kdeconnect-kde - en to sv translation catalogue (64 entries)

en: KDE Connect
sv: KDE-anslut

en: © 2015–2025 KDE Connect Team
sv: © 2015-2025, KDE-anslutgruppen

[ctx: @info:shell]
en: Device id to open the app in
sv: Apparatidentifierare att öppna programmet i

[ctx: @info:shell]
en: Configuration module to show, requires --device to be set.
sv: Inställningsmodul att visa, kräver att --device anges.

[ctx: command line description]
en: Replace an existing instance
sv: Ersätt en befintlig instans

en: URL to share
sv: Webbadress att dela

en: Unpair
sv: Ta bort parkoppling

en: Send Ping
sv: Skicka ping

en: Plugin Settings
sv: Insticksprograminställningar

[ctx: @title:group device page section header]
en: Actions
sv: Åtgärder

[ctx: @title:group device page section header]
en: Controls
sv: Kontroller

en: Multimedia control
sv: Multimediakontroll

en: Remote input
sv: Fjärrinmatning

en: Run command
sv: Kör kommando

en: Presentation Remote
sv: Fjärrpresentation

en: Volume control
sv: Volymkontroll

en: Lock
sv: Lås

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Find Device
sv: Hitta apparat

en: Send Clipboard
sv: Skicka klippbord

en: Share File
sv: Dela fil

en: Browse this device
sv: Bläddra på apparaten

en: Stop virtual monitor session
sv: Stoppa virtuell bildskärmssession

en: Use device as an external monitor
sv: Använd enhet som en extern monitor

en: This device is not paired.
sv: Apparaten är inte parkopplad.

[ctx: Request pairing with a given device]
en: Pair
sv: Parkoppla

en: Pair requested
    Key:
sv: Parkoppling begärd
    Nyckel:

en: Accept
sv: Acceptera

en: Reject
sv: Neka

en: This device is not reachable
sv: Apparaten går inte att nå

en: Please choose a file
sv: Välj en fil

en: Devices
sv: Apparater

[ctx: @action:button]
en: Refresh
sv: Uppdatera

[ctx: @action:button accessible]
en: Refresh Devices
sv: Uppdatera apparater

en: Remembered
sv: Ihågkommen

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Connected
sv: Ansluten

en: No devices found
sv: Inga apparater hittades

en: Settings
sv: Inställningar

en: Remote Control
sv: Fjärrkontroll

en: Press %1 or the left and right mouse buttons at the same time to unlock
sv: Tryck på %1 eller vänster och höger musknappar samtidigt för att låsa upp

[ctx: @action:button accessible]
en: Left Click
sv: Vänsterklick

[ctx: @action:button accessible]
en: Middle Click
sv: Mittenklick

[ctx: @action:button accessible]
en: Right Click
sv: Högerklick

en: Multimedia Controls
sv: Multimediakontroller

en: No players available
sv: Inga spelare tillgängliga

en: Configure plugin
sv: Anpassa insticksprogram

en: Enable Full-Screen
sv: Aktivera fullskärmsläge

en: Edit commands
sv: Redigera kommandon

en: You can edit commands on the connected device
sv: Du kan redigera kommandon på den anslutna apparaten

en: No commands defined
sv: Inga kommandon definierade

[ctx: @title:window]
en: Settings
sv: Inställningar

en: Device name
sv: Apparatnamn

[ctx: @title:group]
en: Backends
sv: Gränssnitt

[ctx: @info KDE Connect provider name]
en: Bluetooth
sv: Blåtand

[ctx: @info KDE Connect provider name]
en: Loopback
sv: Slingkrets

[ctx: @info KDE Connect provider name]
en: Network
sv: Nätverk

en: About KDE Connect
sv: Om KDE-anslut

en: About KDE
sv: Om KDE

[ctx: @title]
en: No Device Selected
sv: Ingen apparat vald

[ctx: @info]
en: Make sure to install KDE Connect on your other devices.
sv: Se till att installera KDE-anslut på dina andra apparater.

[ctx: @title:context]
en: KDE Connect Android App
sv: KDE-anslut Android-applikation

[ctx: @title:context]
en: KDE Connect iOS App
sv: KDE-anslut IOS-applikation

en: If you are having problems, visit the <a href="https://userbase.kde.org/KDEConnect"><span style=" text-decoration: underline;">KDE Connect Community wiki</span></a> for help.
sv: Om du har problem, besök <a href="https://userbase.kde.org/KDEConnect"><span style=" text-decoration: underline;">gemenskapens wiki för KDE-anslut</span></a> för hjälp.
