kdeconnect-kde - en to sl translation catalogue (32 entries)

[ctx: Caption/title for attachment download/save window]
en: Download attachment
sl: Prenesi prilogo

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an image]
en: Picture
sl: Slika

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an arbitrary attachment, resulting in something like "pdf file"]
en: %1 file
sl: %1 datoteka

en: You: %1
sl: Vi: %1

en: SMS Instant Messaging
sl: SMS neposredno sporočanje

en: © 2018–2025 KDE Connect Team
sl: © 2018-2025, Ekipa KDE Connect

en: Select a device
sl: Izberi napravo

en: Send a message
sl: Pošlji sporočilo

en: message
sl: sporočilo

en: Open with default
sl: Odpri s privzetimi nastavitvami

en: Download attachment…
sl: Prenesi prilogo…

en: No devices available
sl: Ni na voljo nobene naprave

en: No new messages can be sent or received, but you can browse cached content
sl: Nobenih novih sporočil ni mogoče poslati ali prejeti, lahko pa brskate po vsebini predpomnilnika

en: Loading conversations from device. If this takes a long time, please wake up your device and then click Refresh.
sl: Nalaganje pogovorov iz naprave. Če to traja (pre)dolgo, zbudite vašo napravo in kliknite Osveži.

en: Tip: If you plug in your device, it should not go into doze mode and should load quickly.
sl: Namig: Če priključite vašo napravo, se ne bi smela uspavati in bi morala hitro naložiti.

en: Refresh
sl: Osveži

en: Choose recipient
sl: Izberi prejemnika

en: Cancel
sl: Prekliči

en: Search or start a conversation
sl: Poišči ali začni pogovor

en: Start new conversation
sl: Začni nov pogovor

[ctx: Placeholder message text when no messages are found]
en: No Matches
sl: Ni zadetkov

[ctx: @info:placeholder]
en: No Conversations
sl: Ni pogovorov

en: Devices
sl: Naprave

en: About
sl: O programu

en: About KDE
sl: O KDE

en: Audio clip
sl: Zvočni posnetek

en: Failed to send
sl: Pošiljanje ni uspelo

en: Max message size limit exceeded.
sl: Maksimalna velikost sporočila presežena.

en: Send a message…
sl: Pošlji sporočilo…

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach an image or file
sl: Priloži sliko ali datoteko

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear attachments
sl: Počisti priloge

[ctx: @info:tooltip]
en: Send message
sl: Pošlji sporočilo
