR: Clipe de áudio

en: Failed to send
pt_BR: Falha ao enviar

en: Max message size limit exceeded.
pt_BR: O tamanho máximo da mensagem excedeu o limite

en: Compose message
pt_BR: Escrever mensagem
