kdeconnect-plugins - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (43 entries)

[ctx: device name: low battery]
en: %1: Low Battery
sr@ijekavianlatin: %1: baterija na izmaku

en: Battery at %1%
sr@ijekavianlatin: baterija na %1%

en: KDE Connect
sr@ijekavianlatin: KDE‑konekcija

en: Use your phone as a touchpad and keyboard
sr@ijekavianlatin: Koristite telefon kao dodirnik i tastaturu

en: Reply
sr@ijekavianlatin: Odgovori

en: Send
sr@ijekavianlatin: Pošalji

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SendReplyDialog)
en: Dialog
sr@ijekavianlatin: Dijalog

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PauseMusicConfigUi)
en: Pause music plugin
sr@ijekavianlatin: Priključak pauziranja muzike

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Condition
sr@ijekavianlatin: Uslov

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rad_ringing)
en: Pause as soon as phone rings
sr@ijekavianlatin: pauziraj čim telefon zazvoni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rad_talking)
en: Pause only while talking
sr@ijekavianlatin: pauziraj samo kad se javim

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Actions
sr@ijekavianlatin: Radnje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_pause)
en: Pause media players
sr@ijekavianlatin: Pauziraj medija plejere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_mute)
en: Mute system sound
sr@ijekavianlatin: Utišaj zvukove sistema

en: Name
sr@ijekavianlatin: Naziv

en: Command
sr@ijekavianlatin: Naredba

en: Blacklisted
sr@ijekavianlatin: Na crnoj listi

en: Name of a notifying application.
sr@ijekavianlatin: Naziv obaveštavajućeg programa.

en: Synchronize notifications of an application?
sr@ijekavianlatin: Sinhronizovati obaveštenja programa?

en: Regular expression defining which notifications should not be sent.
    This pattern is applied to the summary and, if selected above, the body of notifications.
sr@ijekavianlatin: Regularnim izrazom određuje se koja obaveštenja se ne šalju.
    Ovaj obrazac se primenjuje nad sažetkom i, ako je označeno iznad, sadržajem obaveštenja.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, check_persistent)
en: Synchronize only notifications with a timeout value of 0?
sr@ijekavianlatin: Sinhronizovati samo obaveštenja kojima je vreme isteka 0?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_persistent)
en: Persistent notifications only
sr@ijekavianlatin: Samo stalna obaveštenja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, check_body)
en: Append the notification body to the summary when synchronizing notifications?
sr@ijekavianlatin: Priključiti sadržaj sažetku obaveštenja, prilikom sinhronizacije?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_body)
en: Include body
sr@ijekavianlatin: Uključi sadržaj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, check_icons)
en: Synchronize icons of notifying applications if possible?
sr@ijekavianlatin: Sinhronizovati, ako je moguće, i ikonicu programa?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_icons)
en: Synchronize icons
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj ikonice

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, spin_urgency)
en: <html><head/><body><p>Minimum urgency level of the notifications</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><head/><body><p>Minimum nivoa hitnosti obaveštenja</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Synchronize only notifications with the given urgency level.
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuje samo obaveštenja sa određenim nivoom hitnosti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimum urgency level
sr@ijekavianlatin: Minimum nivoa hitnosti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Applications
sr@ijekavianlatin: Programi

en: Failed to start sshfs
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem sshfs

en: Failed to mount filesystem: device not responding
sr@ijekavianlatin: Neuspelo montiranje fajl sistema: uređaj ne odgovara

en: All files
sr@ijekavianlatin: svi fajlovi

en: Camera pictures
sr@ijekavianlatin: Slike sa kamere

en: &percnt;1 in the path will be replaced with the specific device name.
sr@ijekavianlatin: &percnt;1 u putanji biće zamenjeno sa nazivom uređaja.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ShareConfigUi)
en: Share plugin settings
sr@ijekavianlatin: Postavke priključka deljenja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Receiving
sr@ijekavianlatin: Primanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Save files in:
sr@ijekavianlatin: Upisuj fajlove u:

en: unknown number
sr@ijekavianlatin: nepoznat broj

en: Incoming call from %1
sr@ijekavianlatin: Dolazni poziv: %1

en: Missed call from %1
sr@ijekavianlatin: Propušten poziv: %1

en: Mute Call
sr@ijekavianlatin: Utišaj poziv
