kdeconnect-cli - en to sr@latin translation catalogue (40 entries)

en: KDE Connect CLI tool
sr@latin: KDE‑konekcijina alatka komandne linije

en: (C) 2015 Aleix Pol Gonzalez
sr@latin: © 2015 Aleks Pol Gonzalez

en: Aleix Pol Gonzalez
sr@latin: Aleks Pol Gonzalez

en: Albert Vaca Cintora
sr@latin: Albert Vaka Sintora

en: List all devices
sr@latin: prikazuje sve uređaje

en: List available (paired and reachable) devices
sr@latin: prikazuje dostupne (uparene i povezive) uređaje

en: Make --list-devices or --list-available print only the devices id, to ease scripting
sr@latin: omogućava da --list-devices ili --list-available prikazuju samo ID uređaja, što olakšava skriptovanje

en: Search for devices in the network and re-establish connections
sr@latin: traži uređaje na mreži i ponovo uspostavlja veze

en: Request pairing to a said device
sr@latin: zahteva uparivanje sa navedenim uređajem

en: Find the said device by ringing it.
sr@latin: nalazi navedeni uređaj zvonjavom

en: Stop pairing to a said device
sr@latin: zaustavlja uparivanje sa navedenim uređajem

en: Sends a ping to said device
sr@latin: šalje ping navedenom uređaju

en: Same as ping but you can set the message to display
sr@latin: isto kao ping ali može da pošalje proizvoljnu poruku

en: message
sr@latin: poruka

en: Share a file to a said device
sr@latin: deli fajl sa navedenim uređajem

en: Display the notifications on a said device
sr@latin: prikazuje obaveštenja na navedenom uređaju

en: Lock the specified device
sr@latin: zaključava navedeni uređaj

en: Sends an SMS. Requires destination
sr@latin: šalje SMS, zahteva odredišni broj

en: Phone number to send the message
sr@latin: broj telefona na koji se šalje poruka

en: phone number
sr@latin: broj telefona

en: Device ID
sr@latin: ID uređaja

en: Device Name
sr@latin: naziv uređaja

en: Get encryption info about said device
sr@latin: dobavlja podatke o šifrovanju za navedeni uređaj

en: Lists remote commands and their ids
sr@latin: izlistava udaljene naredbe i njihove ID‑ove

en: Executes a remote command by id
sr@latin: izvršava udaljenu naredbu po ID‑u

en: Sends keys to a said device
sr@latin: šalje ključeve navedenom uređaju

en: Display this device's id and exit
sr@latin: prikazuje ID ovog uređaja i izlazi

en: (paired and reachable)
sr@latin: (uparen i dostupan)

en: (reachable)
sr@latin: (dostupan)

en: (paired)
sr@latin: (uparen)

en: 1 device found | %1 devices found
sr@latin[0]: pronađen %1 uređaj
sr@latin[1]: pronađena %1 uređaja
sr@latin[2]: pronađeno %1 uređaja
sr@latin[3]: pronađen jedan uređaj

en: No devices found
sr@latin: nije nađen nijedan uređaj

en: waiting for device...
sr@latin: čekam na uređaj...

en: Device not found
sr@latin: uređaj nije pronađen

en: Already paired
sr@latin: već uparen

en: Pair requested
sr@latin: uparivanje je traženo

en: Already not paired
sr@latin: već je neuparen

en: Unpaired
sr@latin: rasparen

en: error: should specify the SMS's recipient by passing --destination <phone number>
sr@latin: greška: morate navesti primaoca navodeći --destination <broj telefona>

en: Nothing to be done
sr@latin: nema šta da se uradi
