kdeconnect-kde - en to ro translation catalogue (69 entries)

[ctx: device name: low battery]
en: %1: Low Battery
ro: %1: Acumulator scăzut

en: Battery at %1%
ro: Acumulator la %1%

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Discovery Utilities
ro: Utilitare de descoperire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Sound to play:
ro: Sunet de redat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, soundFileRequester)
en: Select the sound to play
ro: Alegeți sunetul de redat

en: Remote lock successful
ro: Blocare distantă reușită

en: Remote lock failed
ro: Blocarea distantă a eșuat

[ctx: @action:button]
en: Reply
ro: Răspunde

[ctx: @info:placeholder]
en: Reply to %1...
ro: Răspuns pentru %1...

en: Reply
ro: Răspuns

en: Send
ro: Trimite

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PauseMusicConfigUi)
en: Pause music plugin
ro: Extensie de întrerupere a muzicii

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Condition
ro: Condiție

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rad_ringing)
en: Pause as soon as phone rings
ro: Întrerupe de îndată ce sună telefonul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rad_talking)
en: Pause only while talking
ro: Întrerupe numai pe durata apelului

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Actions
ro: Acțiuni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_pause)
en: Pause media players
ro: Întrerupe redarea multimedia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_mute)
en: Mute system sound
ro: Muțește sunetul sistemului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_resume)
en: Automatically resume media when call has finished
ro: Reia automat redarea multimedia la finalul apelului

en: Schedule a shutdown
ro: Planifică o oprire

en: Shutdown now
ro: Oprește acum

en: Cancel last shutdown
ro: Anulează ultima oprire

en: Schedule a reboot
ro: Planifică o repornire

en: Suspend
ro: Suspendă

en: Lock Screen
ro: Blochează ecranul

en: Say Hello
ro: Spune „Salut”

en: Shutdown
ro: Oprește

en: Reboot
ro: Repornește

en: Maximum Brightness
ro: Luminozitate maximă

en: Unlock Screen
ro: Deblochează ecranul

en: Close All Vaults
ro: Închide toate bolțile

en: Forcefully Close All Vaults
ro: Închide forțat toate bolțile

en: Sample commands
ro: Comenzi pentru exemplu

en: Name
ro: Denumire

en: Command
ro: Comandă

en: Phone is connected
ro: Telefonul e conectat

en: Blacklisted
ro: În lista neagră

en: Name of a notifying application.
ro: Denumirea aplicației ce notifică.

en: Synchronize notifications of an application?
ro: Sincronizați notificările unei aplicații?

en: Regular expression defining which notifications should not be sent.
    This pattern is applied to the summary and, if selected above, the body of notifications.
ro: Expresie regulată ce definește notificările ce nu trebuiesc trimise.
    Acest model se aplică sumarului și, dacă e ales mai sus, corpului notificărilor.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
ro: Generale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, check_persistent)
en: Synchronize only notifications with a timeout value of 0?
ro: Să se sincronizeze numai notificările cu valoarea expirării 0?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_persistent)
en: Persistent notifications only
ro: Numai notificări persistente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, check_body)
en: Append the notification body to the summary when synchronizing notifications?
ro: Să se adauge corpul notificării la sumar când se sincronizează notificările?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_body)
en: Include body
ro: Include corpul

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, check_icons)
en: Synchronize icons of notifying applications if possible?
ro: Să se sincronizeze pictogramele aplicațiilor ce notifică dacă e posibil?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_icons)
en: Synchronize icons
ro: Sincronizează pictogramele

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, spin_urgency)
en: <html><head/><body><p>Minimum urgency level of the notifications</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Nivelul minim de urgență al notificărilor</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Synchronize only notifications with the given urgency level.
ro: Sincronizează numai notificările cu nivelul dat de urgență.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimum urgency level
ro: Nivel minim de urgență

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Applications
ro: Aplicații

en: Failed to start sshfs
ro: Pornirea sshfs a eșuat

en: sshfs process crashed
ro: Procesul sshfs a eșuat

en: Unknown error in sshfs
ro: Eroare necunoscută în sshfs

en: Error when accessing filesystem. sshfs finished with exit code %0
ro: Eroare la accesarea sistemului de fișiere. sshfs s-a terminat cu codul de ieșire %0

en: Failed to mount filesystem: device not responding
ro: Eroare la montarea sistemului de fișiere: dispozitivul nu răspunde

en: Cannot handle SFTP protocol. Apologies for the inconvenience
ro: Protocolul SFTP nu e susținut. Ne cerem scuze pentru inconveniență

en: All files
ro: Toate fișierele

en: Camera pictures
ro: Fotografii

en: &percnt;1 in the path will be replaced with the specific device name.
ro: &percnt;1 în cale se va înlocui cu denumirea dispozitivului specific.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ShareConfigUi)
en: Share plugin settings
ro: Configurările extensiei de partajare

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Receiving
ro: Primire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Save files in:
ro: Salvează fișierele în:

en: Could not share file
ro: Fișierul nu a putut fi partajat

en: %1 does not exist
ro: %1 nu există

en: unknown number
ro: număr necunoscut

en: Incoming call from %1
ro: Apel de intrare de la %1

en: Missed call from %1
ro: Apel pierdut de la %1

en: Mute Call
ro: Muțește apelul
