kdeconnect-cli - en to tr translation catalogue (52 entries)

en: KDE Connect CLI tool
tr: KDE Bağlan CLI aracı

en: List all devices
tr: Tüm aygıtları listele

en: List available (paired and reachable) devices
tr: Kullanılabilir (eşlenmiş veya ulaşılabilir) aygıtları listele

en: Make --list-devices or --list-available print only the devices id, to ease scripting
tr: --list-devices veya --list-available kullanmak, yalnızca aygıt kimliğini basarak betik yazmayı kolaylaştırır

en: Make --list-devices or --list-available print only the devices name, to ease scripting
tr: --list-devices veya --list-available kullanmak, yalnızca aygıt adını basarak betik yazmayı kolaylaştırır

en: Make --list-devices or --list-available print only the devices id and name, to ease scripting
tr: --list-devices veya --list-available kullanmak, yalnızca aygıt kimliği ve adını basarak betik yazmayı kolaylaştırır

en: Search for devices in the network and re-establish connections
tr: Ağdaki aygıtları ara ve bağlantılarını yeniden kur

en: Request pairing to a said device
tr: Belirtilen aygıt ile eşleşme isteğinde bulun

en: Find the said device by ringing it.
tr: Belirtilen aygıtı çaldırarak bul.

en: Stop pairing to a said device
tr: Belirtilen aygıt ile eşleşmeyi durdur

en: Sends a ping to said device
tr: Belirtilen aygıta ping gönder

en: Same as ping but you can set the message to display
tr: Ping ile benzer, ancak gösterilecek iletiyi seçebilirsiniz

en: message
tr: ileti

en: Sends the current clipboard to said device
tr: Belirtilen aygıta geçerli panoyu gönderir

en: Share a file/URL to a said device
tr: Söz konusu aygıtla bir dosya/URL paylaş

en: Share text to a said device
tr: Metni söz konusu aygıtla paylaş

en: Display the notifications on a said device
tr: Belirtilen aygıtta bildirim göster

en: Lock the specified device
tr: Belirtilen aygıtı kilitle

en: Unlock the specified device
tr: Belirtilen aygıtın kilidini aç

en: Sends an SMS. Requires destination
tr: SMS gönderir. Hedef gereklidir

en: Phone number to send the message
tr: İleti gönderilecek olan telefon numarası

en: phone number
tr: telefon numarası

en: File urls to send attachments with the message (can be passed multiple times)
tr: İletiyle ekleri göndermek için dosya url'leri (birden çok kez girilebilir)

en: file urls
tr: dosya url'leri

en: Device ID
tr: Aygıt Kimliği

en: Device Name
tr: Aygıt Adı

en: Get encryption info about said device
tr: Belirtilen aygıtın şifreleme bilgisini al

en: Lists remote commands and their ids
tr: Uzak komutları ve id'lerini listeler

en: Executes a remote command by id
tr: Kimlik ile uzak bir komut çalıştırır

en: Sends keys to a said device
tr: Belirtilen aygıt anahtarları gönderir

en: Display this device's id and exit
tr: Aygıtın kimliğini göster ve çık

en: Open the connected device's camera and transfer the photo
tr: Bağlı aygıtın kamerasını aç ve fotoğraf aktar

en: (paired and reachable)
tr: (eşleşmiş ve ulaşılabilir)

en: (reachable)
tr: (ulaşılabilir)

en: (paired)
tr: (eşleşmiş)

en: 1 device found | %1 devices found
tr[0]: 1 aygıt bulundu
tr[1]: %1 aygıt bulundu

en: No devices found
tr: Hiçbir aygut bulunamadı

en: (unpaired)
tr: (eşleştirilmemiş)

en: No device specified: Use -d <Device ID> or -n <Device Name> to specify a device. 
    Device ID's and names may be found using "kdeconnect-cli -l" 
    View complete help with --help option
tr: Aygıt belirtilmedi: Bir aygıt belirtmek için -d <Aygıt Kimliği> veya -n <Aygıt Adı> kullanın. 
    Aygıt kimlikleri ve adları "kdeconnect-cli -l" kullanılarak bulunabilir 
     --help seçeneğiyle tam yardımı görüntüleyin

en: Shared %1
tr: %1 paylaşıldı

en: Shared text: %1
tr: Paylaşılan metin: %1

[ctx: device has requested to lock peer device]
en: Requested to lock %1.
tr: %1 kilitlemesi istendi.

[ctx: device has requested to unlock peer device]
en: Requested to unlock %1.
tr: %1 kilit açılması istendi.

en: waiting for device...
tr: aygıt bekleniyor...

en: Device not found
tr: Aygıt bulunamadı

en: Already paired
tr: Zaten eşleşmiş

en: Pair requested
tr: Eşleşme talep edilmiş

en: Already not paired
tr: Zaten eşleşmemiş

en: Unpaired
tr: Eşleşmemiş

en: error: should specify the SMS's recipient by passing --destination <phone number>
tr: hata: --destination <phone number> kullanarak, SMS alıcısı belirtilmeli

en: Please specify a filename for the photo
tr: Lütfen fotoğraf için bir dosya adı belirtin

en: Nothing to be done
tr: Yapılacak bir şey yok
