kdeconnect-kde - en to ru translation catalogue (29 entries)

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an image]
en: Picture
ru: Изображение

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is a video]
en: Video
ru: Видео

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an arbitrary attachment, resulting in something like "pdf file"]
en: %1 file
ru: файл %1

en: You: %1
ru: Вы: %1

en: SMS Instant Messaging
ru: Обмен сообщениями SMS

en: (C) 2018-2022, KDE Connect Team
ru: © Команда KDE Connect, 2018–2022

en: Select a device
ru: Выберите устройство

en: id
ru: Идентификатор

en: Send a message
ru: Отправить сообщение

en: message
ru: сообщение

en: Open with default
ru: Открыть в приложении по умолчанию

en: Copy Message
ru: Копировать сообщение

en: Copy Selection
ru: Копировать выделение

en: No devices available
ru: Нет доступных устройств

en: No new messages can be sent or received, but you can browse cached content
ru: Отсылка или получение новых сообщений невозможна, но можно просматривать содержимое кеша

en: Loading conversations from device. If this takes a long time, please wake up your device and then click Refresh.
ru: Выполнятся загрузка данных с устройства. Если этот процесс будет выполняться продолжительное время, нажмите кнопку «Обновить» на устройстве.

en: Tip: If you plug in your device, it should not go into doze mode and should load quickly.
ru: Подсказка: устройство, подключённое по кабелю, не должно переходить в режим энергосбережения и получение данных будет выполнено быстро.

en: Refresh
ru: Обновить

en: Choose recipient
ru: Выберите получателя

en: Cancel
ru: Отмена

en: Search or start a conversation
ru: Найти или начать разговор…

en: Start new conversation
ru: Начать новый разговор

[ctx: Placeholder message text when no messages are found]
en: No matches
ru: Нет соответствий

en: Devices
ru: Устройства

en: About
ru: О программе

en: Audio clip
ru: Аудиоклип

en: Failed to send
ru: Не удалось отправить

en: Max message size limit exceeded.
ru: Превышен максимальный размер сообщения.

en: Compose message
ru: Написать сообщение
