kdeconnect-kde - en to ro translation catalogue (29 entries)

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an image]
en: Picture
ro: Fotografie

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an arbitrary attachment, resulting in something like "pdf file"]
en: %1 file
ro: Fișier %1

en: You: %1
ro: Tu: %1

en: KDE Connect SMS
ro: SMS KDE Connect

en: SMS Instant Messaging
ro: Mesagerie instantanee SMS

en: (C) 2018-2022, KDE Connect Team
ro: (C) 2018-2022, Echipa KDE Connect

en: Select a device
ro: Alegeți un dispozitiv

en: Send a message
ro: Trimite mesaj

en: message
ro: mesaj

en: Open with default
ro: Deschide cu implicit

en: Copy Message
ro: Copiază mesaj

en: Copy Selection
ro: Copiază selecția

en: No devices available
ro: Niciun dispozitiv disponibil

en: No new messages can be sent or received, but you can browse cached content
ro: Nu se pot trimite sau primi mesaje noi, dar puteți răsfoi conținutul prestocat

en: Loading conversations from device. If this takes a long time, please wake up your device and then click Refresh.
ro: Se încarcă conversațiile de pe dispozitiv. Dacă durează prea mult, treziți dispozitivul și apăsați pe Reîmprospătează.

en: Tip: If you plug in your device, it should not go into doze mode and should load quickly.
ro: Sfat: Dacă conectați dispozitivul la încărcător, acesta nu ar trebui să intre în regim de ațipire și ar conversațiile trebui să se încarce rapid.

en: Refresh
ro: Reîmprospătează

en: Choose recipient
ro: Alege destinatarul

en: Cancel
ro: Renunță

en: Search or start conversation...
ro: Caută sau începe conversație…

en: New
ro: Nouă

en: Start new conversation
ro: Începe conversație nouă

[ctx: Placeholder message text when no messages are found]
en: No matches
ro: Nicio potrivire

en: Devices
ro: Dispozitive

en: About
ro: Despre

en: Audio clip
ro: Clip audio

en: Failed to send
ro: Trimiterea a eșuat

en: Max message size limit exceeded.
ro: Limita maximă de dimensiune a mesajului a fost depășită.

en: Compose message
ro: Compune mesaj
